סיבוב בתי ספר 27: בית הספר היסודי במושב אביחיל

בית הספר היחיד בישראל בו תמצאו קבר נמצא במושב אביחיל, בצמוד לנתניה. הקבר מודגש באמצעות גינה מלבנית ועמוד אבן עתיק שבראשו מתנוססת מנורה. מתחתיו נטמנה גופתו של יוסף בנימיני, שנרצח בעת שיצא להגן על המושב מפני התקפה של שכנים בדואים. בשנות השלושים ביקשו המוסדות הציונים לחזק את מעמדו של הקבר ושאפו להפוך אותו לאתר עלייה לרגל לאומי. המטרה היתה כפולה: ליצור מוקד משיכה דומה למוקד המוצלח בזמנו בתל חי, שם הוצב מעל קבר אחים פסל של אריה שואג, ולהפוך את דמותו של בנימיני לגיבור לאומי. כידוע, באביחיל הניסיון לא צלח, הקבר שידוע למעטים נבלע בבית הספר שהוקם סביבו ובנימיני נשכח.

את השלב הראשון בבית הספר תכננו ב-1941 האדריכלים מוניו גיתאי וינרויב ואל מנספלד. בהמשך השנים נבנו במתחם מבנים נוספים כשלכל אחד אופי שונה, כשהתוספת האחרונה היא מבנה אקולוגי שבבנייתו השתתפו התלמידים והוא המרהיב והמוצלח לטעמי מבין כל המבנים. חוסר הסדר במתחם בשילוב העצים הוותיקים, הפכו את בית הספר לאתר עם קסם ייחודי ששווה להסתובב בו. שנה שעברה היתה לי הזדמנות, ורק עכשיו מצאתי את הזמן לכתוב גם כמה מילים עליו.

ועל כך ברשימה זו.

.

עושים חיל באביחיל

.

הכניסה לבית ספר ממשיכה את שדרת עצי האורן שברחוב

.

מבנה חינוך שתכננו האדריכלים מוניו גיתאי וינרויב ואל מנספלד מ-1941: במקור היתה מרפסת פתוחה בחזית הבניין שנאטמה מאוחר יותר לטובת יצירת חדרים נוספים

.

כתת אמנות ירוקה

.

בניין כיתות ירוק

.

גם כאן סגרו את מרפסת הכניסה

.

מגרש משחקים פתוח ובקצהו תיאטרון פתוח המורכב מספסלי אבן בנויים ומאחוריהם (בלבן) בניין הכיתות שתכננו וינרויב ומנספלד

.

מושבי אבן בעיבוד פראי בצורת קשת

.

.

(1) הבית ספר

שנה לאחר שמושב אביחיל עלה על הקרקע שנרכשה מבעוד מועד על ידי הקרן הקיימת, נפתח בית הספר היסודי לתלמידי המושב. השנה היתה 1933 ובמוסד למדו שלושים תלמידים. בשנתו השנייה הגיע לנהל את המוסד משה מדליה, שבדומה לחברי המושב היה גם הוא איש הגדודים העבריים בעברו. מדליה הגיע לכאן מכפר הנוער מאיר שפיה, שם ייסד וניצח על תזמורת המנדולינות שפועלת עד היום ואפילו השתתפה לא מזמן באלבומם המשותף של אסף אמדורסקי וישראל גוריון "שרים הדודאים". מדליה שהיה איש חינוך חדשני, הביא לכאן את שיטת "חברת הילדים". עם הקמת המועצה האזורית עמק חפר והצטרפות המושב למועצה, הפך הבית ספר למוסד מועצתי וכיום לומדים בו תלמידים מכל האזור. מבנה ציבור נוסף במושב הוא "בית הגדודים" אותו תכננו האדריכלים נתן וחנה גולני.

.

(2) הקבר

על סיפורו של הקבר חקר ד"ר ארנון למפרום מארכיון המדינה. כפי שחושף למפרום במאמר שפרסם, יוסף בנימיני שקבור במרכז חצר בית הספר, נולד בקווקז ב-1886 או 1887 ובהיותו בן תשע היגר לארץ. לאחר תקופה הוא היגר לארה"ב ושב ארצה כחייל בגדוד העברי. לבסוף הצטרף לאביחיל והיה מזכיר המשק, אך לא לזמן רב. בסכסוך עם בדואים שפרץ בפברואר 1933, נפגע בנימיני בראשו ומת. למחרת ניטמן והוא בן 47 במותו. בטקס הלוויה נטלו חלק בין השאר דוד רמז כנציג ההסתדרות (לימים שר התחבורה הראשון), חיים שורר מזכיר תנועת מפא"י (לימים עורך העיתון "דבר") ו"זקן השומרים" אברהם שפירא.

יצחק בן צבי שהיה ידידו של בנימיני, ראה חובה לעצמו לדאוג להקמת מצבה למת (למפרום מגלה כי בנימיני כתב צוואה שנים ספורות קודם לכן וביקש מבן צבי לדאוג לנושא אם ימצא את מותו). לאחר שקיבל בן  צבי אישור לעשות שימוש בעמוד אבן מעתיקות קיסריה, הוא גייס כספים להקמת האתר שאת חלקו הגדול תרמה אלמנתו של בנימיני. העברת העמוד מקיסריה לאביחיל התעכבה ובן צבי לחץ שהנושא יטופל.

רק שלוש שנים לאחר מכן הובא עמוד השיש לאתר, וכך דווח בעיתון דבר: "קבוצת חבריו של המנוח החליטה להקים מצבת זכרון לבנימיני על קברו באביחיל. הוחלט והוסכם להשיג רישיון מאת הממשלה הלביא לכפר אביחיל עמוד שיש גדול, מאבני השיש שבסביבות קיסריה בכדי להקים את העמוד כגל על קברו של יוסף בנימיני. לאחר שהגשנו את הרישיון הבאנו את עמוד השיש, אשר ארכו 4.70 מטר ועוביו 68 סנטימטר". באותו דיווח מסופר כי יצחק בן צבי ומשה נלסון הורוביץ (תושב אביחיל) ניסולגייס את הסכום שנותר לצורך הקמת המצבה: "הוזמנה אצל הפסלת בתיה לישנסקי תכנית להקמת המצבה ורצוננו לפתוח את המצבה ביום השנה למותו של בנימיני". בשונה מגישתה של לישנסקי שנהגה לעצב פסלי זיכרון, כאן היא יצרה אתר צנוע יותר, כזה שהורכב מגוש בצורת פירמידה עם שלוש מדרגות שממנו צמח העמוד העתיק ועל ראשו להבת אש תמיד. הרישום שיצרה לישנסקי היה מרושל וסביר להניח שהיא לא טרחה להשקיע בו את מרב תשומת הלב והרצינות הנדרשת מאתר לו יש שאיפות להיות אתר זיכרון לאומי.

גיוס הכספים למימון המצבה לא צלח והפרויקט ירד מהפרק עד לשנת 1944. בסופו של הדבר, נערכו שינויים בהצעתה של לישנסקי ובמקום הלהבה הוצבה מנורה עם שבעה קנים, בדומה לסמל הגדוד העברי. גם התכנית להקמת במה עם שלוש מדרגות בוטלה והעמוד הוצב על גוש מלבני.

האתר נחנך לקראת יום השנה ה-15 להירצחו של בנימיני, בפברואר 1948. אגב, בנו של בנימיני היה הזמר עמרם בנימיני. את הכשרתו המוסיקלית הוא קיבל בגרמניה אליה נסע במיוחד כדי להתמקצע בתחום. ולאחר רצח אביו המשיך והתגורר באביחיל.

.

הכי פשוט הוא גם יפה: אבן ואדמה. בלי בטון ופלסטיק שמתלכלכים, נסדקים ומתבלים.

.

מבנה היסטורי בולט בבית הספר הוא בית האבן ששימש את הקהילה המקומית בשנותיה הראשונות וכיום משמש כאולם התעמלות קטן

.

בית האבן עבר שינויים מינוריים אך כאלה שגרמו לו לאבד את ייחודו ואיכויותיו והוא נראה כמו צריף שאפשר לפרק ולפנות לטובת מבנה חדש וסתמי אחר

.

האולם. תקרה אקוסטית עלובה מסתירה את מסבכי העץ התומכים בגג הרעפים

.

חלונות מקושתים

.

הפעמון ההיסטורי ששימש את המושב בשנותיו הראשונות (קודם לעידן הצופר או הטלפון) נצבע בצבעים שנדרשים לחידוש

.

הכיפה שבקצה בית הספר

.

בתוך הכיפה

.

ספסלים מלווים את דפנות הכיפה

.

עמוד שיש מעתיקות קיסריה, מנורה מעליו וגופה למרגלותיו

.

אבני בזלת מסמנים מלבן המציין את מקום הקבורה

.

כתובת בערבית על העמוד

.

פה נפל

.

סמל בית הספר אביחיל

.

שיר לסיום:

.

רשימות נוספות על בתי ספר:
.
(4) אורט יד לבוביץ' נתניה (מרדכי בן חורין)
(10) חצרות מתחדשות (יעל בר מאור)
(12) בית הספר בשכונת אגמים (לרמן אדריכלים)
(16) בית ספר יסודי רקפות בקריית ביאליק (קנפו-כלימור + אב אדריכלות נוף)
(17) אולמות ספורט בצרפת, דנמרק וישראל (Alexandre Dreyssé, BIG, חן אדריכלים)
(21) תיכון קוגל בחולון (דוד נופר)
(22) בית ספר מכולות ביפן (HIBINOSEKKEI + youji)
(23) יסודי דרויאנוב, פלורנטין (אורנת שפירא אדריכלים)
(26) מקיף ע"ש שייבר בבית שמש (לופנפלד וגמרמן)
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: