סיבוב המלצות לכמה מאירועי בתים מבפנים

אם הספקתם להציץ במבחר האירועים שמתקיימים השנה במסגרת "בתים מבפנים" בתל אביב אז אני משער ששמתם לב שקשה לבחור. סוף השבוע הגדוש אירועים קרב ובא ונותרו רק כמה ימים. לכן, בחרתי להמליץ על 20 אירועים שמאפשרים כניסה וביקור במקומות מסקרנים במיוחד. חלק מהמקומות אמנם פתוחים במשך כל השנה, אך כאן יש הזדמנות להשתתף בהדרכה מקצועית וחד-פעמית.

אלה גם המקומות שאני מתכוון לבקר בהם. לכן סיננתי מקומות שבהם כבר בקרתי בעבר, או כאלה שמתקיימים ביום שישי בבוקר (התחייבתי להשתתף באירוע אחר מחוץ לעיר).

ועל כך ברשימה זו.

.

281791831_5676945132335022_2081730157503775875_n

2022

.

.

001 (-מספר סידורי של האירוע. הקישור מוביל לדף האירוע באתר "בתים מבפנים")

בית שלם, רחוב ראש פינה 28, נווה שאנן. כל בניין שתכנן האדריכל אריה כהן, מהבולטים שבמתכנני המגורים בתל אביב בשנות ה-30, שווה ביקור ובטח כשמדובר באחד מאלה שהוא תכנן בשכונת נווה שאנן. על כמה מהם כתבתי כאן כמו בניין קלמרו ששוכן בבניין הסמוך – ראש פינה 26.

.

003

מערות עטלפים, מבוכים ואוטובוסים בתחנה המרכזית החדשה, נקודת מפגש: לוינסקי 118. בשנים הראשונות לקיומה של התחנה המרכזית החדשה בחרתי בה כמקום בילוי מרכזי. בתור מי שחושב שהוא מכיר כל פינה בתחנה, אני מודה שההכרה הזו לגמרי מוגבלת וסיור כזה משלים לי פערים.

.

013

הביארה ברחוב הרצל, רחוב הרצל 138. לפני שבועיים הסתובבתי כאן ולפני שבוע פרסמתי כאן. ועדיין זהו אחד המקומות שכדאי לבקר בהם לפני שיהפכו לעוד מסעדה עם בר, ואז גם לא בטוח שתוכלו לבקר בבאר ובבריכת האגירה שמצויות בקומה התחתונה – שרידים אחרונים לענף הפרדסנות ששיגשג פה עד לפני מאה שנה.

.

20220502_091149

בריכת האגירה שבבסיס בית הבאר ברחוב הרצל 138

.

20220502_083913

הבניין עבר שימור והוא נקי מרהיטים

.

20220502_083530

בעבר היה הבניין בודד והתנשא מעל הפרדסים שבסביבה. כיום הוא גמד ורדרד בין ענקי בטון

.

015

סביל אבו נבוט, נקודת מפגש: רחוב סגל צבי הרמן 2, פינת דרך בן צבי. זה האירוע היחיד שמופיע כאן ברשימה, למרות שאין לי אפשרות להשתתף בו. סביל אבו נבוט בולט לצד דרך בן-צבי, אך הוא סגור ונעול. זוהי הזדמנות חד-פעמית לבקר בו ולהתרשם מחלקיו הפנימיים ולשמוע מאדריכלית השימור טל איל אודות המבנה המיוחד שנועד במקור להרוות את צמאונם של אלה שחלפו כא בדרך וכיום הוא מונומנט דקורטיבי שמזכיר לכולנו מי היה פה קודם.

.

022

אצטדיון בלומפילד המחודש, נקודת מפגש: בכניסה מרחוב התקומה 7, שער 1. הרבה מחשבה וכסף הושקעו בבניין הענק הזה ששוכן ביפו, ורוב היום הוא שומם כמו כל האצטדיונים בארץ. את הסיור ידריך האדריכל חיים קהת שהוביל את חידוש האיצטדיון שלמעשה נבנה מחדש.

.

031

פארק המסילה: ההיבט האדריכלי, נקודת מפגש: רחוב אליפלט 43. לא פחות משלושה סיורים שונים מוצעים השנה ב"פארק המסילה" החדש הנושק לנווה צדק. אלא שהסיור המקצועי והמסקרן מבין השלושה הוא זה שתוביל האדריכלית מיה זרניצקי דבי, שותפה במשרד קולקר-קולקר-אפשטיין אדריכלים. 

.

035

גגון: מעון לדרי רחוב, רחוב אליזבט ברגנר 6, יפו. למגרש שבו הושלמה לאחרונה בנייתו של מעון לדרי רחוב יש היסטוריה ארוכה. עד לפני שנים אחדות עמד כאן מעון לדרי רחוב שתוכנן במקור כטיפת חלב בתכנון האדריכל מנחם כהן, שתכנן במקביל את בניין עיריית תל אביב. המבנה הישן נהרס ותחתיו הוקם, כשהוא מלווה בהפגנות סוערות, מבנה חדש שתכנן האדריכל יואב מסר שמצד אחד מתכנן את מלונות הבוטיק הכי יוקרתיים ומצד שני בתי ספר וגם מעון לדרי רחוב.

.

058

הצצה לתחנת אלנבי של הרכבת הקלה, נקודת מפגש: רחוב יהודה הלוי 63. בשנה שעברה בקרתי בתחנת קרליבך ובתחנת גשר אם המושבות וחוויית הביקור היתה מושלמת. זו הזדמנות יחידה במינה לבקר במקום שבעוד חודשים ספורים יהיה אחד המקומות העמוסים ביותר בארץ. כעת תמצאו שהמקום לא רק שהוא ריק מאדם, אלא גם נוצץ ומבריק. ממש תחנה מהניילונים.

.

073

אשכול גנים העבודה, רחוב העבודה 25. רגע אחרי שהושלמו עבודות החידוש של הבניין ההסיטורי, בקרתי כאן עם שי פרקש שהגיע במיוחד כדי לתת טיפול אחרון לציורי הקיר שהוא דאג לשחזר, והם מרהיבים. לצערי בטעות מחקתי את כל התמונות. עכשיו יש הזדמנות לבקר בבניין בהדרכת האדריכלים גריל-אופנהיים שתכננו והובילו את השיפוץ.

.

084

מוזיאון העיר, רחוב ביאליק 27. הבניין הססגוני שמעניק לרחוב ביאליק את החגיגיות הייחודית שלו עומד כעת לשנות את פניו. החזות תשאר כנראה כמו שהיא, אבל בפנים מתוכנן לקום מוזיאון לתולדות העיר, כפי שהיה בעבר הרחוק וכפי שתוכנן לקראת שנת ה-100, אך הרעיון אז הוזנח ברגע האחרון והמבנה נפתח במתכונת שונה. על אירוע שנערך רגע לפני חנוכת בית העיר ב-2009 כתבתי כאן. כעת חוזרים לרעיון הותיק ובמהלך הסיור תוצג התכנית. זו גם הזדמנות לחזור ולבקר בבניין במצבו הנוכחי.

.

20091211_2433

בית העיר

.

094

קו+חלל בית לין, רחוב יהודה הלוי פינת נחלת בנימין. זה האירוע שיש לי ממנו הכי הרבה ציפיות. מדובר בבניין שתוכנן עוד בתחילת שנות ה-70 במשרדם של האדריכלים בנימין אידלסון וגרשון צפור, נבנה בחלקו והושלם רק עשרות שנים מאוחר יותר בידי צפור ובנו – ברק צפור. את עיצוב הפנים של קומת הכניסה יצרו האדריכל יעקב רכטר עם דני קרוון. זו הזדמנות לבקר בבניין במסגרת סיור שאותו ידריכו האדריכלים אמנון רכטר וברק צפור.

.

113

בית איילה זקס, שדרות בן גוריון 13, תל אביב. הוילה הכי שווה שתכנן האדריכל דב כרמי ונותרה שלימה ומקורית מצויה בשדרות בן גוריון.

.

129

דירה בגינדי TLV, רחוב יצחק גרציאני 4, קומה 14, דירה 1113. לא הסתובבתי כאן עדיין וזו הזדמנות לראות את הפרויקט הגדול הזה מקרוב וגם מלמעלה.

.

131

ארסנל תרבות, בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25. באירוע שארגנתי עם האדריכל ד"ר צבי אלחייני לכבוד הספר "אחרי המודרניזם – האדריכלות של משה לופנפלד וגיורא גמרמן" (הוצאת אסיה) אשתתף בעצמי ביום שישי בשעה 14:00. בתכנית: הרצאה קצרה על עבודתם של האדריכלים לופנפלד וגמרמן, שני שירים שתשיר נכדתו של לופנפלד וסיור שתוביל האדריכלית גנית מייזליץ כסיף, מי שתכננה לאחרונה את חידוש הבניין.

.

צילום מסך 2022-05-13 185918

ספריית שער ציון – בית אריאלה בצילום של רן ארדה, 1977 (מתוך הספר "אחרי המודרניזם")

.

148

חזית חופשית, רחוב מעפילי אגוז 58 יד אליהו. שכונת יד אליהו משנה את פניה והניצנים של השינוי כבר כאן. האדריכל אלון בן נון – השותף של אביבה לוינסון בהפקת "בתים מבפנים", יוביל שני סיורים בבניין שתכנן והושלם לאחרונה, כולל כניסה לאחת הדירות.

.

153

פופ וארט, רחוב יהודה המכבי 45, כניסה א', קומה 2, דירה 6. בדירה הזו אני מאד רוצה לבקר אבל המועדים שנקבעו מתנגשים כולם באירועים אחרים וגם המסלול שבניתי מרוחק ממנה, כך שלצערי לא אוכל לבקר בה אבל אני עדיין ממליץ.

.

155

מרכז החתירה ע"ש דניאל עמיחי מרכוס, שדרות רוקח 2, בתוך הפארק. למה מוצע רק סיור אחד בודד??? גם פה מתנגש לי הסיור הבודד שאותו ידריך מנהל מרכז החתירה שעל גדת נחל הירקון בסיור בתחנת הרכבת הקלה. לכן לא אוכל להשתתף. בתכלס כל בניין שבתכנונו השתתף אולריק פלסנר שווה ביקור, ומרכז החתירה שהיה מהפרויקטים הגדולים שתכנן הוא המרהיב שבהם בתל אביב. אאלץ להמתין לסיור בשנה הבאה בתקווה שיהיה כזה.

.

157

פארק רדינג, נקודת מפגש: רחבת המגדלור מול רדינג (גשר ווקופ). אמנם לא מדובר באירוע שיאפשר לכם להכנס לבניין, אלא בגן ציבורי. חשיבותו של הסיור הוא במדריכה שתוביל אותו – אדריכלית הנוף רות מעוז שיחד עם עליזה ברוידא תכננה את הפארק המיוחד הזה שזיכה אותן בפרס קרוון לאדריכלות נוף. עם מעוז הסתובבתי כאן לפני עשור וגם כתבתי על כך מאמר שפורסם בשעתו, אבל זו הזדמנות חד-פעמית לשמוע על התהליך המיוחד שליווה את תכנון השטח שהיה סגור לציבור במשך 70 שנים והודות לכך נוצרה כאן סוג של שמורה שמשלבת טבע ותעשייה.

.

158

סוד הגן הנעלם, נקודת מפגש: שער הכניסה הראשי של סמינר הקיבוצים, דרך נמיר 149. אני לא בטוח שזה הסיור שלו ציפיתי, אבל בתור מי שטרם הסתובב בקמפוס מכללת לוינסקי זו הזדמנות לביקור. את הסיור ידריכו משה ניצן, גנן הסמינר וגליה רועה־חנוך, אדריכלית נוף ורכזת הקיימות של הסמינר. מובטח שהם יתייחסו למבנים אך בעיקר יתמקדו בצומח ובשיטות הגידול והטיפול בצמחיית הקמפוס.

.

179

מכון יופי, רחוב יהודה הלוי 19. נשמע קצת מוזר ואולי בגלל זה האירוע מופיע כמעט בסופה של רשימת האירועים. אבל את תשומת ליבי הוא תפס. מבנה המגורים נבנה בשנות ה-30 ובקומת הקרקע שלו נפתח לפני שנה מכון יופי שבו שולט הצבע הורוד, בעיצוב שירי שחורי. מדובר במשהו קטן וחמוד, כזה שאני לא אפספס.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • elisternblog  ביום 22/05/2022 בשעה 7:03

    למיכאל שלום,
    לידיעתך, כל הסיורים המחייבים רישום מוקדם היו מלאים עוד בטרם נפתחו להרשמה. בחלקם היו מעט מקומות ובסך הכל,הכל התמלא בבוקר של פתיחת ההרשמה. שעת פתיחת ההרשמה כמובן שלא פורסמה. התפרסמו על כך כבר הרבה מאד תלונות. מוזר???

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: