סיבוב בשכונת פסגות אפק הצומחת בראש העין

ביום שישי קפצתי עם שאול לראות מה בונים במזרח ראש העין. איך נראית שכונה חדשה בישראל של שנת 2016? האם יש בשורה חדשה בנוף שכונות המגורים? מה התפתח בתכנון השכונתי מאז הוקמו מקומות כמו מודיעין או שכונת אם המושבות בפתח תקוה?

בזוועה שבונים עכשיו במזרח ראש העין רצוי לבקר כבר היום. השכונה החדשה קורצת בעיקר לזוגות צעירים שמסתכלים לטווח הקצר. סיבוב בשכונה ההולכת ונבנית מגלה כי כבר מספר בניינים אוכלס וחלק אחר מצוי בשלבים מתקדמים של בנייה. יש כאן דירות לדוגמה וזוגות צעירים בלוויית זוגות אחרים או הורים באים להתרשם לקראת ההחלטה הגורלית ביותר שיקבלו בשנים הקרובות. באופן לא מפתיע לפי הפרסומים הדירות כאן נחטפות. לרוכשים אין ברירה, כי זוג צעיר שרוצה להתחיל את חייו בדירה חדשה מקבלן במחיר הכי סביר שניתן למצוא בגוש דן – ימצא אותה כאן.

תכניות המתאר שהוכנו לחלקיה השונים של השכונה נמסרו לאדריכלים הגרועים ביותר, אלה חסרי היצירתיות וההבנה הבסיסית בתכנון עירוני, והתוצאה בהתאם. גם האדריכלות של המבנים היא גנרית ולכן לא תמצאו כאן בשורה חדשה לא בתכנון הדירתי, לא בשטחים המשותפים ולא בעיצוב הבניינים.

ועל כך ברשימה זו.

.

14188240_1370043463025232_6602844816549686735_o

מה שמדבר אל הישראלים זה באס עם סלסולים

.

.

טבע

"לא נשאר כלום מהטבע", אמר שאול רגע לפני שסיימנו את הסיבוב בשכונה. התובנה הזו עלתה רק כמצאנו את עצמנו עומדים בקצה השכונה מול המרחבים המקיפים אותה, מקום שהדחפורים טרם נכנסו אליו. גילינו שמסביב עדיין לא נגעו בסביבה הטבעית, כזו שהיתה גם פה לפני כל הבנייה הזאת. משמאל שורת בתים גבוהה וצפופה ומשמאל גבעות הטרשים הרכות של מורדות השומרון, כשכביש רחב במיוחד מפריד בין שני העולמות. כשהפנינו את הגב לשכונה, צפינו בקוצים, בצמחיית הבר הדלילה של סוף הקיץ, במסלעות, באבנים הקטנות – כל אלה אלמנטים שלרוב לא מייחסים להם חשיבות. אבל אחרי הסיבוב בשכונה המכוסה מלט, אקרשטיין, מדשאות ובתים, עולים הרהורים על כל הטבע שנמחק במהלך הבנייה וככל הנראה לא יחזור לכאן לעולם. פיתוח הנוף בשכונה עשוי כמו שקבלנים אוהבים: דשא וצמחייה עונתית צבעונית. קוצים לא עוזרים בשיווק, חורשות לא מוכרות ובטח לא סלעי אבן גיר שנמצאים כאן כבר מיליון שנה.

.

DSC07707

נוף השומרון הנשקף (עדיין) מקצות השכונה

.

DSC07677

מבט ראשון על השכונה מכביש הגישה הראשי מצפון

.

DSC07726

חומה

.

DSC07746

בלי ראש ובלי עין

.

.

רציפות

על כך שאין כל רציפות בין העיר הוותיקה ובין השכונה הגדולה והחדשה מיותר להאריך. אפילו בעיר כמו מודיעין, לפני 25 שנה הבינו שצריך ליצור קשר בין שכונה לשכונה. אבל כאן האדריכלים הגרועים לא רק שיצרו נתק מוחלט אלא גם בין השכונה לסביבה הנתק הוא מוחלט – הן באמצעות כיווני המבט ומרכזי הכובד של השכונה והן במערך הדרכים. אמנם, הפיתוח לא הושלם עדיין אבל מהתכניות אפשר לראות את המגמה.

.

צפיפות

כמעט 3,000 דירות נבנות כאן מתוך יותר מ-16 אלף שיבנו בסופו של דבר במזרח ראש העין. הצפיפות של השכונה היא דווקא היתרון הראשון ואולי היחיד שקבעו לה רשויות התכנון. את נושא הטבע, גיוון בטיפוסי המגורים או שילוב שימושים המתכננים פספסו, ובמקום זה הם דחפו כאן כמות אדירה של דירות שיצרה צפיפיות שנראית עכשיו גדולה במיוחד. אין רע בצפיפות אם התשתיות נותנות מענה, בעיקר תשתיות התחבורה, צפיפות יכולה לתת שירותים טובים ומגוונים יותר. בכל מקרה, כדי ללכת לעבודה יהיו כולם צריכים לנסוע, במקרה הטוב לאזור התעסוקה של ראש העין ובמקרה האחר יהיו צריכים להשתלב בפקקים לתל אביב ופתח תקוה.

.

מסחר

אין רחוב מסחרי. כמו במודיעין יש כמה בניינים עם קומת מסחר קטנה במפלס הקרקע, וכל השאר ירוכז בקניון, שם ישלמו בעלי העסקים דמי ניהול שלא יסייע בהוזלת מוצרים או בחופש עסקי. בינתיים פועל במרכז השכונה 'הומלס פלייס' מוקף מגרשי חנייה מלאים מכוניות, מה שמעיד שתושבי ראש העין הוותיקה ותושבי ההתנחלויות בסביבה כבר מצאו לעצמם מכון כושר עם בריכת שחייה.

.

שמות 

מה שיצרו כאן הוא הדבר הרחוק ביותר ממקום של תרבות. אולי כדי להרחיק ככל הניתן את התחושה הזו שנראית כמו בית חרושת לדירות סתמיות, העניקו לרחובות שמות של כל מיני אנשים שניסו למסד במדינת ישראל חברה תרבותית: שרה לוי-תנאי, נתן אלתרמן, ניסים אלוני… אבל יש גם פוליטיקאים (באופן מוזר כאלה שמאלנים): חיים הרצוג, יגאל אלון ובן גוריון. לפי איך שהשכונה הזו הולכת להיות, היה צריך לתת פה שמות כמו נאוה בוקר, מירי רגב, איילת שקד או ענת ברקו.

.

אתר בנייה

השכונה החלה להתאכלס ממש לאחרונה ובית הספר כבר פועל, אבל מי שקנה כאן דירה ומתכונן לאכלס אותה בשנים הקרובות חייב להפנים שהוא יגור באתר בנייה במשך לפחות עשר שנים. משאיות והרבה אבק יהיו חלק בלתי נפרד משגרת החיים כאן. והאמהות הדאגניות בטח ידרשו לכלוא את הפועלים באתרי הבנייה.

.

בחו"ל

אחרי מסכת התלונות הזו, הצעתי לשאול שניסע לכמה ימים לאנגליה והולנד. נראה כמה שכונות מגורים חדשות שנבנות עכשיו ונלמד בשטח מה חדש.

.

DSC07713

רחוב 1

.

DSC07708

רחוב 2

.

DSC07721

רחוב 3

.

DSC07741

כאן ניסו בקושי רב לגוון בעיצוב החזית

.

DSC07685

שאול על רקע הבתים

.

גם לשאול יש כאן מה לכתוב:

התרשמות ישירה מהנעשה בשטח. ניתן לראות בניינים רבים בשלבי גמר מתקדמים מקצתם מאוכלסים. מבנה הציבור האדום והבולט היה מתחם בית הספר והגנים של הרובע. בסמיכות אנשים מיהרו להום פלייס המנוכר להתעמל. כל השאר בנייני מגורים דוממים. כמו מיכאל ניסיתי להבין את הקשר בין הרובע החדש לעיר הקיימת וכן את התכנון החדש. התכנון מחלק את הרובע לאזור צפוני עם צמודי קרקע ומספר קבוצות מבנים למגורים בין 8 לכ-22 קומות. במהלך ההליכה לא נראה רחוב מסחרי ציבורי שיכול להוות מקום מפגש לתושבים. אין שילוב של אזורי תעסוקה לתושבים החדשים ולתושבים הוותיקים, הרובע על פי התכנון הקיים מנותק וזר מהרקמה העירונית הוותיקה.

.

DSC07679

קירות גבוהים ואטומים לרחוב

.

DSC07748

מינימום מקום לשתילת עץ ומשמאל קיר אטום

.

DSC07749

קבלן שהחליט לחסוך על חשבון הרחוב ולהגביה את החניון כך שנוצר קיר גבוה ואטום

.

DSC07750

בצד השני של הרחוב כאן האדריכל לא נכנע לקבלן והוריד את החניון התת-קרקעי כך שלא יפגע ברחוב ובמקום קיר יהיה גינון

.

 

DSC07699

חדש

.

DSC07690

שאול מתלונן שהאדריכלים הגרועים לקחו את המרפסות ועיבו את הרצפה של כל מרפסת במקום ליצור פס דקיק

.

DSC07684

בית חדש

.

DSC07745

גבעות השומרון מציצות במזרח

.

DSC07712

מבט על השכונה מכיוון הטבע שעדיין עוטף חלק מהשכונה

.

DSC07715

שאול מנסה לדחוף

.

DSC07717

בניית חניון תת-קרקעי

.

DSC07718

הצופה

.

DSC07720

את מבני הציבור בונים אדריכלי מוסדות החינוך הקבועים: פלדמן, שושני וכו'

.

DSC07727

זו הדוגמא?

.

DSC07735

שני זוגות צעירים מחכים לראות דירה

.

DSC07705

בהחלט

.

DSC07695

שאול בוחן פרטי בניין

.

DSC07696

עץ

.

DSC07701

שינה פרטית משותפת בין כמה בניינים. יש אמנם צל מהבתים המקיפים בצפיפות את הגינה אבל אין בכלל אינטימיות. זה רק ליופי ולסייע בשיווק הדירות

.

DSC07702

בלי עצים

.

DSC07698

פירי אשפה

.

DSC07681

בנייה סוג ז'. את הפשלות האלה אפשר לראות בכל מקום

.

DSC07751

מרכז ספורט של הומלס פלייס כבר פועל ומושך אליו את כל ראש העין

.

DSC07691

מוקף חניון רכבים פתוח של תושבי ראש העין וההתנחלויות שממזרח שבאים לשחות ולעשות כושר

.

DSC07692

ככה נראה קטע בחניון החדש

.

DSC07686

בית ספר יסודי חדש

.

DSC07754

טראש

.

DSC07742

בתחנת האוטובוס ישבו שתי צעירות ממוצא אתיופי שבדיוק סיימו לנקות שתי דירות

DSC07723

במדינה של מירי רגב אין מקום לאחד כזה

.

DSC07710

ובטח לא כזה

.

DSC07755

ביציאה (או הכניסה) המערבית של השכונה יש כיכר מוקפת בתים עם קומת מסחר. אדריכל הנוף הגרוע שתל דקלים וכמה עצים שיקח להם במקרה הטוב עשרים שנה לגדול

.

DSC07757

הכניסה המערבית היא דרך קצה של סלע שהותירו כמו תפאורה מגוחכת של הטבע שנהרס

.

DSC07760

במנהרה

המשכנו לחומוס באשה בכפר קאסם. הרשת מלאה בשירות ותשבחות לחומוסייה הזו שממוקמת באזור התעשייה. המקום מוזר ומתאים בול ללוקישן לפרסומת או סרט: במסעדה אין חלונות, הכל מחופה עץ כולל התקרה הגבוהה והמקושטת באוסף של רובים, תמונות של סועדים מרוצים, מסכי פלזמה מציגים אוסף של תמונות מטיול במקום שנראה כמו רומניה, מזרקה של ילד משתין ואקווריום באורך של 10 מטרים. המנה היתה נדיבה אבל החומוס לא משהו, וזו היתה הפעם הראשונה שלא סיימנו את המנה.

.

DSC07668

חומוס בכפר קאסם

.

DSC07669

שאול

.

DSC07673

החומוסיה

.

DSC07675

בינתיים נראה שהדגים נהנים מסביבה נחמדה יותר מזו שתהיה בראש העין

לסיום שיר:

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שלגיה  ביום 03/09/2016 בשעה 21:33

  אני התלהבתי מהשכונה. אני לא רגילה לרבי קומות וזה נחמד בעייני מקבץ של רבי קומות. אני לא אוהבת שכונות כמו הגוש הגדול,שיש בהם רחובות של רבי קומות. יש מסביב שטחים פתוחים. נראה לי שצריך לראות מה יצא בסוף, כי למי מראים חצי עבודה?
  מה זה על החומוס? גבינה? איך אפשר לאכול חומוס?

 • Shaul Rind  ביום 03/09/2016 בשעה 21:56

  החומוס דווקא בסדר ( הלבן זה טחינה)…הבינוי ערים מנותק מכל הוואי חברתי בסיסי

  • מיכאל יעקובסון  ביום 03/09/2016 בשעה 22:09

   שאול החומוס לא היה בסדר. עדיף אפילו הג'ינג'י.

  • שלגיה  ביום 04/09/2016 בשעה 6:01

   באמת שאתם לא מבינים כלום (ולא רק באוכל עם כל החומוס הזה שאתם מעריצים), זה בסדר להיות מנותק-גיוון זאת לא מילה גסה.
   ראש העין בנויה משכונות ולכל שכונה האופי שלה והבינוי שלה. יש את העיר הישנה עם הבניה הוותיקה ויש את גבעת טל עם הוילות הצנועות ויש את נווה אפק או איך שקוראים לזה עם בניינים של איזה 3 קומות ויש את גבעת הסלעים עם בניה נמוכה ויש את פסגת אפק הזאת עם מקבץ אחד הרבי קומות שנטפלתם אליו,כמו שתי בחורות במחזור ובין כל אלה יש שטחים פתוחים. וזה כמו שמסתובבים במדינה שיש בה גם מדבר וגם ים וגם שלג.
   בעיה של ראש העין זה חיבור אנושי. התימנים חושבים שראש העין היא של אבא של אבא שלהם ואלה מגבעת טל חושבים שהם אליטה . הפתרון יקרה באופן טבעי, אנשים יקנו בתים בעיר הישנה, צעירים מהעיר הישנה יקנו בשכונות החדשות ויהיה חיבור. וגם צריך לחזק את המסחר בעיר הישנה ולהקים מרכזים מסחריים שכונתיים בכל שכונה (ויש בגבעת טל ובנווה אפק).
   למה אתם שולחים אותי לאם המושבות? אני עשיתי לכם משהו רע? ראיתי תמונות ואם המושבות נראית לי כמו שכונה חדשה בבאר שבע או שכונה בראשון או שכונה ח בחולון-כל המדינה נהיית דומה ,עד שאתה לא יודע איפה אתה נמצא מרוב שהכול דומה-זה מגעיל

  • דותן  ביום 07/09/2016 בשעה 11:01

   התכוונת להווי, הוואי זה במקום אחר

 • דודי  ביום 03/09/2016 בשעה 22:20

  אנחנו הסתובבנו באיזור וגם כן אהבנו.
  הכל חדש, המון זוגות צעירים, והטבע במרחק נגיעה.
  כנראה שנקנה שם, אגב, אנחנו גרים עכשיו בתל אביב.

 • Ofir Nir  ביום 03/09/2016 בשעה 23:14

  אני מעריך יפה את הצפיפות באם המושבות – היא קרובה לתחבורה ציבורית (רכבת ורכבת קלה בעתיד), יש רחוב ראשי שמאפשר תנועת אוטובוסים, יש 4 מרכזים מסחריים ואחד בבנייה שכולם במרחק הליכה מרוב בתי השכונה, יש תרבות של הליכה ברגל למסחר ולשאר השירותים (מרפאות, מתנסים וכו') ויוצא שלא מדובר בשכונת קוטג'ים בגבעות במודיעין.. אני חושב שבמצב התכנוני שהגענו אליו זו עוד שכונה טובה, כי הצפיפות מאפשרת מסחר ושירותים בתוך השכונה ומעודדת הליכה ברגל- מלבד הנסיעה לעבודה שיכולה להיות בקרית אריה הסמוכה או לרכבת + הרכבת הקלה שנבנות ליד אצטדיון המושבה

 • גיל  ביום 04/09/2016 בשעה 0:42

  לגבי הרציפות – הבנתי שהיו לאחרונה הפגנות והתנגדויות של התושבים הוותיקים *נגד* חיבור. אפילו שביל להולכי רגל.

 • אלון  ביום 04/09/2016 בשעה 7:30

  הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם

 • עומר  ביום 05/09/2016 בשעה 10:03

  מתי נזכה לביקור בשכונת נווה זמר ברעננה? לדעתי מצב הפוך לכל מה שתיארתם עכשיו.

 • amitaisandy  ביום 06/09/2016 בשעה 0:26

  טמטום אינסופי אופייני.

 • 1haam  ביום 06/09/2016 בשעה 13:30

  המוות. זה פשוט נורא

 • ירון  ביום 06/09/2016 בשעה 22:09

  תודה מיכאל על ביקורת מצוינת. אדריכלים משעממים בונים בתים משעממים שאנשים משעממים אוהבים.

 • רונית  ביום 07/09/2016 בשעה 10:51

  וואו אני אף לא מגיבה אבל הייתי חייבת. אחת הביקורות המגוכחות שקראתי.

 • יגיל  ביום 07/09/2016 בשעה 12:42

  אם המושבות עדיפה על פסגות אפק?! לא עבורי. כל אחד והטעם שלו.

 • אבי  ביום 07/09/2016 בשעה 14:32

  הביקורת שלך רויה מחד מאידך לא רואה משהו יוצא דופן בבעיית התכנון בראש העין. בסך הכל עוד מקום ישראלי שמתוכנן לא כמו בערים היוקרתיות.
  בראש העין פשוט תכננו כמו כל המקומות החדשים: חריש, מודיעין, קרית גת וכו'

  לסיכום אומר שאם היית אומר לי שזה היה תכנון של רעננה הייתי נופל מהרגליים אבל לא חושב שיש פה משהו יוצא דופן. לא ציפיתי לרמת תכנון לונדונית..you get what you pay

  • מיכאל יעקובסון  ביום 07/09/2016 בשעה 14:37

   בני ברק היא עיר יוקרתית? נתניה היא עיר יוקרתית? אלה ערים שהתכנית המקורית שלהן על מגרעותיהן השונות מעודדות פעילות עירונית תוססת, יצירת קהילה מגובשת ושגשוג של עסקים מקומיים. התכניות של ראש העין סירסו את כל אחד מהאלמנטים האלה וכך הן מייצרות עוד עיר שינה.

   • אבי  ביום 07/09/2016 בשעה 15:27

    בסדר גמור, לזו כוונתי (אינני אדריכל) בסה"כ עוד עיר שינה זה הכל, לא מקרה חריג ויוצא דופן, לטעמי.

    • מיכאל יעקובסון  ביום 07/09/2016 בשעה 15:29

     חריג לא, אבל לאור הניסיון עם תכנון ערים ושכונות אחרות והביקורת החברתית, הכלכלית והפוליטית שהן קיבלו – הציפייה היתה למצוא שכונה יותר איכותית בהיבט התכנוני ואת זה לא מצאתי.

 • אורח לרגע  ביום 07/09/2016 בשעה 17:43

  מי ביצע את התכנון האורבני?

 • Shaul Rind  ביום 07/09/2016 בשעה 21:16

  כמי שהלך לבקר את הדוד בלונדון ב80יז', מבין שאין דבר כזה רגיל או סטנדרטי. חוסר חשיבה בתכנון המרקם העירוני שבא לידי ביטוי בתכנון חזרתי ללא ערוב שימושים, מרדד ופוגע בחיי הקהילה. הרומאים כבר לפני 2000 שנה ידעו שהבסיס לעירוניות טובה זו הקארדו האגורה – הרחוב המקורה והמסחרי והכיכר, כולל שילוב של מבני ציבור מזמינים המשרתים את התושבים. אני גר בשכונה בת כמעט 20 שנה שנחשבת יוקרתית במרכז ואין ולו מבנה קהילתי אחד: מתנ"ס ספרייה קונסרבטוריון, זו המציאות בימינו

  • אבי  ביום 08/09/2016 בשעה 8:42

   לגמרי שאול, מסכים יש בעיה בתכנון כפי שהוא היום מחד. מאידך, תכנון הוא בסך הכל ביטוי של ערכים. הערך בבניית שכונות השינה הוא פתרון למגורים נטו ולכן זה מתבטא בצורה כזו.
   אם לציבור היה חשיבות של עירוב שימושים זה היה בא לידי ביטוי בבניה.
   אני לא אומר שלאנשים הערכים הללו כלל לא חשובים, אבל במציאות כלכלית יקרה מאוד הערך של לגור במקום ראוי לשמו ומכבד את בעליו גובר על השימוש המורכב בתשתיות.

   לסיכום מה שאני מנסה להגיד זה שאין עירוב שימושים מספק מכיוון שזה יקר יותר בהרבה.

 • עמי גורבץ  ביום 01/08/2017 בשעה 20:28

  את השכונה החדשה פסגות אפק תכנן יעקב יער. אתה כנראה מכיר אותו. ניראה שלא קיבלת לתכנן שם כלום ולקחו לך את כל המכרזים או החוזים אז אתה קצת מתוסכל. מגדלי היוקרה הגבוהים מרהיבים מזכירים ערים אחרות לא בארץ. זה חדש לעין הישראלית יפה חדשני. פתוח סביבתי יפה. כביש הקפי להפליא מתוכנן יפה רואים ממרחק קבוצות מגדלים וזה מרשים וכל הכביש מקיף לימיני טבע ונוף ורק בחלקו תהיה בניה נמוכה יותר בעתיד. לתושבי השכונה במתחם b החדש גישה ישירה ליער ראש העין במרחק הליכה. מרחב מסחרי מפותח מתוכנן בנקודות שונות במתחמים החדשים. ופקוק הרבה פחות מאם המושבות. חשבת לנסות לכתוב משהו חיובי מכל מה שראית וכתבת ? תן בבקשה דבר אחד חיובי שכן מצאת ?
  נכון הקבלנים לא עומדים בחובה לנטוע עצים בוגרים ועל העירייה לפקח על כך. ואגב אני בכלל תושב ירושלים.

 • לירון  ביום 16/06/2019 בשעה 13:12

  לא מעוניין לעירוב אורבני, תנו לי לחיות בשקט, מה אני צריך להתערבב עם שאר התושבים, כשאני מגיע הביתה אני רוצה שקט ולא רעש אורבני.
  תושב עיר שינה גאה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: