סיבוב בגן גדולי ישראל בשכונה ה' בבאר שבע

מבין השכונות בבאר שבע שכונה ה' זוכה לרוב הפרסום בזירה האדריכלית. הסיבה לפרסום היא "השכונה לדוגמה" שנבנתה בתחומה וכוללת מבני מגורים מיוחדים, אותם תכננו אדריכלים כמו אברהם יסקי ואמנון אלכסנדרוני (שיכון באורך רבע קילומטר וקוטג'ים טוריים), או נחום זולוטוב ודני חבקין ("שטיח" של בתים צמודי קרקע בצפיפות גבוהה). בהמשך הרחוב החוצה את השכונה, מאחורי המגרש עליו תוכנן לקום על פי התכנית המקורית שיכון מוארך בתכנון רם כרמי ובמקומו נבנו בשנות ה-80 שני מגדלים, ניטע גן שנראה כאילו הושתל כאן מרמת אביב או כפר סבא.

מרבדי דשא עצומים, עצי דקל, שיטה, טקומית, לנטנה, קריסה, הרדוף, מיכנף נאה. רק האשלים מרמזים שכאן זו באר שבע ולא שום מקום אחר. למרות שבאוסף משרד אדריכלי הנוף של ליפא יהלום ודן צור לא נותרו תכניות ותצלומים של הגן, סביר להניח שהגן, הוא המשך לעבודתם של השניים שתכננו את הנוף בשכונה ה' כמו גם בשכונות א', ב', ו-ד'.

ועל כך ברשימה זו.

.

12779234_1221394881223425_5289478967266287602_o

פורח, שטוף זהב

.

(1) גן אחר

מה לא עשיתי כדי לגלות ולאתר פרטים על הגן. בארכיון של יהלום-צור אין כלום בנושא וגם לא בארכיון טוביהו שבאוניברסיטת בן גוריון. מה שכן מירה וזאנה מנהלת הארכיון, איתרה כמה תצלומים של גן אחר בבאר שבע שלא הכרתי ונעלם מזמן מתחת לשלושה מגדלי מגורים מכוערים, חניון אספלט ושטח שלפני שנתיים, אחרי שהיה ריק וחשוף שנים ארוכות, נחנך בו גן סתמי, "גן משה צפריר" שמורכב ממדשאות אינסופיות ושלושה וחצי עצים.

תצלומי הגן שאיתרה וזאנה בארכיון, שכן ממזרח לקולנוע קרן ז"ל ולבניין העירייה (שניהם בתכנון משרד האדריכלים נדלר-נדלר-ביקסון-גיל). מהתצלומים עולה כי הרעיון התכנוני היה דומה לגן בשכונה ה': צמחייה עשירה שאינה מדברית בהכרח, שבילי הליכה רחבים ונוחים המתפתלים בין ערוגות ומדשאות ואפילו בריכת נוי עם צמחיית מים. היות והגן הזה נמחק יש כאן הזדמנות מקרית להיזכר בו:

.

20160228_121217

מימין מציץ קולנוע קרן שתכננו האדריכלים שולמית ומיכאל נדלר (מקור: הארכיון לתולדות ההתיישבות בנגב ע"ש דוד טוביהו)

.

00884

שבילים בגן (מקור: ארכיון טוביהו)

.

00885

מדשאות (מקור: ארכיון טוביהו)

.

00886

בריכת נוי (מקור: ארכיון טוביהו)

.

(2) הגן הזה

בהמשך לעיר העתיקה, תוכננה שכונה ה' על פי אותה זווית בה עוצבה רשת הרחובות של העיר העתיקה, החזיתות פונות לכיוון צפון-צפון-מזרח, מתוך כוונה למזער את פגיעת הרוחות החזקות המלוות בחול ואבק הבאות מכיוון צפון-מערב. שדרות יעלים חוצה את השכונה באותה זווית, כשאדריכלי הנוף נטעו לאורכן עצי צל שנקלטו היטב בקרקע (שאולי הוחלפה לקראת נטיעתם באדמה איכותית יותר שהובאה ממקום אחר). התוצאה יצרה לא רק הצללה והגנה על חזיתות הבתים, אלא גם הצללה כמעט מלאה על המדרכות המלוות את הרחוב הארוך.

שטח הגן כ-45 דונם והוא כולו מוקף עצי צל, המגנים עליו ויוצרים כך עולם בפני עצמו המנותק ויזואלית מבתי השיכון המקיפים אותו. יחד עם זאת שבילי הולכי רגל רבים מחברים את הגן עם סביבתו הקרובה והוא נצפה היטב משדרות יעלים. המטרה לחזק את מעמדו של הגן כמרכז השכונה, מוקמו סביבו מבני הציבור המרכזיים ובהם בתי ספר, גני ילדים, מועדון קשישים (שחבריו משתלבים בגן עם משחקי שולחן), מתקני ספורט וגם פיצוציה שבעצמה מתפקדת כמוקד חברתי.

תכנית הגן פשוטה: שביל רחב מקיף מדשאה מרכזית. האזור כולו מישורי, אך אדריכלי הנוף עיצבו את המדשאה המרכזית בצורת אמפי מלאכותי המפנה את הגב לצפון ופונה לבמה שמאחוריה קיר תמך מחופה בחלוקי נחל גדולים, שסביר להניח נלקחו מאחד הנחלים הסמוכים. מתקני שעשועים מוקמו באזורים מוגדרים מראש לאורך השביל ההיקפי וכן ספסלי ישיבה מוצלים.

.

(3) חזון

בחזון של דוד בן גוריון היה להפריח את שממת הנגב, ובמסגרת זו גם ראה את באר שבע כעיר גנים לכל דבר. הגנים שחזה בן גוריון לא היו גנים בעלי אופי מדברי, אלא גנים אירופאים שטובלים בצמחייה עשירה ומוריקה. הגן המרכזי בשכונה ה' היא תוצר של מימוש החזון. צמד אדריכלי הנוף יהלום וצר שהתמחו בתחילת דרכם המקצועית כמעצבי הנוי בעשרות קיבוצים בכל רחבי הארץ. הם פעלו כאן בדיוק כפי שפעלו בקיבוצים. גם שם טבעו השניים נוף קיבוצי דוגמתי ונמנעו מלנתאים את הטופוגרפיה או הצמחייה לאקלים והסביבה המקומית. השניים עיצבו נוף בקיבוץ בנגב על פי אותו קטלוג צמחים ובאותה תבנית נוף שיצרו בקיבוץ בשפלה, בשרון או בגליל.

"כדרכם של יהלום וצור מאז ומעולם, כל זה אינו טבע כי אם המצאה, בריאה מבראשית. זו מומחיותם" ניסחה באופן קולא תמר ברגר במאמרה "ארקדיה אקדמיה" שניתח את יצירתם של השניים באמצעות תכנון הנוף בקמפוס אוניברסיטת תל אביב, והופיע בספר "תבנית נוף – הגנים של ליפא יהלום ודן צור" (בבל, 2012). "אין אצלם הכחשה של הבריאה, של משמעות העומק של המעשה שלהם, ובעיקר אין ניסיון עקר לייצר חיבור ללוקאלי. אין לוקאלי, הכל המצאה, הם אומרים. המצאה גמורה  וטבעיות מוחלטת. קסם".

.

DSC03587

בשדרות יעלים: מדרגות רחבות ומזמינות (ומוצלות) מובילות לבתי השיכון המוגבהים מעט ממפלס הרחוב

.

DSC03588

חזית אטומה ומתחתיה פתח למעבר מקורה הקושר בין כל הכניסות במבנה ויוצר רחוב מקורה

.

DSC03589

ברחוב המקורה

.

DSC03591

הזנחה: אחת המכניסות לבתים

.

DSC03524

קירות התמך הנמוכים מחופים כולם חלוקי נחל גדולים ויוצרים אחידות בשדרה הנמתחת לאורך יותר מ-2 קילומטר

.

DSC03530

הרחוב מוצל היטב

.

DSC03528

פיצוציה בכניסה לגן

.

DSC03529

מדרגות רחבות בכניסה לגן משדרות יעלים

.

DSC03531

שלט

.

DSC03534

לא סגורים כאן על שמו של הגן או הפארק

.

DSC03537

שביל היקפי מוצל

.

DSC03560

עם ספסלי ישיבה

.

DSC03538

המדשאה המרכזית

.

DSC03583

בקצה הנמוך של המדשאה המעוצבת כאמפי מלאכותי ניצבת במה

.

DSC03585

הבמה הנמוכה מודגשת הודות לקיר תמך הניצב בעורפה

.

DSC03549

שלט המפנה לגן השעשועים

.

DSC03541

מקבץ מתקני שעשועים מוצלים (בעת הביקור היה שם מלא)

.

DSC03550

לעומת עצי הצל המקיפים את המדשאה, במדשאה עצמה יש מקבצים של דקלים

.

DSC03547

עצי צל גדולים מקיפים את הגן ויוצרים גבול עם בתי השיכון והקוטג'ים הטוריים המקיפים אותו

.

DSC03535

הרדוף

.

DSC03566

לנטנה עם פרפר

.

DSC03584

טקומית

.

DSC03532

אשל

.

DSC03540

אבטחה

.

DSC03552

גדר בטון של בית ספר גובלת בגן

.

DSC03568

הגדר פתוחה

.

DSC03569

הבית ספר: במקור בטון חשוף, כיום צבוע ורוק

.

DSC03570

מועדון קשישים

.

DSC03555

חלוקי נחל מחפים את הגדרות

.

DSC03557

מבט מהבמה שבקצה המדשאה הגדולה

.

DSC03556

את הבמה מקיפים באופן חלקי טריבונות

.

DSC03559

קיר תמך סוגר על קצה הבמה ומעליו תצפית על כל שטח הגן

.

DSC03567

מבט מהתצפית

.

DSC03578

סלעים

.

DSC03571

במקור תכנן רם כרמי שיכון מוארך וייחודי שלא נבנה ובמקומו הוקמו שני מגדלים

.

DSC03576

מדרום למגדלים יש משבצת קרקע שממשיכה עקרונית את הגן אך היא חסרת אופי ועניין, אולי רק מקום נחמד למשחק כדורגל עד שאחד השכנים יצעק וירד ואז אפשר יהיה לרצוח אותו

.

DSC03580

בשביל ההיקפי

.

DSC03581

בשביל ההיקפי

DSC03596

בדרך: שיכון רבע קילומטר שתכננו האדריכלים אברהם יסקי ואמנון אלכסנדרוני

DSC03599

הגעתי לפגישה בבניין מול צער בעלי חיים. בדיוק יצאו שניים שבחרו לאמץ כלב

.

DSC03602

יש שם כמה בניינים מיוחדים

.

DSC03603

וגם זה


תודה לנירית צור, מירה וזאנה ולגיא נרדי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • אסתר  ביום 06/03/2016 בשעה 0:52

    בבאר שבעית קוראים לגן הנ"ל פארק יעלים והוא פעיל מאוד במיוחד בסופ"ש ויותר מכך בקיץ. ככה זה כשיש הרבה אוכלוסייה מסביב. [אילו היית בא לפארק נאות לון היית רואה שצ"פ ענק שאפילו החתולים לא מגיעים אליו כי הוא באזור וילות]. בעבר העירייה יזמה בפארק יעלים הופעות בערבי הקיץ. מתקני המשחקים שופצו לפני שנה-שנתיים והגן גודר (במקור לא הייתה גדר מתכת אלא רק קיר תמך).
    גן שפריר המקורי חיבר בין הספרייה הישנה לבית העם שהפך לתאטרון באר שבע וכיום הוא בית ספר למשחק גודמן. הגן היה יפה, גדול ולפי תוואי הקרקע, עם וואדי שהעלימו אותו בעבודות "פיתוח".
    הבניין המיוחד בסוף הכתבה הוא בניין בלטק משנות השמונים. סיפרו שהוא נועד לתעשיית ההיי-טק והייתה בו באמת חממה טכנולוגית. כל זה היה לפני עידן ועידנים ומאז למדנו הרבה מלים חדשות כמו אקזיט, סטארט-אפ, אינטרנט ועוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: