סיבוב תשיעי על תמונות אדריכלים

מהלך השנים יצא לי להיפגש ולשוחח עם לא מעט אדריכלים ואדריכלי נוף. יצא שצברתי תמונות שלהם ולפני כמה חודשים התחלתי להציג כאן סדרת רשימות עם אותן תמונות. 31 אדריכלים ואדריכלי נוף וגם אמן אחד שצלמתי מופיעים כאן.

זו רשימה תשיעית (1234567, 8) שנפתחת עם האדריכליות דניאלה ומיה פלסנר במשרדן שברחוב פרוג במרכז תל אביב. הרשימה מסתיימת באדריכל ארד שרון באירוע שנערך במוזיאון תל אביב לכבוד פתיחת תערוכה שמוקדשת למבחר מעבודותיו וגם לכבוד ספר סיפורים שהוא פרסם.

ועל כך ברשימה זו.

.

#9

.

האדריכליות דניאלה ומיה פלסנר זכו בתחרות אדריכלים מוזמנים לתכנון כפר נוער לבדואים בנגב וזו היתה הסיבה למפגש במשרדן שברחוב פרוג. המשרד מתפרס על פני שני מפלסים – בעליון יושבים העובדים ומתכננים ובתחתון חדר ישיבות גדול הנפתח לחצר מפתיעה בה פזורים פסלים שהותירה בעלת הבית. אני קורא עכשיו את הספר המרתק שחיבר אביהן, האדריכל אולריק פלסנר, ועוסק בתקופת חייו הראשונה – ילדותו ושנותיו הראשונות כאדריכל של וילות בסרי לנקה

.

הפטנט של יבוא אדריכל מחו"ל שיתכנן פרויקט, היה כאן כבר לפני מאה שנים ואולי אפילו לפני אלפיים. במרינה של הרצלייה הולך ומוקם בימים אלה מלון שלצורך תכנונו הוזמן האדריכל האמריקאי דיוויד רוקוול (עומד לצד אחד מעובדיו ולצד תצלום שלו). האדריכל המקומי ששותף בתכנון הוא רני זיס שלא נכח באירוע. כדי למשוך עיתונאים שיכתבו על המיזם, הזמינו היח"צנים קבוצה מוזרה של אנשים רעבים לארוחת בוקר ושייט קצרצר ביאכטה. כשראיתי את ההזמנה היא היתה נשמעת לי כל כך הזויה עד שהחלטתי לשנות ממנהגי והגעתי לראות במה מדובר. האוכל היה טעים וגם היאכטה לא אכזבה, למרות שבסך הכל שטנו מצד אחד של המרינה אל הצד השני, מבלי לצאת מגבולותיה. לא כתבתי על האירוע או הפרויקט, אבל כמה שעות מאוחר יותר עלתה באתר ynet כתבת יח"צ שפרסמה אחת ממשתתפות האירוע. סביר להניח שהיח"צנים והיזמים היו שבעי רצון מאותה כתבה

.

האירוע היה ריק מתוכן והופתעתי עד כמה הוא אכזב אותי. בפתח האירוע קיבל האדריכל דיוויד רוקוול את הבמה והציג במשך רבע שעה את עבודת משרדו. ההצגה היתה עלובה ולא ניסתה אפילו לחשוף משהו מגישתו האדריכלית.

.

האדריכלית רותי ליברטי-שלו יושבת כאן במרכז על גג המוסד החינוכי של קיבוצי השומר הצעיר, אותו תכנן במקור האדריכל יוסף נויפלד. הבניין שבנייתו הולשמה ב-1937, עמד מוזנח במשך עשרות שנים. לאחרונה הוא עבר תהליך חידוש יסודי בתכנונה של ליברטי-שלו ובשותפות אדריכלית עדי הר-נוי ואדריכלית הנוף רקפת עיני שיושבות כאן משני צידיה. הערוגות היפות על הגג הן תוספת חדשה. לאדריכליות התברר שמסיבות קונסטרוקטיביות אין להעמיס על הגג יותר מחמישים איש בו-זמנית. לכן, במטרה לשמור על המגבלה שנקבעה הוקמו אותן ערוגות, שתופסות שטח נכבד מהגג ומספקות לדייריו צמחי תבלין לתה ולסלט.

.

אדריכל אבנר ישר ניצב בין שניים מעובדיו: האדריכלים עדי דוידוב והדס עינב בעת שהציג בפני את אולמות התצוגה של מותגי הרכב BMW ו-MINI. מאחורי השלישייה חונה רכב סדרה 7 שמחירו נע בין 735 אלף שקלים למיליון מאה. הראיון שערכתי עם ישר היה נעים אבל התקשיתי להוציא ממנו תובנות או ציטוטים שמחזיקים כתבה. הייתי בבעיה לא קטנה עם הכתבה הזו למרות שמצאתי בה חשיבות גדולה; משרדו של ישר מתכנן יחסית הרבה בתל אביב והבניינים בולטים בקו הנוף, אך מעט מאד כותבים עליו (להוציא כתבות יחצ שמתפרסמות לרוב בעיתוני הכלכלה).

.

האדריכלית רותי להב ניצבת בביתה שבהרצליה פיתוח, לצד סדרת ציורי נוף בירושלים שיצר האדריכל דוד אנטול ברוצקוס. בשעות הפנאי, היא מספרת, היה נוהג ברוצקוס הירושלמי לצאת אל הנוף ולצייר בצבעי מים. מבין העבודות התלויות על קירות ביתה המשותף עם האדריכל דן איתן, אלה העבודות הקרובות לליבה.

.

באותה הזדמנות בבית להב-איתן: האדריכל דן איתן בסלון במהלך ראיון. הכתבה הזו היא נדבך נוסף בסדרת כתבות שפרסמתי על בתי אדריכלים ובכלל על גישתם האדריכלית בתחום המגורים. כשאתר אקסנט עלה לאוויר ב-2011 התבקשתי לפרסם סדרת מאמרים על בתיהם של אדריכלים, כאלה שישלבו טקסט, תמונות ווידאו. אלה כתבות שעסקו למעשה במגורים. נמנעתי ככל הניתן ממאמרים חטטנים, אך כן חשוב היה לי להציג את כל המרחב הביתי. חלפו מאז שבע שנים, הכתבה הזו חוזרת אל אותה סדרה. אני מקווה להמשיך אותה כי יש לי כמה אדריכלים שאני רוצה לשמוע ולראות.

.

להב ואיתן בסלון ביתם

.

כאן עולים השניים במדרגות (לצורך צילומי הוידאו ולפי הנחיות הצלם)

.

אדריכל צבי גבאי במשרדו השוכן ברחוב אבן גבירול ומשקיף על כיכר רבין. לפני שצלמתי שאלתי את גבאי עם הכובע הוא שלו. הוא התפלא שאני לא יודע שזה סימן ההיכר שלו. גבאי תכנן את בניין דפוס גרפוליט בנווה שאנן בו מדפיסים, בין השאר, את מגזין "לאשה" בו אני מפרסם מידי חודש ביקורות על מסעדות בכל מיני חורים בארץ.

.

האדריכלית נעמי רומן מתמחה בין השאר בתכנון מוסדות חינוך בירושלים, ושבוע שעבר הזדמן לי לסייר איתה בשני מוסדות שהיא מתכננת בימים אלה בשכונת נווה יעקב החרדית שבצפון העיר. אלה אמנם לא הולכים להיות יצירות מופת באדריכלות, אך האתגרים הגדולים שמעמדים הטופוגרפיה התלולה והפרוגרמה הלחוצה, הופכים את ההתמודדות שלה עם העבודה לאתגר קשה שלפעמים הפתרון המוצע הוא מופת בפני עצמו שלא תמיד זוכה להערכה הראויה

.

במהלך השיפוט של העבודות שהוגשו כמועמדות לפרס רזניק לשנת 2018. האדריכל צבי אפרת בוחן את העבודות ומסביר למה הוילה בקיבוץ כברי (שורה עליונה רביעית מימין) היא מוצלחת. תכנון וילות הוא כמובן מקור פרנסה נחמד, אבל כשמדובר בפרס לעידוד מצוינות באדריכלות בעלת חשיבות, אני מוצא עניין גדול יותר במבני ציבור. ואם כבר בכל זאת להעניק פרס על מגורים אז נראה לי שעדיף בניין דירות – נושא משמעותי שלא התפתח בישראל כבר עשורים וראוי לקדם אותו, בין השאר באמצעות פרסים.

.

האדריכל אורי פדן נכנס לאחרונה למשרדו החדש בקצה שכונת מונטיפיורי ושם הוא הציג את הדגם של בניין בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי בתל אביב שהוא קיבל לחדש. הפרויקט במימון קרן תל אביב לפיתוח הוא מהלך שמגיע בתקופה שבה הדת מצליחה לחדור עמוק יותר ויותר לחיי אזרחי ישראל, גם אם לא בטוח שבכלל מעוניינים בה באופן המוכתב בידי גורמים מסוימים שהדת עבורם היא עסק לכל דבר

.

אדריכל יהויכין גור תכנן בערד בין השאר את מלון מצדה שעליו כתבתי כאן בעבר. מספר שנים שהוא מתגורר בבית אבות ברמת השרון ולשם הגעתי כדי לשוחח אתו על אותו מלון. הוא מצולם כאן בפתח דירת מגוריו – מספר 403 – כמו מספר הגדוד שלי בסדיר ובמקרה גם במילואים

.

האדריכל דוד נופר מתמחה בתכנון מבני חינוך. בכניסה הדרומית לראשון לציון הוא תכנן מרכז לתלמידים מחוננים המשרת את כלל בתי הספר בעיר. המבנה מורכב מגופים קופסתיים המונחים זה על גב זה כשלכל אחד מהם בצבע שונה וכך נוצר מבנה דמוי משחק. הרעיון של משחק ממשיך גם לאולמות המשותפים בבניין, אליהם מתנקזות הכיתות. ידידיה ורדי (בתמונה מימין) שלצורך הקמת הפרויקט תרם מכספו לזכר בנו שנהרג במלחמת לבנון, בנה משחקי מדע אותם פיזר באותם אולמות. ורדי מדריך את התלמידים ומפקח על תחזוקתם.

.

ב-2013 כשהם בשיאם הפרסומי הגיעו צמד האדריכלים היפנים קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה ממשרד SANNA, לחשוף בפני התקשורת הישראלית את תכניתם הזוכה לתכנון בניין בצלאל החדש במגרש הרוסים שבירושלים. עדכון: לפני שנה סיימו לחפור את הבור וכעת הבניין נמצא בשלב יציקת היסודות.

.

דגם בניין בצלאל בוהק בלובנו כשלצידו מתנשא בניין הכנסייה הרוסית. האדריכלית קזויו סג'ימה מסבירה לאיתי כ"ץ שבוחן את הנושא מקרוב

.

במסגרת סיור שהתקיים בגבעת רם בעקבות המבנים שתכנן האדריכל שמעון פובזנר (שספר המסכם את פועלו יצא בתחילתה שנה), תאר בנו, האדריכל גידי פובזנר אנקדוטה מתהליך התכנון של הספרייה הלאומית, שבתכנונה השתתף אביו וכאן היא מציצה מאחורי גבו של גידי

.

כשהייתי סטודנט בבצלאל אז אחד התלמידים האחרים ביקר במשרדו של האדריכל מרדכי בן חורין וצילם את הקיר שברקע חדר עבודתו. התצלום אותו הוא הציג לאחר מכן בכיתה במצגת הקסים אותי. רציתי לראות אותו בעצמי. לא ידעתי אז כמובן שיבוא היום ואני אפרק את כל התצלומים המכסים את הקיר ואדאג שהם יישמרו לדורות הבאים בארכיון אדריכלות ישראל. המבנה פונה מתכולתו לפני שנה ונהרס.

.

הרבה זמן חיכיתי להסכמתו של האדריכל עמיר פלג לבקר בבניין המגורים החדש שתכנן עם עדי גל, בת זוגו ושותפתו למשרד. פלג המתין שהבניין יתאכלס ושיושלם העיצוב בדירת הגג אותה הם עיצבו. במהלך תקופת ההמתנה פרסמתי מאמר על בניין חדש אחר שהוא תכנן בדרך יפו, אבל הבניין הזה בסמטת שפ"ר היה חשוב לי במיוחד. לפני עשר שנים פרסם ברוך רביד מונוגרפיה על האדריכל יוסף טישלר, שעד אז לא ידעתי הרבה אודותיו. כמעט ולא כתבתי על עבודתו של טישלר וכאן מצאתי הזדמנות לכתוב על אחד המתחמים המרתקים שנבנו בתל אביב הקטנה וטישלר היה זה שתכנן. הבניין החדש אמנם נבנה על הריסות שני המבנים המקוריים שתכנן טישלר, אך שמר על גישתו המקורית.

.

התלבטתי עם הצלם גדעון לוין היכן לצלם את השניים: צמוד לחזית או סמוך לגדר הלבנים ששוחזרה. בהמשך היום כשעלינו לדירת הגג, צילמנו אותם גם במטבח ובמרפסת. בכתבה עצמה בסוף נבחרה התמונה שצילם לוין לצד החזית.

.

מעיין אליקים התאהב בספריית שוקן שתכנן האדריכל אריך מנדלסון. הוא החליט לתת לכך ביטוי באמצעות תערוכה שהציג באולם העיון. זו לא הפעם הראשונה שאליקים מתערב ביצירה אדריכלית, הפעם הקודמת והמשמעותית היתה ברחבה הריקה שלמרגלות בית אסיה, שם הוא יצר גן קקטוסים

.

בדרך החוצה מהביקור בתערוכה של מעיין אליקים בספריית שוקן, הגיעו לביקור האחים לבית שוקן. האדריכל הלל שוקן נעצר במדרגות ושוחח עם מישהי, ביקשתי ממנו רשות לצלם אותו והוא מיד הסכים. צלמתי אותו כשקרני שמש שאריך מנדלסון כיוון אל תוך האולם לפני שמונים שנה מאירות את פניו, מהן הוא לא הספיק לחלץ את משקפי השמש.

.

במסגרת העבודה על הספר "עיר-תעשייה" הגענו לעכו. טלי לא הסכימה לוותר על מנת כנאפה מתוקה. התפצלנו מכל השאר ונכנסנו לאחד המקומות הקטנים והמבטיחים בשוק. הזמנו את המנה המיוחלת שהוגשה לשולחן תוך דקה. טלי כבר נעצה את המזלג, אבל אני נאלצתי להתאפק עוד כמה שניות כדי לתעד את הרגע החשוב

.

במסגרת העבודה על הספר "שכונה-מדינה", בקרנו בין השאר בעיירה הבדואית חורה שבנגב. באחד הבתים הזמין אותנו בעל הבית להתרשם מ"פינת החי" שלו. העזים החמודות הציגו לנו מפגן משפחתי אוהב ורוני התלהבה.

.

באירוע בתים מבפנים שהתקיים בירושלים, ערכתי סיור בעקבות שלושה מבנים שתכנן משרד נדלר-נדלר-ביקסון-גיל. התחלנו בבית תרבות עמים לנוער ברחוב עמק רפאים, המשכנו לבית אלישבע בקטמון וסיימנו בתיאטרון ירושלים – שם הצטרפה אלינו האדריכלית שולמית נדלר שהתרגשה לבקר בבניין לאחר שנים.

.

באירוע שארגנה האדריכלית ד"ר טלי חתוקה במעבדה לעיצוב עירוני בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב, התקבצו אדריכלים בכירים, כאלה שיש להם גם יכולת חשיבה יצירתית. שני זקני השבט שישבו בסמיכות היו האדריכלים רוברט לו יון (מימין) ורפי לרמן.

.

לרמן דיבר בין השאר על החשש ההולך ומתעצם מפני היום בו התנועה בנתיבי איילון תתקע ותסתום את כל מרכז המטרופולין. לרמן היה מבכירי המתכננים בארץ, אדם ישר ומקצועי מאין כמותו, אך מעט נכתב על פועלו. כאן בבלוג כתבתי על המרכז במדרשת שדה בוקר ועל שכונת רחובות ההולנדית, אבל זו רק טיפה בים.

.

בארכיון האדריכלות במוזיאון תל אביב נערך בתחילת הקיץ אירוע חגיגי כפול לאדריכל ארד שרון: (1) פתיחת תערוכה המציגה את עבודותיו במרכזים רפואיים. (2) השקת ספר המאגד סיפורים קצרים שכתב. את האירוע פתח האדריכל ד"ר ערן נוימן, מנהל הארכיון. היו לי ציפיות שבאירוע אלמד משהו חדש, אבל נוימן לא הציג תובנות על עבודתו של שרון ושאר הדוברים התמקדו בספר.

.

באותו אירוע: האדריכל ארד שרון נראה מרוצה. ברקע קטע מתצלום בניין מרכז הלב שבמרכז רפואי איכילוב.

תמונות אדריכלים נוספות:

(1) ממשה ספדיה ועד צבי הקר

(2) מסעדיה מנדל ועד דן איתן

(3) משאול רינד ועד מרדכי בן חורין

(4) מיוליה שלומנזון ועד ישראל גודוביץ

(5) מאיתי כץ וענת ציגלמן ועד אמנון רכטר ורני זיס

(6) מבתיה מלול ומרינה סמבליאן ועד חיים קהת

(7) מרנדי אפשטיין ועד חיים דותן

(8) מאמנון רכטר ועד דן איתן

שיר לסיום:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: