סיבוב חמישה עשר על תמונות אדריכלים

במהלך השנים יצא לי להיפגש ולשוחח עם לא מעט אדריכלים. לפני שלוש שנים התחלתי לפרסם כאן סדרת רשימות עם אותן תמונות שצלמתי במהלך או בסוף אותן פגישות. ברשימה זו מופיעים 18 אדריכלים, היסטוריונית, צלם וטיפוגרף שצלמתי לפני הקורונה. התמונות האלה צולמו בעידן אחר: באירועים, פתיחות של תערוכות, בלי מסכות ובלי שמירת מרחק.

זו הרשימה החמישה עשר (1234567, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14) שנפתחת עם האדריכל אברהם קוריאל ומסתיימת באדריכל מיכאל רטנר.

ועל כך ברשימה זו.

.

#15

.

(1)

האולם המרכזי שמנקז אליו את המבט והתנועה בבית המשפט החדש בבת ים הוא מרשים בצורתו ובניקיונו העיצובי. ביקרתי בבניין עם האדריכל אברהם קוריאל, רגע לפני שנפתח לציבור. קוריאל במשותף עם האדריכלית דינה אמר תכנן שורה ארוכה של בתי ספר יפים ומושקעים, אך השניים ידועים בעיקר כמתכנני מגדל קרית הממשלה המזדקר בעיר התחתית בחיפה.

.

האדריכל אברהם קוריאל

.

(2)

כמו בתי משפט, גם בתי חולים הם לא המקום הכי נחמד לבקר בו. האדריכל יובל כנעני עשה לי סיבוב בבית חולים פרטי שהוא תכנן בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב. כאן אנחנו מצולמים במלתחות ולקראת כניסה לסיבוב בחדרי הניתוח.

.

האדריכל יובל כנעני

.

(3)

ב"בית ליבלינג" שפועל במרכז תל אביב נערכו מעת לעת הרצאות שכינסו אליהן כל פעם כמה עשרות משתתפים. מאז שההרצאות עברו לזום בעקבות הקורונה מספר המשתתפים באותן הרצאות חוצה בקביעות את המאה. הגעתי לכמה מההרצאות שהתקיימו בימים היפים שלפני המגפה, ואת אחת מהן העביר הטיפוגרף ינק יונטף. עם יונטף שוחחתי בעבר כשכתבתי על אתר הקבורה של אריק ולילי שרון הסמוך ל"חוות השקמים". כבר שנים שיונטף חוקר את הטיפוגרפיה שמופיעה ברחובות העיר, בעיקר בשילוט של חנויות. במחלקת השימור העירונית זיהו את הפוטנציאל בעניין של יונטף, והזמינו ממנו עבודה מתוך כוונה לעודד בעלי עסקים במבנים לשימור שישתמשו בפונטים שמצא וחידש יונטף ותואמים לסגנונות העבר.

.

הטיפוגרף ינק יונטף

.

(4)

ד"ר אינס ויצמן באה מהמרכז לאדריכלות דוקומנטרית בוויימאר שבגרמניה כדי להרצות על באוהאוס ב"בית ליבלינג". ההרצאה לא חידשה דבר וזה חבל, אבל מתוך הערכה שויצמן מוכנה להרצות בישראל והיא גם חמודה אז נשארתי עד הסוף.

.

ד"ר אינס ויצמן

.

(5)

עדיין בבית ליבלינג: באירוע אחר ויותר מוצלח פגשתי את האדריכל ישראל גודוביץ. ברגע שהוא ראה את האדריכל ירמי הופמן, ראש אגף שימור בעיריית תל אביב, הוא קפץ כדי לנסות ולברר משהו. גודוביץ היה נלהב. להופמן שלום.

.

האדריכלים ישראל גודוביץ וירמי הופמן

.

(6)

זמן קצר לפני שהאדריכל סעדיה מנדל נפטר, בחורף 2017, קפצתי לבקר אותו כדי להשלים כמה ידיעות בנושא תכנון יפו העתיקה שהוא היה מעורב בו בתחילת שנות ה-60. משרדו שכן בדירה בבניין מגורים בהרצליה, לא רחוק מכביש החוף. היה בו שולחן עבודה עמוס (ובלי מחשב), ספרייה גדולה וקיר שעליו הודפס מבחר של הפרספקטיבות הנהדרות שהוא יצר לאורך השנים בכשרונו המיוחד.

.

האדריכל סעדיה מנדל

.

(7)

הצלם רן ארדה, האחרון מדור הצלמים הגדולים שתיעדו את האדריכלות בישראל ועדיין פעיל, הגיע לביקור בפתיחת התערוכה תבנית, אדם: עבודות מאוסף נחום זולוטוב (אוצר פרופ' אדר' ערן נוימן), שמתקיימת כעת במוזיאון תל אביב לאמנות. התערוכה היפה והמושקעת מוקדשת לעבודתו של זולוטוב, שהשתמש בשירותיו של ארדה. תחילה תפסתי את ארדה צמוד לפטיפורים שהונחו בכניסה וכמה דקות מאוחר יותר תפסתי אותו כבר בוחן את תצלומיו ההיסטורים שנראה לי שלא פגש כבר כמה עשרות שנים. התערוכה נערכת לכבוד סיום קיטלוגו של האוסף של זולוטוב שהוענק לארכיון האדריכלות שבמוזיאון והיא צפויה להניעל ב-25.3.21, כך שאם טרם בקרתם בה אז יש לכם עוד הזדמנות. את ארדה צלמתי על רקע תמונה שצילם בכניסה לבית ספר שדה בעין גדי שאותו זולוטוב תכנן ב-1962.

.

הצלם רן ארדה

.

בתערוכה: אדריכל נחום זולוטוב בדיוקן עצמי מ-1947

.

(8)

הבית שתכנן ועיצב אלון כהן בקיבוץ בית הערבה הוא הדבר הכי רחוק מהדברים שאני נוהג לכתוב עליהם בקיבוצים שבהם אני מסתובב. בחוץ לוהט אבל בבית המזגן לא מפסיק לעבוד. אני משוחח עם בעלי הבית, דור מצלם וכהן תופס כסא ומתבונן בנוף בקעת יריחו הנשקף מהויטרינות הרחבות והגבוהות שקבע בחזית הצפונית של הסלון.

.

אלון כהן

.

(9)

אדריכלית נעמי אנג'ל ערכה במשותף עם האדריכלית נטלי רוזין ערב הרצאות על בנייה לגובה שהתקיים בגלריה של התאחדות האדריכלים ביפו. אנג'ל שימשה בתפקיד המנחה והרימה בלי נימוקים לכל אחד מהמרצים שהזמינה לשאת דברים.

.

האדריכלית נעמי אנג'ל

.

(10)

באותו האירוע השתתף גם האדריכל גיל שנהב שדיבר על מגדל מגורים במיאמי שבו הוא ערך ביקור מקצועי.

.

האדריכל גיל שנהב

.

(11)

את האדריכל אסף בן נון פגשתי בקומה העליונה של בית אבא חושי בשכונת יזרעאליה בחיפה, שאותה חידש משרדו לפני שנה. כמו "השכונה לדוגמה" בבאר שבע, גם השכונה הזו היתה מעבדה של ניסויים אדריכליים. בדומה לשכונה בבאר שבע גם פה ההזנחה והעליבות שולטים ונראה שהעירייה ויתרה על השכונה. למרות שבמקרה של עיריית חיפה נראה שהעירייה ויתרה בכלל על העיר.

.

האדריכל אסף בן נון

.

(12)

האדריכל והמהנדס סטפן אבו-חדרה הוא רשם המהנדסים והאדריכלים. בחורף הקודם הוא הגיע להגשות סוף סמסטר של סטודיו שנה שלישית בבצלאל בהנחיית האדריכל צבי אפרת. הוא נראה מרוצה.

.

האדריכל והמהנדס סטפן אבו-חדרה

.

(13)

אביטל אפרת מנהלת כבר שנים את מוזיאון העלייה הראשונה בזכרון יעקב, שהוא ככל הנראה המוזיאון עם התכנית הכי הזויה בישראל, מעשה ידיו של האדריכל שמעון שפירא. גישתו המובהקת של שפירא לעיצוב מומשה באופן עקבי במבנים שתכנן. הוא התעמק במושג "הדרך" שאותה הוא הפך לסוג של מסע גילוי. על הנייר נראו הרעיונות יוצאי דופן ומפתיעים, במציאות הם התגלו כמסובכים. אולי זה עובד בבית פרטי קטן שבו מתוגררות כמה נפשות, אבל בבניין היסטורי שנועד לארח עשרות רבות של אנשים ולשלב בתוכו תצוגה חווייתית וחינוכית הרעיון נראה הזוי ולא שימושי. עד לקרורונה ארגנה אפרת מידי פעם אירועים של הרצאות קצרות ומרתקות שהתקיימו באולם ההתכנסות המיוחד שעיצב שפירא בראשו של הבניין. באחד מאותם אירועים היא בחרה להתמקד באדריכלות של בניין המוזיאון. בסוף האירוע היא עשתה לי סיבוב מהיר. כאן היא מצולמת בספריית המוזיאון שכל קיר בה מוצב בזוית שונה וכמובן שאין חלון. ידיעותיה של אפרת עולות פה בבלוג בכל פעם שאני מפרסם מבנה שתכנן האדריכל שמואל ביקלס, היות ואפרת מתמחה ביצירתו.

.

אביטל אפרת

.

(14)

ב-1983, הרבה לפני שהיתה מודעות לתהליכי שימור, הוזמן האדריכל נחום שוץ לתכנן מחדש את פנים בית פקידות הברון, אותו בניין ששימש מאוחר יותר כבית ספר וכבית המועצה של זכרון יעקב. את המבנה הקימו במרכז המושבה עוד ב-1893 ובשונה משאר בתי הפקידות, הושקע בו ממון רב כדי להעניק לו אופי ייצוגי וחגיגי. הברון התנגד לאותה השקעה כספית ועיצובית בבניין מתוך חשש שהשלטון העותמאני ירגיש ביטחון לסחוט ממנו כספים. אלא שלא היתה לו ברירה כי עד שהמידע הגיע לידיו הבניין היה כבר עובדה מוגמרת. אז כאמור בשנות ה-80 שוץ טיפל בבניין ביד אוהבת, אך בסוף שנות ה-90 כשהוחלט להסב אותו למוזיאון, בחר האדריכל שמעון שפירא להרוס את כל חלקיו הפנימיים של הבניין ולבנות אותם מחדש.

.

האדריכל נחום שוץ

.

שוץ גם הכין בשעתו שרטוט של הרצפה המצוירת במרכז הקומה. היא כמובן נהרסה בעבודות בסוף שנות ה-90

.

(15)

את האדריכל משה ספדיה מצאתי באחת מסמטאות העיר העתיקה בירושלים. הוא נעל סנדלים ואחז בתיק בד שחור עם הדפס של חזית בניין הגלריה הלאומית של קנדה שבמקרה הוא גם תכנן. ספדיה בדק משהו בנייד והמשיך בדרכו.

.

האדריכל משה ספדיה

.

(16)

אדריכל מיכאל רטנר גר בבית שתכנן אביו האדריכל יוחנן רטנר ברחוב יפה נוף שבמרומי הכרמל בחיפה. זה היה הבית השני שנבנה ברחוב שממנו נשקף נוף המפרץ המרהיב. בבית הראשון שנבנה ברחוב, כך סיפר לי רטנר, התגוררה ליידי דאונס שתרמה לעיר חלק מגן ביתה לטובת גינה ציבורית שעליה כתבתי כאן. רטנר מתמחה בעריכת תכניות מתאר לפרויקטים מורכבים, מה שמעניק לו ידע רחב בתחומים שונים שמעטים שולטים בהם. תמיד הוא שופע ברעיונות מקוריים כמו זה שהציג בפני. אלה רעיונות שרק אחרי ששומעים אותם, אז אתה שואל את עצמך איך לא חשבו על זה קודם.

.

האדריכל מיכאל רטנר

תמונות אדריכלים נוספות:

(1) מסעדיה מנדל ועד דן איתן

(2) ממשה ספדיה ועד צבי הקר

(3) משאול רינד ועד מרדכי בן חורין

(4) מיוליה שלומנזון ועד ישראל גודוביץ

(5) מאיתי כץ וענת ציגלמן ועד אמנון רכטר ורני זיס

(6) מבתיה מלול ומרינה סמבליאן ועד חיים קהת

(7) מרנדי אפשטיין ועד חיים דותן

(8) מאמנון רכטר ועד דן איתן

(9) מהאחיות פלסנר ועד לארד שרון

(10) מאיל זיו ועד גדעון פובזנר

(11) ממנחם כהן ועד עדה כרמי-מלמד

(12) ממיכאל חיוטין ועד דניאל זרחי

(13) מהגר ושחר צור ועד פרדי כהנא

(14) מטומי לייטרסדורף ועד דן איתן

שיר לסיום:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: