סיבוב המלצות לאירועי בתים מבפנים

ההזדמנות המצוינת להסתובב במקומות שלרוב הם סגורים לקהל, ובו בזמן לשמוע על תהליכי תכנון וביצוע של אותם פרויקטים – מגיעה מאז 2007 ומידי שנה עם "בתים מבפנים".

מוצעים השנה 178 אירועים בכל רחבי העיר. אז אחרי שישבתי ובדקתי מה שווה לראות, אני משתף אתכם ברשימה. ההיצע גדול מההספק שאליו אני יכול להגיע, אבל המטרה שהעמדתי לעצמי היא לא לפספס, כי בחלק מהמקרים מדובר בהזדמנות חד-פעמית. האירועים שבחרתי כוללים רק כאלה שמסקרנים אותי, וכמובן שרק כאלה שטרם בקרתי או נחשפתי להם. יש כאן מצבור גדול של אירועים בדרום העיר, אבל יש גם לפחות אחד שלא אוותר עליו והוא נמצא בקצה הצפוני ביותר בעיר, בשכונת רמת החייל, ואתו גם בחרתי לפתוח כאן.

זו ההזדמנות להודות לאביבה לוינסון ולאדריכל אלון בן נון מייסדי, אוצרי ומנהלי המאורע היקר הזה שכל כך קרוב ללבי ואני בטוח שלעוד כמה עשרות אלפי אנשים.

ועל כך ברשימה זו.

.

DSC03146

מבפנים

.

(1) גן שושני, רחוב דוד מרכוס, שכונת רמת החייל

לכאורה עוד גינה תל-אביבית, אלא שאת גן שושני תכנן הגנן העירוני אברהם קרוון (1968-1902), שהיה אחראי לגינות רבות בעיר ושתל כמה מהחורשות היותר מוצלחות, בדיוק כמו אלה שהיוו את הבסיס לפארק הירקון (בנו, דני קרוון, נפטר בסוף השבוע שעבר ועל כך כתבתי כאן). גן שושני נועד לשמש כגן שכונתי. הוא נחנך ב-1959 בשטח של 80 דונם, אך צומצם במהלך השנים ל-45 דונם ונקרא על שמו של סעדיה שושני, סגן ראש העירייה ומנהל מחלקת נטיעות שפעל להקמתו.

היות והגינה פתוחה לציבור אז יכולים הייתם לחשוב שאין סיבה מוצדקת להשקיע למענה זמן מיוחד ביום שישי. אלא שאת הסיבוב בגן שושני שיערך ביום שישי 18.6 בשעה 8:30, יובילו אדריכליות הנוף טל אלון-מוזס ויעל סופר מהטכניון. הודות לכך, זו תהיה הזדמנות להכיר ולהעריך את עבודתו של קרוון וללמוד לקרוא את הגינות העירוניות שתכנן ובכלל.

.

הבמה_בגן_שושני_צילום_יעל_סופר

הבמה בגן (צילום: יעל סופר)

.

עצי_אקליפטוס_משנות_ה-20_צילום_יעל_סופר

חורשת עצי אקליפטוס בני מאה (צילום: יעל סופר)

.

.

(2) בית דובי זלצר, סמטת נתיב המזלות 19 (כיכר התותח), יפו העתיקה

"יש מקום", "כל הכבוד", "כולנו יהודים" הולחנו כולם למחזמר "קזבלן" שהתרחש ביפו, ולא רחוק ממוקד העלילה בחר לו דובי זלצר, המלחין של כל אותם שירים ועוד אינספור אחרים, לקבוע את מקום מגוריו – ביפו העתיקה. לא מדובר ביצירה אדריכלית יוצאת דופן הודות למתכנן ידוע כזה או אחר, אלא בבית פלסטיני שעבר גלגולים שונים ומעניין לראות דירה באחת מסמטאות יפו העתיקה. זלצר כבר אינו מתגורר בדירה, והיא משמשת כסטודיו לצילום של אלכס לנדסברג, שהוא גם הבעלים של חברת סנו.

הבית יהיה פתוח ביום שישי בשעות 14:00־19:00 ובשבת בשעות 13:00־19:00.

.

בית דובי זלצר_צלם דניאל חנוך (13)

(צילום: דניאל חנוך)

.

בית דובי זלצר_צלם דניאל חנוך (5)

(צילום: דניאל חנוך)

.

.

(3) תחנות הרכבת הקלה

יש רגע מיוחד במינו בבניינים שאני תמיד אוהב לנצל ולבקר בהם באותו זמן, זה הרגע שלפני האכלוס. כשהכל עוד אולי קצת מאובק בגלל עבודות הבנייה, והניילונים ממכסים חלק מהציוד. זה רגע שבו אפשר להתרשם מהמקום בלי כל הרעש וההמולה של הקהל ושל תוספות כמו רהיטים, כרזות ושאר אביזרים. אז במסגרת "בתים מבפנים" יפתחו לקהל ברישום מוקדם שלוש מתחנות הרכבת הקלה בתל אביב – קרליבך, יהודית ואליפלט, כולן תחנות שקועות או תת-קרקעיות. ברור לי שלא אוכל לבקר הפעם בשלושתן אבל לפחות באחת מהן אני חייב.

.

.

קרליבך

(באדיבות נת"ע)

.

צילום באדיבות נתע

(באדיבות נת"ע)

.

.

(4) בחזרה לעתיד: אדריכלות שנות ה־80 וה־90

לכבוד הוצאתו לאור של הספר "פומו – ארכיטקטורה של הפרטה" יובילו במשותף האדריכלים ד"ר ירמי הופמן, מנהל אגף השימור בעיריית תל אביב ואלעד הורן שני אירועים. הראשון יתקיים בבית ליבלינג ביום חמישי בשעה 19:00 ובו "יציגו את אדריכלות הפוסט־מודרניזם המקומית, לא רק כסגנון שהושפע מצורות ומדימויים שיובאו מהמערב, אלא בעיקר כזירה שבה פעלו כוחות חברתיים וכלכליים וכעדות לתקופה של שינוי תרבותי רדיקלי".

האירוע השני יתקיים למחרת ביום שישי בשעה 9:00 (נדרשת הרשמה מראש) ובו יובילו השניים סיור אל כמה מהמבנים האופייניים לסגנון.

.

shalomaleichem_40 - צלמת מיקאלה ברסטו mikaela burstow

(צילום: מיקאלה ברסטו)

.

פומו ארכיטקטורה של הפרטה_אדריכלית סימונה בר־שגיא

(רישום: סימונה בר-שגיא)

.

.

(5) רחוב שטיבל 8, שכונת מונטיפיורי

את הבניין שנראה לרגע כמו בית דירות אופנתי, תכנן משרד "מילבאואר אדריכלים" לאכלוס חברות סטרט-אפ. לא מדובר ביצירה יוצאת דופן או מתוחכמת, אלא כזו שמייצגת את רוח הזמן. לכן מעניין אותי לשמוע בסיור שאותו יובילו האדריכלים, כיצד הם מציגים אותו וגם כדי לראות כיצד עוצבו בו סביבות העבודה.

.

שטיבל 8_צלם דניאל קסב (6)

(צילום: דניאל קסב)

.

.

(6) בית שגריר צרפת, רחוב טולוז 1, עג'מי, יפו.

זו לא פעם ראשונה וכנראה גם לא שנייה שבית שגריר צרפת נפתח לציבור במסגרת "בתים מבפנים". שגריר צרפת פותח את ביתו מזה כמה שנים לציבור, אך עד היום לא ניצלתי אף אחת מאותן הזדמנויות, והפעם אפילו אין צורך בהרשמה מראש! את הבית תכנן האדריכל יצחק רפפורט (1989-1901) עבור אחד מעשירי התושבים הפלסטינים של יפו ובנייתו הושלמה ב-1936.

רפפורט היה מהאדריכלים הבולטים בתל אביב של שנות ה-30, והוא המשיך ופעל עד לתחילת שנות ה-80 כשבתיק עבודותיו כמה מהמבנים המייצגים את התקופה שבה נבנו (כמו למשל קריית המלאכה שבשדרות הר ציון). ביום שישי החל מהשעה 10:30 ועד לשעה 14:00 כולל, ידריכו לסירוגין עודד רפפורט, בנו של האדריכל ופול רקובר, סיורים בבית.

.

בית השגריר הצרפתי_צלם בנג'מין הוגט (2)

(צילום: בנג'מין הוגט)

.

בית השגריר הצרפתי_צלם בנג'מין הוגט (3)

(צילום: בנג'מין הוגט)

.

.

(7) סביל אבו נבוט, רחוב סגל צבי הרמן 2, פינת דרך בן צבי

שני סיורים יתקיימו באחד המבנים המיוחדים ביותר שנבנו כאן (בנייתו הושלמה ב-1815) – סביל אבו נבוט. לא מדובר בעוד סביל דו-ממדי, אלא במבנה של ממש, שבמסגרת הסיור ניתן יהיה להכנס אליו, לאחר שהיה סגור לציבור במשך מאות שנים.

הסיור הראשון יתקיים ביום חמישי בשעה 16:00 וסיור נוסף למחרת בשעה 9:00 – שני הסיורים מתנגשים לי עם אירועים אחרים, ואני בהתלבטות כיצד לפתור את הנושא. הסיבה לסיורים היא כוונת העירייה לשפץ את המבנה ולכן את הסיורים יובילו האדריכליות טל איל ומנור בר טוב, וכן אסנת אבן ונוי דניאל מחברת "עזרה וביצרון".

.

jaffa_and_environs._tabitha's_well._1898-1914._matpc.06525.ii

גג

.

.

(8) בית דירות ברחוב פין 1 (התחנה המרכזית הישנה)

למרות השינויים המהירים שמתרחשים באזור התחנה המרכזית הישנה, הסביבה הזו עדיין לא הכי נעימה. אחד מהמוקדים הפחות נעימים שהיו כאן ונעלמו היה מאורת הסמים הענקית שניצבה במפגש הרחובות פין וסלומון. מול הבניין פעלה במשך שנים חנות ספרים יד שנייה, "תגא", ובמשך שנים הייתי פוקד אותה כשעל הדרך בודק מה חדש במאורה. מאז תגא הסתלקה, המאורה נהרסה ובמסגרת הלבנת הסביבה מחליף אותה בניין מגורים חדש שנחנך רק לפני חודשים אחדים בתכנן משרד האדריכלים HQ.

ארבעה סיורים יתקיימו במהלך סוף השבוע ואותם ידריכו מתכנני המבנה – האדריכלים ארז אלה ומתן ספיר: חמישי 18:00 ו־18:30, שבת 17:00 ו-17:30.

.

פין 1_צלם דניאל חנוך (1)

(צילום: דניאל חנוך)

.

פין 1_צלם דניאל חנוך (7)

(צילום: דניאל חנוך)

.

.

(9) סיור בעקבות מתקני חשמל

חשמולה של הארץ היה ככל הנראה הפרויקט המשמעותי ביותר שהפך את האזור למודרני. המקום שבו הכל התחיל היה בין רחוב החשמל לתחנה המרכזית הישנה. לא מזמן פרסמתי כאן רשימה על סיבוב במבנה ההשנאה שתכנן האדריכל ריכארד קאופמן לא רחוק מכאן.

מאחורי חומות גבוהות מסתתרים כמה יצירות אדריכליות שתוכננו לצורך ייצור חשמל. הם כולם עדיין משמשים את חברת החשמל, עברו שינויים אך גם שומרו מתוך הערכה לערכים האדריכליים שלהם. בין השאר יש כאן את בניין תחנת הכוח שתכנן האדריכל יוסף ברלין, וכן את הבניין ששימש בכלל כבית חווה עוד במאה ה-19 וב-1922 עבר לידי חברת החשמל.

ביום חמישי יתקיימו שני סיורים בהרשמה מראש בשעה 18:30 ו-20:30.

.

דירקטוריון093

בניין דירקטוריון חברת החשמל הוקם כבניין חווה במאה ה-19 ומאז 1922 עבר לידי חברת החשמל (באדיבות חברת החשמל)

.

תחמש תל אביב חזית לדרך בגין

אדריכל יוסף ברלין: תחנת הכוח יפו, 1923 (באדיבות חברת החשמל)

.

.

(10) מתחם הבית הסקוטי ובית החולים האנגלי, רחוב יפת 52, יפו

בית החולים האנגלי והבית הסקוטי עמדו ברחוב יפת נטושים ועזובים במשך שנים רבות. אבל לאחרונה עם התעוררות השוק באזור, הוזמן האדריכל נאור מימר לשמר את הבניין במשותף עם האדריכל גל מרום. ביום שישי בשעות 14:00 ו-15:00 יוביל מימר סיורים במתחם שהוקם ב-1882, והוא כולל שלושה מבנים שאחד מהם הוא בית באר.

.

מתחם הבית הסקוטי ובית החולים האנגלי (5)

גראטירגאי

.

.

(11) בית הוועד הפועל של הסתדרות העובדים

הפרויקט הגדול והשאפתני ביותר שנבנה בתל אביב של שנות ה-50 היה מתחם משרדי ההנהלה שהקימה ההסתדרות בשטח כפר סומייל. למעט המדשאה שהוסבה לגינה ציבורית, נראה שלא הרבה השתנה כאן. את המתחם תכננה קבוצת אדריכלים שבראשה עמד האדריכל דב כרמי, חתן פרס ישראל לאדריכלות. בשעתו נחשב היה המתחם למפואר, כשבתכל'ס כבר שנים שמבנים כמוהו נחשבים בארץ לבנייה חמורת סבר ודחויה.

האדריכלית סיוון אברג'יל ממשרד "אמנון בר אור־טל גזית אדריכלים" שמוביל את שימור המתחם, תעביר סיור ביום חמישי בשעה 17:00.

.

DSC03164

הבית והגן

.

DSC03171

מסדרון

.

DSC03175

ורטיגו + היצ'קוקולוגית

.

.

(12) כיכר לבנה – לזכרו של דני קרוון

פתחתי את הרשימה הזו בהמלצה על סיור בגן שתכנן אברהם קרוון, ולקראת סיום אני ממליץ על סיור שיתקיים ביום שישי בשעה 17:00 בפסל "כיכר לבנה" (גן וולפסון, דרך השלום פינת דרך הטייסים) שאותו יצר בנו, דני קרוון, שנפטר כאמור בסוף השבוע הקודם. את הסיור תוביל עדי אנגלמן, אוצרת וחוקרת אמנות, שבין השאר פרסמה מאמר מקיף על עבודתו של קרוון באולם המליאה שבמשכן הכנסת, ובמוזיאון הנגב שבבאר שבע אצרה תערוכה לרגל יובל ל"אנדרטת הנגב".

.

לזכרו של דני קרוון_צילום אברהם חי (1)

(צילום: אברהם חי)

.

לזכרו של דני קרוון_צילום אברהם חי (2)

(צילום: אברהם חי)

שיר לסיום:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אלי  ביום 09/06/2021 בשעה 7:45

  תודה רבה

  אלימלך

 • Jude gafni  ביום 11/06/2021 בשעה 11:11

  מיכאל היקר שלום, סיור בעקבות מתקני חשמל בפוסט שלך הוא מספר 9 לא מצאתי ברשימת הסיורים של ״ בתים מבפנים״. תוכל לעזור..?

  ולהגיד לך שהכתיבה שלך היא פנינה והכי השיר בסוף… אהבתי תודה ג׳וד

 • Jude gafni  ביום 11/06/2021 בשעה 11:19

  מצאתי , תודה.. יואו! אין מקומות!!

  בתאריך יום ו׳, 11 ביוני 2021 ב-12:10 מאת Jude :

  > מיכאל היקר שלום, > סיור בעקבות מתקני חשמל > בפוסט שלך הוא מספר 9 > לא מצאתי > ברשימת הסיורים של ״ בתים מבפנים״. > תוכל לעזור..? > > ולהגיד לך שהכתיבה שלך היא פנינה > והכי השיר בסוף… אהבתי > תודה > ג׳וד > > בתאריך יום ד׳, 9 ביוני 2021 ב-7:40 מאת חלון אחורי <

  • מיכאל יעקובסון  ביום 11/06/2021 בשעה 14:43

   שלום ג'ודי, תודה! אני ממליץ לך לכתוב לבתים מבפנים ולבקש מהם לפתוח סיור נוסף. לדעתי יש סיכוי שהם יסכימו לפתוח. שווה לנסות.

 • אלימלך  ביום 20/06/2021 בשעה 10:05

  תודה רבה על ההמלצה על בית שגריר צרפת, היה מעולה והרבה בזכות עודד בנו של אדריכל הבנין, מומלץ ביותר, חובה לבוא בתשע לתפוס מקום לקבוצה הראשונההאו השניה
  אלימלך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: