סיבוב בהיכל הספורט של חולון בבנייה וראיון עם מלכת היופי

בשנים האחרונות העיריות מסלקות את האצטדיונים מתוך העיר ובונות אותם מחדש בשוליים. יש לכך כמה סיבות עיקריות: (1) השטח במרכז העיר יקר, (2) החנייה לרכבי הקהל שמגיע לאירועים באולמות תופסת שטח גדול וסותמת את האזור. סיבה (3) היא העובדה שהמתקנים ישנים ואינם עומדים בתקנים של איגודי הספורט הבינלאומיים ולכן לא מתאימים למשחקים.

בשנים האחרונות ראשי ערים מוצאים חשיבות גדולה למתקני ספורט כאלה. כל עיר משקיעה בהקמתם מאות מיליוני שקלים. לרוב מגיע סיוע חלקי מהטוטו, אך מרבית הכסף מקורה בכספי הארנונה. במקום להוסיף ולהשקיע במרחב הציבורי, בתרבות, בחינוך וברווחה – משקיעים בכמה מטומטמים שרצים אחרי כדור. חולון מצטיירת בעיניי כעיר שמשקיע במרחב הציבורי, בחינוך ובתרבות: יש בתי ספר יפים, גינות מיוחדות והמדיטק. עד היום אף עיר לא הקימה לעצמה מדיטק – שלדעתי הוא מפעל התרבות המוצלח ביותר שהוקם בארץ, וחבל שלא העתיקו ופיתחו את המודל הזה בערים אחרות.

מדוע הרשויות משקיעות מאות מיליוני שקלים במתקנים שמשרתים חלק מזערי באוכלוסיה ופועלים רק כמה שעות בשבוע? כיצד משפיע על חיי היומיום המעבר של מתקני הספורט מתוך העיר אל שוליה? האם לא ניתן היה להימנע מהוצאת מתקני הספורט מתוך העיר, אלא להותירם במקומם ולשכלל אותם כך שיוכלו לפעול כל השבוע ובאופן מיידי לטובת ציבור התושבים, ובמקביל גם לענות על צרכי משחקים גדולים שמושכים קהל רב? אלה שאלות שלא מצאתי עליהן תשובות, ואני משער שמקבלי ההחלטות יעדיפו להתחמק מלענות עליהן. לדעתי מדובר בתופעה חולה.

רשימה חלקית של הרס:

 • אוסישקין בתל אביב נהרס ועובר לאולם חדש מאחורי הלונה פארק.
 • ימק"א בירושלים עבר לטדי בקצה הדרומי של העיר.
 • האורווה בפתח תקוה נהרס לטובת אצטדיון המושבה.
 • הקופסא בנתניה נהרס לאחר שנפתח אצטדיון נתניה החדש בקצה אזור התעשייה.
 • המכתש בגבעתיים ואצטדיון יהוד נהרסו ללא שהוקם להם תחליף.
 • הפחים בחולון ששוכן במרכז העיר להתפנות אחרי שיאוכלס אולם כדורסל חדש ונוצץ בקצה הדרום-מזרחי של העיר, צמוד לפארק פרס ומוזיאון הילדים.

משמות המגרשים שנהרסו עולים צלילים קצת עלובים אך גם ביתיים, ייחודיים ואישיים, שמות שהרשויות הזדרזו להיפרד מהם ולהחליפם בשמות סתמיים כמו אצטדיון, ארנה או היכל ספורט. ועל כך ברשימה זו.

.

IMG_20140404_103144

בדרך לאולם המרכזי

.

(2) ביקור:

חולות חולון מחכים עדיין שמישהו יהפוך אותם לפארק החולות הראשון בעולם, אבל עד שזה יתממש, חלקים מדיונות החול הולכות ונעלמות תחת בניינים ואספלט. לכן, שאול הציע לבקר באצטדיון החדש שמקימה העירייה. יש שלטים גדולים והבניין נצפה היטב לנוסעים בכביש 4. הגג הענק נראה מרשים וסקרן אותנו לראות את הפרויקט מקרוב. למרות שבפרסומים טוענים שהבניין יושלם עד סוף 2014, בעקבות הביקור נראה שהסיכוי לכך קטן. כל פנים הבניין נמצא בשלב שלד. אם יסיימו את הפרויקט באמצע 2015 זה יהיה בגדר הצלחה.

גם ביום שישי בשעת בוקר עבדו עשרות פועלים באתר. כנראה מנסים לזרז את הבנייה. חלק מהם עבדו על קירות מסך הזכוכית שבחזית, חלק עסקו באיטום ולצורך כך העמידו מדורה גדולה מחוץ לבניין. שני צוותים היו עסוקים בהרכבת גג האולם הגדול. היו כאלה שעבדו באולם האימונים (ההאנגר) וגם כאלה שעבדו בחדרים שישמשו למשרדים ולשירות השחקנים.

.

IMG_2910

שלט 01

.

(3) נתונים:

 • לו"ז: בסוף 2012 הונחה אבן הפינה, ולפי הפרסומים הפרויקט יושלם ב-2014, אך מביקור באתר נראה שרק ב-2015 יפתח הפרויקט לציבור.
 • כותרת 01: באתר הספורט ONE הכותרת שסיקרה את הנחת אבן פינה היתה – "רק אל תזרקו אבנים – היכל הזכוכית נבנה בחולון".
 • כותרת 02: פורסמה בעקבות המשחק שהתקיים שבוע שעבר בחולון – "עוד ערב של אלימות בכדורסל הישראלי – במשחק שהתקיים אמש בין הפועל חולון והפועל אילת, התנהגו הנהלת חולון ואוהדיה בצורה מבישה ואלימה ביותר כלפי שופט המשחק. כיצד יענשו?". זה נגמר בקנס של 15 אלף שקלים ובהרחקת השופט.
 • עלות צפויה: 160 מיליון שקלים – 100 מיליון מאוצר העירייה וכ-60 מיליון מהטוטו.
 • שטח: הפרויקט כולל 13,000 מ"ר שטח בנוי.
 • האולם הגדול: מוקף בטריבונות בטון, צפוי להכיל 5,300 מושבים ומהביקור גילינו שבינתיים הותקן רק מושב אחד בלבד שניצב עדיין בניילון וכנראה שנועד לבדיקה לקראת החלטה שאכן זה המושב המתאים.
 • ההאנגר: צמוד לאולם הגדול והמעוגל ניצב אולם מלבני בשטח 1,200 מ"ר, ללא טריבונות וחוץ מלשמש כאולם אימונים, הוא יתפקד גם כאולם למגוון אירועים.
 • תקנים: האולם מתוכנן על פי התקנים של הפדרציה הבינלאומית של כדור סל (FIBA) והתאחדות ההתעמלות הבינלאומית (FIG).

.

benaim11

אדריכל יוסי בן נעים בעת בחירת הצבע למעקות בטריבונות באצטדיון המושבה בפתח תקוה, 2011

.

(3) האדריכלים:

כאן בבלוג כבר כתבתי על מלון עץ הזית שתכנן משרד האדריכלים גולדשמידט-ארדיטי-בן נעים. בעבר סקרתי שני מתקני ספורט אחרים שתכנן המשרד: אצטדיון נתניה ואצטדיון המושבה בפתח תקוה. בשני המאמרים שם יש שיחות קצרות עם האדריכל יוסי בן נעים, הדמות המובילה במשרד, המתמחה בתכנון מתקני ספורט. בן נעים החל את דרכו בתחום כמתכנן אצטדיון טדי במשרדו של האדריכל פסקואל ברויד. ב-1994 הצטרף כשותף שלישי למשרד גולדשמידט-ארדיטי. בימים אלה משלים המשרד את אולם הכדורסל החדש של תל אביב, שהוקם על שטח הדרייב-אין ובצמוד ללונה פארק.

לתכנון הפרויקט התקיימה תחרות באמצע העשור הקודם, את ההצעה הזוכה הגישו משרד האדריכלים גולדשמידט-ארדיטי-בן נעים. מגפון, אתר החדשות העצמאי, בחר להתייחס להיבט האדריכלי של הבניין וראיין את האדריכל יוסי בן נעים. בין השאר אמר שם האדריכל: "בעיצוב היכל הספורט בחולון יצרתי שפה נקייה של זכוכית, חיפוי פח ואבן על מנת ליצור בניין המאיר את סביבתו. האירועים המתרחשים בדרך כלל בשעות הלילה יהוו קריאת כיוון אל המתבונן מחוץ לבניין. המבנה הוא קובייתי נקי, כאשר גג האולם הפנימי צף כצלחת מעופפת מעל גג המבנה. השילוב של אלמנט זורם בצורה מעוגלת עם חזית ישרה יוצר מתח בין שני אלמנטים דומיננטיים. כמו כן, חומרי הבנייה ידידותיים לסביבה".

.

סרטון קצר שצילמתי וערכתי :

.

.

IMG_2911

שלט 02

.

IMG_2912

מבט כללי על הפרויקט

.

IMG_3053

שאול

.

IMG_2914

עובדים

.

IMG_2974

עובדים על חזית הבניין

.

IMG_2976

אולם מבואה 01

.

IMG_3014

אולם מבואה 02

.

IMG_3016

אולם מבואה 03

.

IMG_3018

אולם מבואה 04

.

IMG_2954

יצאתי לרגע מאולם המבואה כדי לצלם את החזית

.

IMG_3024

החזית העוטפת את אולם המבואה ההיקפי ואת אולם הכדורסל

.

IMG_3010

בדרך לאולם המרכזי

.

IMG_2918

מטה מקצה המדרגות העולות אל האולם

.

IMG_2921

הקירוי במצבו הנוכחי מרשים

.

IMG_2922

01

.

IMG_2934

02

.

IMG_2941

03

.

IMG_2942

04

.

IMG_2947

05

.

IMG_2951

06

.

IMG_3034

07

.

IMG_2990

08

.

IMG_2980

09

.

IMG_3030

10

.

IMG_2989

11

.

IMG_3032

12

.

IMG_3037

13

.

IMG_2929

14

.

IMG_2962

15

.

IMG_2915

מראה כללי של אולם המיועד ל"אימונים, תחרויות ספורט, כנסים, ירידים ואירועים ציבוריים ופרטיים"

.

IMG_3047

מהאולם ניתן להשקיף על גג היכל הספורט הצמוד

.

IMG_2963

תקרת האולם

.

IMG_2965

פרט

.

IMG_2968

מבט מהאולם אל האולם הגדול עליו ניתן להשקיף

.

.

.

(4) ראיון עם מלכת היופי מור ממן:

אני בשל להיות גם מראיין של מלכות יופי. החלטתי להוכיח את עצמי אתמול, בראיון קצרצר עם מלכת היופי הטרייה – מור ממן. הנה הראיון:

.

face

ראיון עם מור ממן, 7.4.14

 

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני  ביום 09/04/2014 בשעה 21:35

  זה קצת שטחי ולא מדויק לאמר שזאת השקעה מיותרת "במתקנים שמשרתים חלק מזערי באוכלוסיה ופועלים רק כמה שעות בשבוע". אפשר להשתמש בטיעון דומה על מוזיאונים, או היכלי תרבות. אולמי ספורט פעילים כל השבוע מהבוקר עד הערב, בשביל משחקי קבוצות ילדים נוער, ותיכונים. והם משמשים לא רק למשחקים, אם משתמשים בהם נכון הם מארחים גם הופעות ואירועים תרבותיים שונים וכן הלאה.
  ובכלל, למי שלא אוהד ספורט אולי זה לא מובן, אבל יש חלק גדול מהאוכלוסיה שמאד אוהב ספורט ובשבילו שתהיה לו קבוצה ייצוגית עם מתקן ראוי לארח משחקים זה דבר חשוב.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 09/04/2014 בשעה 21:42

   זה לא שטחי, ואכן גם במוזיאונים שמשרתים קבוצה מאד קטנה של אנשים, צריך לטפל באחראים על התערוכות המנוונות. באצטדיונים של FIFA קבוצות של ילדים לא יכולות סתם להתאמן כי יש תקנים לדשא. וככל הידוע לי יד אליהו פעיל רק כמה שעות. הופעות הן עסק נדיר יחסית ויש היום כבר כך כך הרבה אצטדיונים אך לא מספיק מופיעים.
   קודם שישחקו טוב, אחר כך יקבלו מתקנים שעולים מאות מיליונים.

   • דני  ביום 09/04/2014 בשעה 22:31

    דיברתי על אולמות, לא על אצטדיונים במקרה הזה (למרות שגם בלומפילד למשל משמש בשנים האחרונות הרבה להופעות). ויד אליהו הוא דוגמה ממש טובה – הוא ממש לא פעיל רק לכמה שעות בשבוע.
    ראה כאן כתבה למשל מ2008
    http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000345792
    הוא מארח הופעות גדולות של זמרים ולהקות מהארץ ומחו"ל כל הזמן, פסטיגלים, פסטיבלים, אירועים המוניים של ש"ס ועוד ועוד.
    וגם שם ספציפית כדי להחיות אותו במהלך היום בנו חנויות מתחת לכל היציעים. זאת מגמה נפוצה היום בהרבה אצטדיונים ואולמות בעולם.

    והאם משחקים טוב או לא טוב (מה זה טוב בכלל?) לא כ"כ רלבנטי. מה שחשוב זה האם זה מעניין את התושבים. אם בתל אביב יש חלק גדול מהתושבים שמאד רוצה קבוצת כדורסל ברמה גבוהה, הוא מוכן לשם כך להוציא גם לא מעט כסף באופן חד פעמי.
    נראה לי הגיוני למדי

    • דודי  ביום 10/04/2014 בשעה 9:35

     מבחינה אדריכלית מעטפת החנויות שבנו סביב אצטדיון יד-אליהו די הורסת את מבנה האצטדיון המרשים, לדעתי הלא-מלומדת.

     מיקומו של אצטדיון יד-אליהו בלב שכונה יוצר בעיות של תנועה וחנייה בערבי משחקים גדולים, אבל זה לא אסון, ובמקום כמו חולון כמויות הצופים קטנות הרבה יותר.

 • אסתר  ביום 09/04/2014 בשעה 22:35

  גם בבאר שבע בונים אצטדיון חדש מכיוון שהישן (וסרמיל) תקוע בתוך אזור מגורים משנות החמישים והרעש עולה עד לב השמים, אין חנייה והמתקן מתאים למאה הקודמת. המשחקים מושכים המוני אנשים והמשטרה נאלצת לחסום כבישים באזור. זה לא בזבוז. זו שאלה של ניהול כדי לנצל היטב את המתקנים האלה. מה שקצת מבדח, עד שבונים את קריית הספורט החדשה, המגורים שוב התקרבו כך שהשכנים יסבלו מהרעש. מזל טוב לחולון ובקרוב אצלנו.

 • הגר צור  ביום 11/04/2014 בשעה 10:46

  H A G A R Z U R
  A R C H I T E C T U U R

 • אודי  ביום 03/08/2017 בשעה 14:27

  בעקבות האזכור של אדריכל יוסי בן נעים ברשימה "סיבוב שלישי של תמונות אדריכלים, הגעתי לרשימה זו שנכתבה לפני יותר משלוש שנים. כדאי להזכיר שאותו משרד תכנן גם את אצטדיון "טוטו טרנר", שהוא ללא ספק, האצטדיון המוצלח ביותר בישראל מבחינת קבוצת הבית שלו ומבחינת הצופים שממלאים אותו כמעט בכל משחק, והתפרסם כבר בסיסמא שלו שמושמעת ברמקולים עם כל שער של הפועל באר שבע שמובקע בו: "This is Terner". דרך אגב, כששאלתי אוהד מכבי ת"א שגם קנה מנוי, למה הוא לא הולך לכל המשחקים שנערכים באצטדיון בנתניה, הוא ענה: "לא כיף לצפות שם במשחקים". כך שאותו משרד יכול לתכנן גם אצטדיונים מוצלחים וגם כאלו שפחות מוצלחים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: