תזכורת: יום שישי הקרוב סיור בשלושה מבננים בשכונת גילה בירושלים

הסיור קרב ובא! ביום שישי הקרוב (19.11) בשעה 13:00 במסגרת אירועי "בתים מבפנים" שיתקיימו בירושלים. נקודת מפגש: גן הלבנון ברחוב אברהם יערי, גילה. בסיור תשתתף רחל נצר – מתכננת אורבנית קהילתית המלווה את השכונה שתספר על מצבו של כל אחד מהמבננים כיום ומה מתוכנן.

בחרתי שלושה מבננים שבאמצעותם בקשו האדריכלים להמציא מחדש את סביבת המגורים המקומית. אדריכלים אלה חזרו והתבוננו בבנייה הירושלמית, בחנו את יחסי השכנות והזהות השכונתית, התייחסו לנושאים כמו טופוגרפיה, ביטחון ותנועה והם כמעט ונכנעו לתכתיבים חומריים. התוצאה שנויה במחלוקת, אבל ללא ספק היה זה הרגע האחרון באדריכלות הישראלית שבה המדינה באמצעות משרד השיכון עודדה יצירתיות אדריכלית, רגע אחרון שבו ניתנה לאדריכלים יד חופשית לתכנן סביבת מגורים חדשה, והם ניצלו אותה הודות לכשרונם וניסיונם.

במבננים שתכננו האדריכלים רם כרמי, אריה ואלדר שרון ומשה לופנפלד וגיורא גמרמן, מהגדולים שנבנו בגילה במהלך שנות ה-70, תמצאו רחובות פנימיים, סמטאות, כיכרות, מדרגות שהופכות למסלול חגיגי, קשתות, שערי כניסה ובעיקר תפיסה מערכתית שהופכת את המעבר בהם לחוויה יוצאת דופן.

.

251732450_5043019105727631_2436140190362686222_n

19.11.2021

.

111

גילה

.

50234218_2446259668736934_3147976591473115136_n

תכנית האזור הראשון שנבנה בשכונת גילה. הסיור יתמקד בחלקים 6 (רם כרמי), 3 (משה לופנפלד וגיורא גמרמן, שתכננו גם את 14 – קריית החינוך והפנאי וגם את 8 – מבנן נוסף בצורת משולש) ו-4 (אריה ואלדר שרון)

.

.

(1) המבנן שתכנן רם כרמי

שלושה מבננים תכנן רם כרמי (2013-1931, חתן פרס ישראל) בגילה לאורך שלושה עשורים וזה הראשון שבהם ובכלל אחד מהראשונים שהוקמו בגילה. עד שבנה את המבנן השלישי בשנות ה-90, היה זה במשך שני עשורים המקום הראשון שמקבל את פני הבאים אל השכונה החדשה. כרמי תכנן גן רחב ידיים שחוצץ בין הרחוב ובין המבנן שמקושר אליו באמצעות מדרגות רחבות שחלקן העליון ממוסגר במבנים שבהם שולבו פתחים מקושתים. אלה המשיכו והובילו לגן ליניארי שהמשיך אל רחוב פנימי, שוב חצה מבנה ויצא אל המשך השכונה.

הדירות במבנן, כמו במרבית הדירות בשכונה, תוכננו באופן שבו מכל אחת מהן ישתקף נופה של ירושלים כפי שרואים מצוין בדגם הזה:

.

‏‏עותק של ‏‏עותק של image003 (2)

דגם: המגדל שבחלק העליון היה ניסיון של כרמי להוסיף אלמנט אנכי לבינוי האופקי בעיקרו. ניסיונות דומים לשילוב מגדל אחד חזרו והופיעו בפרויקטים רבים כאלה בארץ (אוסף משרד כרמי אדריכלים)

.

‏‏עותק של image001 (2)

שנות ה-70: המדורגים לאחר השלמת הבנייה וקודם לפיתוח הגן הציבורי (אוסף משרד כרמי אדריכלים)

.

DSC01350

שער

.

DSC01415

"בית שער" בקצה המדרגות

.

DSC01390

רחוב פנימי

.

DSC01424

מתנחלים

.

.

(2) המבנן שתכננו משה לופנפלד וגיורא גמרמן

כיום קשה להאמין שמשרד השיכון עודד את האדריכלים להמציא מחדש ולקדם את תכנון סביבת המגורים. הכוונה היתה להשתחרר מהדגמים ששיכפלו ללא הפסק – דירות, שטחים משותפים וחזות. גם אז הקבלנים היו גורם חזק ומשמעותי, אך במשרד השיכון היו אנשים אחרים וגם האדריכלים היו אחרים. התוצאה לא היתה מעמיקה במיוחד במיוחד כשמתבוננים ובוחנים אותה כיום, אבל היא בהחלט עוררה עניין והיתה צעד משמעותי והכרחי בהתפתחות.

המבנן הראשון מבין שניים שתכננו משה לופנפלד (2010-1931) וגיורא גמרמן (2015-1927) בגילה היה המבנן הגדול ביותר, ובכלל מדובר באחד המבנים הגדולים בישראל. הוא נבנה על המורדות הצפוניים של השכונה ועוטף אותה משלושה עברים. מדרגות רחבות וחגיגיות מחברות את הרחוב שמצוי בחלק העליון ובין המבנן שנפרס שלמרגלותיו. החלק המרכזי בו הוא רחוב פנימי ארוך (נראה לי הארוך ביותר בארץ), שממנו נכנסים אל הדירות ואל חדרי המדרגות שבחלק מהמקרים המדרגות אינן מצויות בחדרים אלא הן פתוחות לשמיים. כאן תמצאו דירות עם מרפסות ענקיות שמהן נשקף, כמו בכל הבתים בגילה, נופה המרהיב של ירושלים.

המבנן הזה שתכננו לופנפלד וגמרמן הוא מהפחות מוזנחים בשכונה. במקור הוא הצליח למשוך אוכלוסייה חזקה מהעיר הוותיקה וחלק ממנה נותר להתגורר כאן גם חמישה עשורים מאוחר יותר.

.

dsc01482

המדרגות שמקשרות בין הרחוב ובין לקי המבנן שמתפרסים על מורדות ההר הופכים כאן לתיאטרון

.

dsc01443

רחוב פנימי

.

dsc01488

כאן הרחוב גם מקורה

.

dsc01501

שקט

.

.

(3) המבנן שתכננו אריה ואלדר שרון

מי שיתבונן במבנן שתכננו אריה שרון (1984-1900, חתן פרס ישראל) ובנו אלדר שרון (1994-1933) בגילה יכול בקלות להגיע למסקנה שניסויים באדריכלות יכולים להיות אסון לדיירים. הניסיון פה לא היה כל כך מוצלח וכיום ישנה תכנית שמבקשת להרוס את המבנן ובמקומו להקים מגדלים. אלה לא רק יכניסו חיים חדשים לסביבה הוותיקה, אלא גם ישנו את קו הנוף של ירושלים. הסיבה לתכנית היא לא רק העליבות שממנה סובל המבנן, אלא גם הרכבת הקלה שמוקמת בימים אלה בסמוך. הקמתה היקרה של הרכבת הקלה והרצון להגדיל את היקף התושבים בסביבה שתשורת באמצעותה, הובילו את הוועדה המחוזית לקבוע אחוזי בנייה מוגדלים לבינוי הסמוך לתוואי הרכבת.

המבנן מתאפיין בעיסוק הצורני – נושא שהיה למוטיב חוזר בעבודתו של אלדר שרון, עוד מראשית דרכו המקצועית כשהיה שותף במשרד האדריכלים פורץ הדרך עם חברו צבי הקר והמורה הנערץ אלפרד נוימן. הצורות החזרתיות והבולטות, המדרגות החיצוניות המובילות לדירות העליונות וחוצות את החזית, מרפסות המבואה לדירות והרחובות הפנימיים הם האלמנטים העיקריים המייחדים את המבנן.

במבנן זה יותר מכל מבנן אחר בגילה, נראה כי האדריכלים מאסו באבן הירושלמית ובחרו לצפות את המבנים בלוחות אבן נסורה שמוסיפה ומדגישה את ייחודו על פני שאר הבינוי בשכונה. קשה שלא למצוא את הדימיון למבנן אחר שתוכנן בשעתו כמעט במקביל בכונה בצפון ירושלים, בשכונת רמות, ועל תכנונו הופקד צבי הקר שהיה כאמור שותפו הראשון של שרון.

לאחרונה נחשף כי דירות במבנן ששיכות לדיור הציבורי, נמסרו לעמותה ציונית-דתית שאיכלסה אותן במשפחיות המקושרות לעמותה. ועל כך מעניין מה היתה אומרת גברת יצחקי.

.

965157789013_04_002_073

תכנית חזית וחתך (באדיבות ארכיון עזריאלי לאדריכלות; אוסף אריה ואלדר שרון)

.

DSC07935

מאחורי התוספות והשינויים מסתתר הבניין המקורי שכמעט ולא השתנה

.

DSC07942

סוג חדש של סביבת מגורים

.

DSC07951

העורף נותר שלם ונקי

.

הסיור יתקיים ביום שישי (19.11) בשעה 13:00. נקודת מפגש: גן הלבנון ברחוב אברהם יערי, גילה. אין צורך ברישום מוקדם וההשתתפות היא ללא תשלום. לסיורים וביקורים נוספים שיערכו במסגרת "בתים מבפנים" הכנסו לאתר. אני כבר בחרתי סיור ב"בנק ישראל" המחודש (שגם אותו תכננו במקור אריה ואלדר שרון) וסיור בחלקת גדולי האומה שאותו יוביל אדריכל הנוף ליאור לווינגר.

.

תודה לאביבה לוינסון ולרחל נצר

רשימות נוספות על שכונת גילה:

.

מבנן – רם כרמי

מבנן – דוד רזניק

מבנן – גרשון צפור

מבנן – סלו הרשמן

מבנן – אריה ואלדר שרון

הצעה למסלול סיור בגילה

מבנן נוסף מוזנח בתכנון רם כרמי

המבנן הראשון והגדול של רם כרמי

מבנן עם רחוב פנימי – יסקי-גיל-סיון

מתחם מגורים חדש – יהודה פייגין ובניו

מרכז מסחר ומגורים – אברהם יסקי ויוסי סיון

מבנן משולש סביב לחצר פנימית – לופנפלד-גמרמן

המבנן הכי גדול בגילה שגם אותו תכננו לופנפלד-גמרמן

שיר לסיום:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: