סיבוב באתר ההנצחה בברלין לזכרם של אלה שניסו לחסל את היטלר

הדמות הקפואה והבודדת ניצבת זקופה ונראית כמו מקבלת את פני הבאים לחצר המרוצפת של הבניין האפור והמנוכר. היא עירומה ומבטה נוגה ומושפל, כזה שמעיד על מצבם העגום של אלה שהשכילו להבין שיש לחסל את השקרן והפרנואיד שהוביל את מדינתם לאבדון. אלה שניסו, נכשלו, נתפסו והוצאו להורג. אותו שקרן אמנם נבחר תחילה בבחירות דמוקרטיות, אבל הקיצוניות המטורללת וכנופיית הפרחחים שאסף והקיף את עצמו, הובילו את גרמניה למעמד המפוקפק של מוקד עולמי של שפיכות דמים.

לקראת סוף מלחמת העולם השנייה הופצץ רובע טירגארטן שבברלין אך הבניין שלפנינו נותר שלם. "הבנדלרבלוק" הוא בניין משרדים ממשלתי שבו שכנו משרדי מפקדת הוורמאכט (הצבא הגרמני) וצבא המילואים. האירוע ההסיטורי המשמעותי שהתחולל בו ארע ב-21 ביולי 1944, כשבחצרו הוצא להורג קלאוס שנק פון שטאופנברג, שיחד עם עמיתיו ניסה לבצע את חיסול הפיהרר. לימים, ב-2008 יצא הסרט "מבצע ואלקירי" (Valkyrie) בכיכובו של טום קרוז, שגם צולם כאן בחלקו. על שמו של שטאופנברג קרוי כיום הרחוב, Stauffenbergstraße, שבו מצוי הבניין. לזכר אותם אלה שניסו להניע את גרמניה מהדרדרות טוטאלית נקבע אתר הנצחה בחצר הבניין ובאחד מאגפיו הוקם מוזיאון המנציח את אותם ניסיונות.

ועל כך ברשימה זו.

.

גיבורים לנצח נצחים

.

מומלץ לבקר בחצר בשעת ערב. המקום פתוח. הבניין האפור שימש כמשרדי מפקדת הצבא הגרמני

.

הבניין נחנך ב-1914 בתכנון האדריכלים היינריך רינהארט (Heinrich Reinhardt) וגיאורג זיסנגוט (Georg Süßenguth), שמשרדם המשותף התמחה בתכנון מבני ציבור בגרמניה, בעיקר בנייני עירייה אך גם את תחנת הרכבת המרכזית של המבורג

.

.

אתר הנצחה כמעט ולא ידוע מסתתר בחצר של בניין משרדים אפרורי ברחוב צדדי. האזור יחסית ריק בלילה ולכן הסיבוב באזור מעלה קצת חששות. ועדיין שווה בכל זאת לנסות ולבקר פה, במיוחד אם אתם מתאכסנים במלון ששוכן ממש ממול. הדממה שעוטפת את המקום, הבניין האפרורי השרוי באפלה, ופנסי התאורה המאירים באופן ממוקד את הפסל, יוצרים אווירה מצמררת ויוצאת דופן שמעצימה את הבדידות של הדמות, בדידות שעימה התמודדו אלה שהוצאו כאן להורג לאחר כישלון ניסיון ההתנקשות בהיטלר.

"בנדלרבלוק" הוא בניין משרדים המורכב מכמה עשרות אגפים. אגפו המרכזי והראשון עוצב בסגנון נאו-קלאסי ונחנך ב-1914, בתכנון האדריכלים היינריך רינהארט (Heinrich Reinhardt) וגיאורג זיסנגוט (Georg Süßenguth). משרדם המשותף התמחה בתכנון מבני ציבור בגרמניה, בעיקר בנייני עירייה אך הם תכננו גם את תחנת הרכבת המרכזית של המבורג. האגף שדרכו נכנסתי לבניין ושמופיע כאן בתמונות תוכנן בסוף שנות ה-30 בידי האדריכל וילהלם קרייס (Wilhelm Kreis) שהיה מהאדריכלים המקורבים והמועדפים על האדריכל אלברט שפר, שר המלחמה שנטל חלק מרכזי בצמרת השלטון הנאצי. קרייס הפך לאחד האדריכלים המובילים בגרמניה הנאצית ובמסגרת זו תכנן שורה ארוכה של פרויקטים ציבוריים, ובכלל זה את תוספת האגפים לבנדלרבלוק. הבניין כולו כאמור שרד את ההפצצות בסוף מלחמת העולם השנייה ומאוכלס כולו גם היום בידי משרד הביטחון הגרמני.

ב-20 ביולי 1944 ניסה אוברסט קלאוס שנק פון שטאופנברג יחד עם עוד קבוצה של קצינים לחסל את היטלר. הוא עצמו היה זה שהטמין פצצה מתחת לשולחן הדיונים ב"מאורת הזאב" (בונקר ענק בצפון-מזרח פולין שכיום הוא אתר תיירות היסטורי). הפצצה אמנם התפוצצה, אך היטלר רק נפצע. פון שטאופנברג שב לברלין ונעצר תוך זמן קצר. הוא הוצא מיד להורג בחצר הבניין בידי כתת יורים ולאורותיו של רכב צבאי.

ב-1952 הוחלט על הקמת אתר הנצחה לזכר אותו ניסיון התנקשות. לצורך כך הוזמן פסל הברונזה שהוצג במרכז החצר, כמה מטרים ממנו הוצב פס המאזכר את כתת היורים. בלילה מוארת הדמות בתאורה המזכירה את אורות הרכב שלאורו בוצעה ההוצאה להורג. ברצפת החצר ולמרגלות הפסל נקבע לוח שעליו ניסח הפובליציסט והיסטוריון האמנות אדווין רדסלוב טקסט המסתיים במילים: "הקרבתם את חייכם למען חופש, צדק וכבוד". לוח ברונזה נוסף נקבע על דופן הבניין ובו צויינו שמות הקצינים שהוצאו כאן להורג בעקבות חשיפת ניסיון ההנתקשות. עשרים שנה מאוחר יותר נפתח בבניין "מרכז ההנצחה הגרמני להתנגדות". לא הספקתי לבקר בו.

.

המבנה האפרורי מתאפיין בפתחי חלונות חזרתיים, כשהכניסה המרכזית בו נמוכה יחסית ומקשרת אל החצר המרכזית

.

כדי למנוע הצצה אל פנים קומת הקרקע נקבעה גדר חיה במרחק של כמה מטרים מהחזית

 

וכך זה היה נראה כאן בתחילת שנות ה-40

.

שלט בכניסה: יש גם אתר הנצחה בחצר וגם מוזיאון שבו לא הספקתי לבקר

.

המעבר מוביל אל החצר הפנימית

.

ביום כשחסרה התאורה הממקדת את המבט, החצר נראית סתמית

.

בלילה נפגשים עם הדממה והתאורה. הפס שבחזית התמונה מייצג את שרות היורים שביצעה את ההוצאה להורג

.

מומלץ לבקר כאן בלילה, כשהמקום ריק והבדידות של הדמות מודגשת בחצר

.

אני לא היחיד שגילה שכדאי לבקר כאן בלילה

.

.

רע'קרע'ק

.

הדמות מייצגת באופן כללי את אלה שעמדו מול ההנהגה המטורללת והוצאו כאן להורג. ידיה קשורות

.

הדמות ערומה ומבטה מושפל. "הקרבתם את חייכם למען חופש, צדק וכבוד" מצוין בכתובת המופיעה למרגלותיה

.

בדופן הסמוכה לפסל שלט וזר כבוד

.

השמות

.

ביום האופי של המקום משתנה והאווירה יוצאת הדופן שמצאתי כאן בלילה התפוגגה

.

בבניין פועל גם מוזיאון שמרחיב את הנושא

.

חתימת האמן, ריכארד שייבה (Richard Scheibe), בבסיס הפסל, 1953

.

בכניסה למוזיאון

.

לוח זכוכית עם הסברים בגרמנית ובאנגלית על האתר

.

תמונת אוברסט קלאוס שנק פון שטאופנברג שהוצא כאן להורג ב-21 ביולי 1944 לאחר שנכשל ניסיונו להתנקש בהיטלר

. . .

ממול לאתר מצוי Hotel Berlin Central District שנחשב למלון עם ארוחת הבוקר העשירה ביותר. זה הלובי שנראה כמו כל לובי כמעט שבונים היום

.

בסביבה שוכנות כמה שגרירויות כמו זו של מקסיקו מ-2001, שאותה תכננו במשותף האדריכלים פרנציסקו סראנו (Francisco Serrano) ותיאודורו גונזלז די ליאון (Teodoro Gonzalez de Leon)

.

בחזית הזו השקיעו משהו

רשימות נוספות על ברלין:

.

אתר הנצחה לצוענים (דני קרוון)

Unité d'Habitation (לה קורבוזיה)

המוזיאון היהודי (דניאל ליבסקינד)

הגלריה החדשה (לודוויג מיס ון דר רוהה)

חנות שוקולד Erich Hamann (יוהנאס איטן)

אינטרבאו 57 (וולטר גרופיוס, אלוור אלטו ועוד)

מפעל מטפים שהפך לכל דבר (אגון איירמן)

עוד על אינטרבאו 57 (אוסקר נימאייר)

וגם:

100 לבאוהאוס

המלצות לבאוהאוס בויימאר ובדסאו

מוזאוני הבאוהאוס בויימאר ובדסאו ותערוכה בברלין

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: