סיבוב בשכונת נופרים בראש העין

אני לא נגרר לירידי ספרים ב-10 שקלים. אלא שהפעם הסתקרנתי לראות את המחסן של סטימצקי ובאותה הזדמנות למצוא גם ספר שיחדש לי משהו. אלפי אנשים נדחקו ועשו במחסן בלגן. אחרי חמש דקות הסתלקתי משם וכשנפלטתי החוצה מכל אותה המולה, ראיתי מאחורי שדה הקוצים את השכונה שכבר הרבה זמן רציתי להסתובב בה, אז זו היתה הזדמנות.

כל פעם שחלפתי על פני השכונה בכביש 5 או 6, ראיתי מרחוק את מקבץ המגדלים הלבנבנים והדומים וחשבתי לעצמי שכאן שברו שיא חדש בחד-גוניות ונראה שלא למדו כלום מעידן השיכונים. רק כשמתקרבים ונכנסים אל השכונה שאותה תכנן האדריכל משה צור, אפשר להבין מה עשו כאן. מישהו עם אירוניה דקה או סתם יחצ"ן העניק לשכונה את השם הפסטורלי – "נופרים", למרות שאין בה זכר לפסטורליה או משהו שקשור לנופר שהוא שם של שושנת מים. היזמים אפילו לא השקיעו כאן בבריכת נוי כדי לשים בה נופרים סמליים, אפילו לא באחת זעירה. אבל תכלס, מה אפשר לצפות מהאדריכל שתכנן את מגדל הנביאים בחיפה ואת המגדל בפרויקט הולילנד בירושלים?

ועל כך ברשימה זו.

.

מי ינחנו דרך

.

קוצים ושיחים עדיין מצויים מצפון לשכונה

.

אך גם אלה נעלמים עכשיו מתחת לכבישים

.

מבנים דומים: עיצוב, צורות, צבע, פתחים

.

חלק מהמבנים מאוכלסים, חלקם לקראת אכלוס וחלק בשלבי בנייה מתקדמים

.

.

מה יש כאן? התכנית של השכונה דומה לשכונות שנבנו בישראל לפני יותר משלושים שנה. בהיבט התכנוני השכונה לגמרי מפגרת אחרי תכנון סביבות מגורים. לא מדובר בתכנון מלפני שלושים שנה, אלא בתכנון חדש כי את תכנית המתאר לשכונה, שגם אותה ערך האדריכל משה צור, אישרו ב-2014 – בסך הכל לפני חמש שנים! השכונה מורכבת מכביש מעגלי שסוגר על טבעת של מגדלי מגורים שמקיפים גינה ציבורית. חניון תת-קרקעי משותף לכל הבניינים. מבני הציבור שמהם כבר הספיקו לבנות בית ספר ואשכול גני ילדים מתוכננים מחוץ לשטח אזור המגורים ומעברו השני של הכביש הטבעתי. שטח למסחר קבעו במיקום מרוחק מהשכונה. מבנה המסחר שהוא סוג של קניון קטן נבנה במרחק של 250 מטרים מהבניין הכי קרוב אליו וכחצי קילומטר מהבניין המרוחק בשכונה, כשבנוסף יש צורך לחצות שני כבישים.

זו שכונה ללא רחוב ונראה שהאדריכל דאג להימנע ביסודיות מכל סממן עירוני. כשכולם מדברים על עירוניות, בשכונת נופרים עשו הכל כדי לשקוע בפרבריות סתמית שמכוונת כולה לצורכי שיווק הדירות. ככה מוכרים לישראלים: דירה מרווחת עם שלושה כיווני אוויר, מרפסת שמשקיפה לגינה, מוסדות חינוך ומרכז מסחרי סמוכים. אלא שכאן חזרו לאחור, אל עידן השיכונים – אותם מקומות אנונימיים. מקום בו הכל נראה אותו הדבר והתושבים מאבדים את היכולת להזדהות עם המקום. על הנייר שכונות השיכונים נראו סיפור הצלחה: בלוקים מודרניים, שטחים פתוחים מרווחים בין הבניינים, גינות משחק, מבני ציבור ומרכז מסחרי – נמצא כאן כל מה שמופיע ברשימת המכולת שצריך להיות בשכונה. אלא שבסוף כולם שנאו את שכונות השיכונים. ההזנחה והבריחה מהשיכונים הגיעה ברגע שאנשים קלטו את הבעיה ועזבו. כאן יצרו שיכונים אנכיים. שכונת "נאות אשלים" במערב ראשון לציון משנות ה-90 ושכונת "רחובות ההולנדית" שבמזרח רחובות מתחילת העשור הקודם הן שתיים מהשכונות שנבנו על פי הדגם הזה של השיכונים האנכיים והזהים שעשו בו שימוש מעת לעת לפני עשרות שנים, אלא ששם השקיעו בגינה הציבורית שבמרכז השכונה. האדריכל של שכונת נופרים בראש העין מעודכן כנראה לשנת 1990, ובחר להמשיך עם הדגם שמסתגר בתוך עצמו גם אל העשור השני של המאה ה-21. הוא בטח יושב בסלון הדירה שלו במגדל בתל אביב ומתגלגל מצחוק מהמחשבה על כל אותם אלה שבחרו לגור כאן.

.

תכנית השכונה: 19 מגדלי מגורים מקיפים גינה ציבורית ועל כל אלה סוגר כביש טבעתי

.

.

הבניינים כולם דומים. הם אמנם לא זהים אבל היות וכולם תוכננו בידי אותו אדריכל, נבנו בידי אותו יזם והוקמו בפרק זמן קצר ובמקביל, התקבלה שכונה חד-גונית. קל מאד להתבלבל בין הבניינים וסביר להניח שגם הדיירים בעצמם יתקשו לזהות את הבניין שבו הם גרים. הפרט הזה בטח יעסיק רק את הילדים, כי המבוגרים ממילא לא יראו את הסביבה. הם ישובו במכונית בסוף יום העבודה ועומסי התנועה הישר אל החניון התת-קרקעי. הם יעלו במעלית ולא יראו דבר מהמקום הזה למעט הדירה שבה הם ילכו לישון. על החד-גוניות הם יוכלו להשקיף מהמרפסת שלהם שנראית דומה אם לא זהה לכל שאר 1,400 המרפסות של הדירות האחרות במתחם. מחצית מהדירות צופות אל הגן ומחציתן האחרת צופה אל הסביבה ההיקפית: הבניינים שבדרום המתחם צופים אל נוף גגות ראש העין הותיקה ואזור המוסכים והתעשייה הסמוך. הבניינים שבצפון המתחם צופים אל שדות הקוצים שבמהרה יעלו עליהם דחפורים ובהמשך צופים לבתי כפר קאסם.

הגינה היא הכישלון הגדול של השכונה. הפיתוח שלה הוא תוצאה של חיסכון. ייאמר לזכותן של שכונות כמו "נאות אשלים" ו"רחובות ההולנדית" שהזכרתי קודם לכן, בהן השקיעו בתכנון ובפיתוח הגינה שכוללת מתקנים מיוחדים, טופוגרפיה מלאכותית של גבעות קטנות ותעלות מים ומזרקות עם בריכות נוי. כאן הסתפקו במדשאות מישוריות, שביל ישר כמו סרגל, מקבצים של מתקנים רגילים לפעוטות וגם כמה מתקני כושר. אפילו אין מענה של גינת כלבים שאמורה לתת מענה לקבוצה לא קטנה מתושבי השכונה. הצמחייה שנשתלה כבר בגינה מוכיחה כי גם בתחום האגרונומי אין יצירתיות, ובחרו במגוון מצומצם במיוחד של צמחים. את הכישלון של הגינה קל לשנות, רק צריך כסף, אדריכל נוף טוב ונכונות של העירייה לתחזק אותה.

מאבקי תושבים הם כבר חלק מהחיים בשכונה החדשה. המאבק המרכזי הוא נגד ההחלטה הממשלתית להקים תחנת כוח המופעלת בגז בשטח סמוך. יש כמה שלטים שנתלו על גדרות, יש דף פייסבוק, אבל להפגנות התקשו המארגנים להוציא את השכנים מהדירות. נושאים נוספים שמטרידים את התושבים הם התכניות לבינוי בשטחים המקיפים את השכונה ובעיות תנועה ונגישות, ולדעתי אלה שני הנושאים שכדאי לתושבים להתמקד בהם. אם תכנון השטחים ההיקפיים טרם נקבע סופית, אז יש עדיין אפשרות לשפר אותו לטובת התושבים ולא רק לטובת בעלי הקרקע והיזמים. בעניין התנועה הולך להיות גהנום בכל גוש דן. מה שמתרחש כיום הוא רק משחק מקדים. לתושבים כדאי להאבק למען שבילי אופניים רציפים עם קישוריות אל שבילים קיימים או מתוכננים ברשויות הסמוכות, למוקדי תעסוקה ובמיוחד זה שבפתח תקווה. לדאוג לשיפור התחבורה הציבורית של האוטובוסים ולקדם חיבור למערכת המטרו והרכבת קלה. הייתי גם בוחן את האפשרות לעצב מחדש את החזיתות, מהלך שיכול להתבצע באמצעים פשוטים כמו צבע, ורק כדי לבטל מעט את החד-גוניות. והכי חשוב: לדאוג שהעירייה לא תתיר להקים עוד שכונות כאלה.

.

כרזה המתנגדת להקמת תחנת כוח בסמוך לשכונה

.

.

המחירים? בשונה מהמקרה של שכונת פסגות שבמזרח ראש העין שבה יש הצפה של דירות להשכרה ועוד מגוון של בעיות, נראה שבשכונת נופרים נרכש היקף נמוך יותר של דירות בידי משקיעים ולכן מכירי השכירות לא צנחו. באתר יד2 ניתן להיחשף למחירים העדכניים. דוגמה: מחיר השכירות לדירת ארבעה חדרים בשטח של 102 מ"ר ובקומה 12 הפונה אל הגינה + מחסן + חניה = 4,000 שקלים + תשלום ועד בית לחודש: 212 שקלים + ארנונה לחודשיים: 1,200 שקלים. ישנן גם דירות פנטהאוז של חמישה חדרים בקומה 18 ב-6,200 שקלים + ועד בית: 560 שקלים + ארנונה: 2,000 שקלים. 

.

חומת מגורים

.

שביל אופניים חוצה את השכונה לכל אורכה

.

הגינה: לא הרבה עצים נטעו כאן

.

בלי טיפת השקעה יצירתית: מתקנים כמו שאפשר למצוא בעוד מיליון מקומות

.

שביל ישר כמו סרגל באמצע פלטה שטוחה אותה מכנים כאן "פארק"

.

הבניינים מנותקים מהגינה בחומות וגדרות היות ובקומות הקרקע יש דירות עם גינות פרטיות

.

מבט ממרכז הגינה לכיוון מערב

.

הדשא ירוק והבתים לבנים

.

נדנדות, משטחי גומי, יריעות הצללה

.

שיעור אנגלית ראשון בגינה מתחיל בהוראת איסורים

.

מצטלם נחמד וזה העיקר: שיווק

.

חצרות הבתים מקושרות לגינה בשבילים לא נוחים להליכה

.

כך נראה העורף של הבניינים הפונה לכביש ההיקפי

.

לכאן גם פונים כל חדרי הזבל. חלק מהדיירים בוחרים לזרוק את הזבל ישר לרחוב

.

לבן ואפור כהה

.

מרפסות: הכל אותו דבר

.

להשכרה

.

מרפסות: מייבשים בהן בגדים, עושים על האש, בונים סוכה

.

מבט מלמטה

.

שתי כניסות מובילות אל החניון התת-קרקעי. מעניין מה קורה כאן ברבע לשמונה בבוקר

.

הכניסות לבניינים זהות ופונות להיקף החיצוני

.

רגע לפני אכלוס

.

תיבות דואר חדשות

.

עדיין אין שמות אבל יש כבר פרסומות לגן ילדים פיציקטו

.

בניין אחרון בבנייה

.

קנסות

.

חומה

.

גן ילדים חדש בסמוך אבל מעברו השני של הכביש הטבעתי

.

בית ספר יסודי

.

על הגדר יש שלט נגד תחנת הכוח בגז

.

שטייניץ

.

אירוע מחאה. הגיעו בסוף רק כמה עשרות

שיר לסיום:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • SHAVIT  ביום 26/10/2019 בשעה 19:04

  ההערה על היעדר מספיק של עצים שבמקומם ממשיכים ברוב טמטומם למרוח מרבדי דשא שואבי מים ולא חשובים אפילו שחורש או שדרות עצים מצלות הן הפתרון המועדף. ראו כיצד שכונות רבות במודיעין מלאות בחורשות שכונתיות. בראש העין מישהו כנראה העדיף לטמון ראשו בדשא וחבל. לפחות את המצב הזה קל לשנות תוך כמה שעות ונטיעות.

 • archiben  ביום 26/10/2019 בשעה 20:03

  חבל, פשוט חבל שאלו תוצרי האדריכלות הישראלית בשנת 2019.
  ככה נראה תכנון עירוני ואדריכלי אותו מכתיבות חברות יזמיות שלהן רק שאיפה אחת: כ-ס-ף!, ללא שום קשר, רצון או כוונה לייצר סביבה עירונית נעימה, הליכתית, מגוונת, המותאמת להולכי הרגל אשר מכילה רחובות ולא כבישים.
  ועוד יותר חבל שבמקרה זה מדובר על מתכנן בעל שם, המוכר מאוד בענף שבמקום לעמוד ולהטמיע את ההיבט המקצועי הוא הולך עם הזרם אותו מכתיבות אותן חברות יזמיות…

 • בני א.  ביום 27/10/2019 בשעה 6:29

  אותו צור שנתן את שמו לבניין המעניין עם הטויסט בקריה בת״א, מהווה במקרה הזה “חרב להשכיר” ליזמים תאבי הבצע (שיחנקו המשפחות שיקנו/ישכרו פה, בשכונת נופרים בראש העין). ואין צדיק/ה בעיריה ובועדה המחוזית שי/תעצור את הכשלון… 😦

 • amirtlv  ביום 28/10/2019 בשעה 12:09

  למי יש ציפיות מרח' עובדיה יוסף?

 • Adi  ביום 29/10/2019 בשעה 22:23

  מסכים שזה מזעזע. מה שמעניין אותי זה איך עדיין יש ביקוש לשכונות כאלה? כי אם לא היה ביקוש, לא היו בונים ככה

 • יעל  ביום 31/10/2019 בשעה 9:05

  כי לא כולם בליינים תל אביבים שמחפשים פאבים ובתי קפה.
  רוב התושבים במדינה הם בעלי משפחות שפשוט רוצים מקום שקט לחזור אליו בערב אחרי העבודה ולהיות עם המשפחה שלהם.

 • געציל  ביום 31/10/2019 בשעה 11:03

  תודה על הפוסט המרתק.
  ככה נראית פנימיה מודרנית לאלפי אנשים. לכו לישון, קומו בבוקר – ועופו מהשכונה. אל תבלו פה.

  הבניינים נראים כל כך רע, הפארק כה חיוור ודלוח, שלא לדבר על עומסי התנועה והפקקים שיהיו פה בכל בוקר.
  מה שאני מנסה להבין (כאחד שלא גר במרכז):
  מדוע אנשים רוכשים דירות בשיכונים כאלו?
  האם לא ניתן באותם מחירים לקנות דירה בעיר הוותיקה, דירה נורמלית ברחוב נורמלי?

  • יוני  ביום 31/10/2019 בשעה 13:31

   במרכז העיר הוותיק מצב התחבורה בד"כ לא יותר טוב.
   ומכיוון שמה שרוב רוכשי הדירות בישראל מחפשים זה כנראה בעיקר שקט ואיזה פארק ירוק לטייל בו עם הכלב והילדים ולא בילויים, הם מעדיפים שכונות מנותקות כאלה עם בניינים מודרנים ובלי ההמולה של מרכז העיר.

 • ilana pa  ביום 06/11/2019 בשעה 14:20

  אני לא עצובה, אני כועסת!!
  איך זה, עדיין בונים כך בישראל? האם לא למדנו כלום מאז שנות החמישים?
  לפחות אז התירוץ היה, שצריך, קודם כל, לבנות בתים כדי שתהיה דירה לכל העולים.
  מה התירוץ כיום?.
  גם אם היו אומרים לי "כנסי בחינם" לא הייתי נכנסת לדירה בפרוייקט שכזה. טוב לי בדירה הקטנטונת שלי, בעירי הותיקה.

 • Neta Peleg  ביום 08/11/2019 בשעה 2:25

  פוסט מעולה. לצערי כל מילה בול. השכונה נוראית, נוראית. כמה טוב לי שאני גרה בבית ישן ונמוך כשאני רואה את זה. פשוט מדכא הגרידיות של הקבלן. לא מעניין אותם כלום. אין שום חשיבה על התושב, האווירה. השכונה

 • אושרת  ביום 07/12/2019 בשעה 22:40

  בתור תושבת נופרים מרוצה מאוד מהתוצר הבתים יפים ונוחים האיכלוס
  החל רק באפרי ל 19.
  השכונה מאוד צעירה וזה מאוד חכם להעביר ביקורת על מקום שרוקם גידים והוא בהתחלה שלו.
  אז כל המתיפיפים יש לנו איכות חיים מאוד טובה ואנו לא צריכים את הביקורת שלכם.
  נדבר עוד 5 שנים.

 • שרון  ביום 11/06/2020 בשעה 13:48

  בינתיים הסתבר שראש העין כולה לא מחוברת למטרו או לרכבת הקלה, כך שהפקקים בבוקר צפויים רק להחמיר. בכיה לדורות.

 • רועי  ביום 04/08/2020 בשעה 14:40

  כמה שטויות :
  – מה עדיף שכונה שבניין אחד צהוב והשני לבן והשלילי בז (סתכלו בשכונות אחרות בעיר או באם המשובות בפתח תקווה) ?

  – אופי השכונה מאוד צעיר והפארק אחד המדהימים שיצא לנו לגור בקרבתו גם אם אין בריכת נוי( מה שמביא המון יתושים בקייץ) אנחנו נחייה עם זה.

  -אופי הכבישים מסביב לשכונה אומנם מעגלי אבל אפשר למצוא יתרונות בזה, שאף תושב של ראש העין לא ינסה לקצר דרך השכונה בשביל לצאת מהעיר.

  – לגבי הפקקים אין פקקים בכלל לא משנה באיזו שעה, יוצאים לכביש 444 בדקה וחצי ונכנסים לשכונה מכביש 5.

  – פארק העסקים והקניון החדש יבנו קרוב לשכונה ואז יהיה לה יתרון ענק !

 • הדס  ביום 06/12/2020 בשעה 14:15

  מאד נהניתי לקרוא את נקות המבט שלך. כתושבת השכונה בשנה וחצי האחרונות, חייבת לציין שרוב הדברים שציינת כחסרונות, אני רואה כיתרון.
  האחידות בין הבניינים יפה בעיני, העובדה שיש כביש היקפי מבחינתי גורם לתחושת ביטחון כשהילדים משחקים בפארק הפנימי ללא צורך בחציית כבישים (או ריצה אחר כדור שמתגלגל לכביש, כפי שקורה בערים רבות).
  פקקים יש בכל ערי ישראל, ולא נכון לציין אותם ספציפית לראש העין כאילו יש לנו בלעדיות על הנושא. יש שביל אפניים המגיע מהפרוייקט ישירות לתחנת הרכבת, כמו גם אוטובוסים שעוברים בשכונה לנסיעות עירוניות ובין עירוניות.
  הפארק אדיר, מה זה משנה אם השביל מישורי? עצים נשתלו בהמוניהם ועבודות הגינון נמשכות כל הזמן.

  משפחות לילדים קטנים? ממליצה בחום על הפרוייקט.
  זוגות צעירים/רווקים/סבים וסבתות..? אולי קצת פחות 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: