סיבוב בטבריה ובמלון לאונרדו קלאב

מי נוסע למלון בטבריה? אף אחד שאני מכיר. לכן, החלטתי לארוז את חפציי לסוף שבוע בלב העיר העתיקה שנקראה על שם הקיסר טיבריוס. בזמן האחרון, מסקרנים אותי העבודות של משרד האדריכלים פייגין, שתכננו בעיר כמה מהמלונות הבולטים. נראה שאני האדם הראשון שהתארח במלון לאונרדו קלאב (שנפתח בשנת 1985) אך ורק בגלל האדריכל שתכנן אותו.

האם תשמעו כאן המלצה על המלון או השהות בעיר? אם אתם מחפשים נופש נטו – אז בהחלט לא אמליץ לכם להגיע לטבריה. עשרות שנים של הזנחה מצד המדינה ומצד התושבים ונציגיהם בעירייה, הפכו את טבריה לחורבה אחת גדולה. אם אתם מחפשים שיעור בתכנון עירוני ובאדריכלות – זה בהחלט המקום.

 • בהיבט האדריכלי: כמעט כל ידיעה על מלון גדול ומפואר שהולך להבנות היום, כוללת את המידע כי האדריכלים של המלון הם משרד פייגין – משרד שהפך כמעט למונופול של תכנון מלונות בישראל (לאחרונה נפתח מלון נחשולים שתכננו). הפייגינים משכללים את גישתם לתכנון מלון כבר יותר משלושים שנה, ומלון לאונרדו קלאב היה שלב משמעותי בהתפתחות השפה שגיבש המשרד. תמצאו כאן את מילון המושגים הנקי ביותר שלהם. יש כאן אפילו גופות במרתף שלא הצליחו להפריע להם לבנות את מה שהם חלמו עליו.
 • בהיבט העירוני: היתה פה עיר עתיקה שמדינת ישראל דאגה להרוס באופן יסודי. שרדו ממנה רק מבני דת (בתי כנסת, כנסיות ומסגדים). את התושבים ללא הבדל דת סילקו מכאן – את הערבים זרקו לכל הרוחות ואת היהודים הזיזו אל מעלה ההר, הרחק מאזור התיירות שהלך והתגבש כאן. נוצר מרכז עיר ללא ללא חיי יום יום רציפים, מקום מפחיד. מרכז טבריה הוא מקרה גרוע יותר ממקרה חיפה תחתית או מקרה באר שבע (אלא ששם נותרו קצת מגורים). מה יש במרכז טבריה? יש כאן בעיקר תנועה שחוצה מבני מסחר ותעסוקה עלובים ומיושנים שגם הם נחלשים בשנים האחרונות, בעקבות הקמת מרכזי קניות חדשים וסגורים מחוץ למרכז. כשהערב יורד והחנויות נסגרות, מרכז טבריה הופך מיד למקום מפחיד ולא בטוח. הטיילת הריקה מתמלאת ברוחות רפאים, מסתננים, ערבים וערסים שמחפשים אקשן (מכות/זיונים) או פינה להניח בה את הראש.

ועל כך ברשימה זו.

.

IMG_20131115_150412

חזית מלון הפונה לטיילת

.

IMG_20131115_142457

אולם המבואה בלאונרדו קלאב המתנשא לכל גובה הבניין

.

(1) ביקור בטבריה

יחסית לעיר היחידה ששוכנת בישראל לצד אגם (בטבריה גרים כ-42 אלף תושבים), טבריה היא מקום עם חזות עניה ועלובה שרחוקה שנות אור ממימוש היכולות שלה. אבל בעיר שאין בה אזור תעשייה ומבני התעסוקה הבודדים שיש בה נראים כמו פתחי ביוב, אפשר להבין שמדובר בעיר ענייה – 4 מתוך 10 באשכול חברתי-כלכלי של הלמ"ס.

אעצום את העיניים ואנסה לחשוב מה המראות הזכורים לי מהעיר. אני רואה עומס של מכוניות, אוטובוסים מרעישים, חנויות ריקות מקונים, פחי זבל מלאים אשפה, ריצוף שבור, טיילת עם כמה תיירים שנלכדו בעיר, מעקה חלוד, דוכנים שמוכרים שטויות נוצצות שנועדו ללכוד ילדים מסכנים שהוריהם יאלצו להיפרד מכספם המועט, מגרשי חניה עם חתולים משוטטים, פרסומות לאטרקציות שכבר מזמן לא קיימות, מסגדים ובתים נטושים בלי סוף, בנייני משרדים מכוסים בטיח שהשחיר ובשילוט מכל הסוגים והגדלים.

כשמלון מוקף באוסף חורבות שכזה, לא תעזור לו התחזוקה הגבוהה. את הסיבוב כאן אתחיל במלון לאונרדו קלאב (בו אתמקד), אחריו אמשיך לטיילת, מלון לאונרדו פלאזה – המלון הראשון שפייגין בנה בטבריה, ולבסוף אגיע לרחוב הגליל שעבר תהליך של שיפוץ – כישלון בפני עצמו שאשמים בו אך ורק האדריכלים.

.

IMG_6932

חזית המלון המערבית הפונה לכיוון רחוב הבנים

.

(2) מלון לאונרדו קלאב טבריה

למלון אין חניון משלו וצריך לחפש חנייה בסביבה, הודות לכך ניתנת למבקר ההזדמנות להתרשם מדרך שירות ומגרש חניה ציבורי שמקיף גן ארכאולוגי ריק ונטוש ובו שילוט שנשחק. למה אין למלון חניון? בכתבה שפרסם אלי אלון לפני חמש שנים, הוא חשף במקרה את העובדה שהמלון בנוי על אתר עתיקות שנחפר ונחשף והיה אמור להיות פתוח לציבור, אך הוא נותר נעול וסגור. למרות שבכתבה מגיב מנהל המלון כי הנושא בטיפול ואפילו הציג פתרון של רצפת זכוכית שקופה, הרי שלא נעשה בנושא שום צעד נראה לעין והאתר חסום. הימצאותו של אתר עתיקות יכול היה למנף דווקא את עיצוב המלון, אך נראה שהאדריכלים העדיפו להתעלם מהערך שעמד מול עיניהם ולהנחית את הבניין שלהם על טבריה. חזרתי ופניתי למנהל המלון לברר מה קורה עם העתיקות. התגובה היתה שכרגע אין התקדמות בנושא והעתיקות ימשיכו להיות סגורות לקהל.

המלון נראה מרחוק כמו קוביה לבנה שגרעו ממנה חלקים. בשונה ממלון פלאזה הסמוך שתכניתו בצורת האות Y והחללים בו רגילים למדי, במלון לאונרדו קלאב התכנית היא בצורת האות L, כשבנקודת המפרק, מיקם האדריכל את אולם המבואה המתנשא לכל גובה הבניין ובו גם מעליות שקופות המבליטות עוד יותר את המלון כשמביטים עליו מכיוון הטיילת (בהן גם צילמו את אחת הסצנות המרגשות בסט "אבא גנוב").

מלון לאונרדו קלאב טבריה נפתח ב-1985 במקור תחת השם מלון נהר הירדן, והיה לגדול והמפואר במלונות הצפון (למעט חיפה). בין השאר ניתן היה למצוא בו:

 • 400 חדרים עם מרפסת לכל חדר.
 • מעליות זכוכית חיצוניות עם מבט פנוראמי על הכנרת, הרי גולן ומה שנותר מהעיר העתיקה של טבריה.
 • אולם מבואה המתנשא לגובה 10 קומות.
 • שף אוסטרי ומנהל מלון מפינלנד (שניהם עזבו מזמן).
 • בריכת שחיה גדולה.
 • חדר אוכל עם קיר מסך זכוכית המשקיף לנוף לכנרת.

לוגו המלון היה דימוי של נהר או גלים, שהורכב משילוב האות הראשונה של שם המלון נהר הירדן בעברית (נ) ובאנגלית (rׂ). או שאין כאן שום דבר בעברית ואלה האותיות j ו-r. אבל הלוגו הזה נעלם ומחליף אותו היום האדם הויטרוביני שיצר לאורדו דה-וינצ'י והפך לסמל רשת מלונות לאונרדו.

היום למלון יש אופי המוני והוא מתבסס על אירוח קבוצות צליינים שבאות ללילה אחד מאוחר בערב ומסתלקות מוקדם בבוקר. הישראלים שמגיעים לפה הם כאלה שאין להם ברירה ונוח להן להגיע לכאן בחמולות גדולות. המלון עובד על שיטת "הכל כלול" ואת ההתפרעות שיש כאן בהגשה העצמית כדאי לצלם, כי זה קצת מזכיר מראות של אנשים מורעבים שלא ראו אוכל כבר כמה שבועות.

העיצוב הכללי של המלון כיום הוא סביר, אבל סתמי ואין בו שום דבר ייחודי. ריח חזק של חומר ניקוי או בישום זול זורם באוויר של קומת הכניסה וכל מה שרציתי זה לצאת החוצה, אך כשיוצאים החוצה רואים את כל החורבה הזו שנקראת טבריה, אז חוזרים מהר פנימה. בחדרים הממוקמים בקומות הגבוהות, כשיושבים במרפסת הקטנטנה המבט מדלג מעל לטבריה ונוף הכנרת והרי גולן יפה ומרגיע. למרות ששולי מרגיעה יותר.

.

11

לוגו מלון נהר הירדן המורכב משתי האותיות הראשונות של שמו נ+r או j+r

.

(3) איך טבריה איבדה את טבריה העתיקה?

הרס טבריה נוצר אחרי מלחמת העצמאות והעיר נותרה חרבה למעלה מעשרים שנה. לאחר שהמדינה התפנתה מחיסול המעברות, לקח למשרד השיכון עוד כמה שנים כדי לגבש תכנית לחידוש העיר העתיקה. אך לעומת המקרה של יפו העתיקה או הרובע היהודי בירושלים, כאן בחרו לחסל סופית כל סיכוי למארג של סמטאות ורחובות שאפיין את העיר העתיקה. השטח נחרש ותכנית מודרנית הציעה להסדיר בו שטחים למלונאות, למסחר, לכיכרות וגם קצת פה ושם למגורים.

ב-1970 הפקיד האדריכל דן איתן (מי שתכנן את מוזיאון תל אביב לאמנות ואת בניין מקסיקו באוניברסיטת תל אביב) תכנית לעיר העתיקה. התכנית מתייחסת לאזור כאל דף חלק ונקי והופכת אותה מסביבה מגוונת, "למרכז תיירות, בידור ונופש בממדים בין לאומיים". התכנית הציעה גם כמה מגרשים שיועדו למגורים, אך הם מעולם לא מומשו.

מוצג כאן בהמשך תשריט התכנית. ניתן לראות כי היעודים בה קטועים והארגון שלהם חסר הגיון, אולי זה בגלל חפירות שנערכו באתר ואולי לחצים של גופים שונים ומשונים. תירוצים לתכנית גרועה שיצרה את המציאות הנוכחית שטבריה גוררת אחריה כבר עשרות שנים.

.

1111111

התכנית של דן איתן לעיר העתיקה מ-1970: מוחקת את החיים מהאזור והופכת אותו למקום מת (תכנית ג/1106, מקור: ממ"י)

.

22

מתוך תקנון התכנית של דן איתן לעיר העתיקה: "פתוחה ובנייתה מחדש בצורה יעילה ומיוחדת מבחינה שימושית ונאה מבחינה ארכיטקטונית" (להגדלה – לחצו על התמונה)

.

(4) האבולוציה של האדריכל יהודה פייגין

כדי להבין את מלון לאונרדו קלאב טבריה, רצוי להכיר את האדריכל שתכנן אותו:

האדריכל יהודה פיגין (יליד תל אביב, 1939) החל את דרכו המקצועית ב-1959 אחרי שסיים את לימודיו בטכניון. תחילה עבד שנתיים בוינה, שיקאגו ולוס אנג'לס. ב-1962 שב ארצה, עבד שלושה חודשים במשרד של רכטר ולאחר מכן פתח משרד עצמאי. ב-1966 תכנן אגף חדש במלון גינוסר שלחוף הכנרת ושנתיים לאחר מכן קיבל לתכנן מלון שלם בים המלח – מלון מוריה שנחנך ב-1973 (כיום לאונרדו פלאזה ים המלח). את החותם הראשון הותיר פייגין בטבריה לאחר שב-1972 פנה אליו היזם והאדריכל יאיר ובמן לתכנן מלון בשטח העיר העתיקה בצמוד לכנרת. פייגין כנראה עשה עבודה טובה והיזם הזמין ממנו תוך עשר שנים לא פחות משלושה בתי מלון בטבריה שנבנו (פלאזה, נהר הירדן ולבסוף קלאב הוטל) וכן שכונות מגורים במעלה ההר ובהן 408 דירות.

מלון נהר הירדן שנקרא היום לאונרדו קלאב היה השני שתכנן ונבנה בטבריה. הראשון היה שרתון שנקרא מיד לאחר מכן פלאזה והיום נקרא לאונרדו פלאזה טבריה. הוא הושלם ב-1977 וכלל 275 חדרים. מביקור קצרצר (תמונות בהמשך) אפשר ללמוד שהוא כולל את המילון החזותי שליווה את פייגין בהמשך דרכו המקצועית בעיצוב בתי מלון: עיצוב חזית המדגיש את האנונימיות של דייר הבניין. מרפסות הפונות כולן אל הנוף ויחד יוצרות רשת של קוים ההופכים את המבנה לפסל קינטי הבולט הודות לכך היטב בנוף. יעקב רכטר עשה את זה קודם בבית מבטחים בזכרוו יעקב ובמלון הילטון בתל אביב, אלא שאצל רכטר הבטון היה חומר הגלם והגמר ואצל פייגין שולט הצבע הלבן, הנקי והים תיכוני. מרכיב שני בולט בעבודתו של פייגין, הוא ניתוק בית המלון מסביבתו באמצעות הגבהת המלון על במה. לפעמים הוא מתרץ את ההגבהה לצורך כמה חנויות, אך לרוב הניתוק הוא לשם ניתוק מרחב הנופש מהמרחב היומיומי וכדי לאפשר מבט על הנוף גם ליושבי הבריכה. הניתוק יוצר בסופו של דבר הפניית קירות אטומים וחדרי אשפה ומכונות לסביבה.

כמעט 40 שנה חלפו מאז נחנך מלון פלאזה טבריה (היום לאונרדו פלאזה טבריה) והוא השתנה בעיקר בפנים. אין כאן זכר לעיצוב הפנים שיצרו רפי בלומנפלד ומאיר פינצ'וק. אך עדיין ניתן ללמוד על התגבשות המסה הכוללת של הבניין ועל חלוקת האזורים השונים, חלוקה שממשיכה גם בשאר בתי המלון של פייגין כמו הקשר בין הפנים והחוץ.

את הקפיצה הגדולה ביצע פייגין כשקיבל לתכנן את מלון המלך שלמה באילת. המלון בן 460 החדרים היה הראשון שהפך את אילת מעיר תיירות מנומנמת למפלצת משומנת של כסף, אוכל וריקודים בבריכה ובמועדון לכל המשפחה. המלון שנפתח ב-1982, הציג את אותן חזיתות של המלון בטבריה רק בגדול יותר. במפגש בין שתי זרועות אגפי המלון, יצר חלון סרט ורטיקלי שבלילה הופך לפס תאורה. כמו בטבריה, גם הפעם הבניין מוגבה מסביבתו ומנותק ממנו – זה למעשה המרכיב הבעייתי ביותר באדריכלות שיוצר פייגין ובהתערבות שלו במרחב. מלון דיויד אינטרקונטיננטל בתל אביב שתכנן ונפתח ב-1998, הוא הדוגמה הכי קיצונית לרעיון הניתוק: נווה צדק ממזרח, גן הכובשים מצפון וחוף הים ממערב – והמלון מנותק מכולם.

פנים בתי המלון שתכנן פייגין, שונים באופן מהותי מבתי המלון שהיו עד אז בארץ. לעומת דן כרמל, דן פנורמה חיפה, הילטון תל אביב, אביה סונסטה בטאבה והייאט ירושלים – המלונות של פייגין הם בסופו של דבר מלונות שמרניים שעיצוב הפנים בהם הוא חסר מעוף – זה מתחיל בריצוף, ממשיך בשטיחים, גופי התאורה, הריהוט ומה שתלוי על הקירות (תמונות או כל חיפוי אחר). אולי לא מדובר במלונות חמשה כוכבים, למרות שהם בהחלט מתיימרים להציג עצמם ככאלה, אבל אין בהם טיפת יצירתיות. כאן לא תמצאו ויטראז'ים שיצר יוסף שאליתאל, וילונות ושטיחים של ציונה שמשי או ציורים בחדרים שיצר מיכאל ארגוב. תמצאו פה שכפולים תעשייתיים בדיוק כמו האדריכלות של המלון עצמו.

במבט רוחבי על היצירה הכוללת של משרד פייגין אדריכלים (ליהודה הצטרפו בהמשך גם שני בניו האדריכלים), אפשר לראות שהפייגינים יצרו נדבך חדש במסורת אדריכלות התיירות המקומית, שהחלה להתפתח כאן החל מתחילת המאה ה-20. אבל גם כך, כל ענף התיירות בישראל הוא ענף מוזר: רשת פתאל עם מותג המלונות "לאונרדו" השתלטו על חלק עצום מהמלונות בארץ ויצרו אחידות ברמת האירוח. המחירים הגבוהים אינם מצדיקים לבקר בהם ובשורה התחתונה עדיף להוסיף מחיר טיסה ולנפוש באמסטרדם.

.

מלון לאונרדו קלאב טבריה:

.

IMG_6918

במפלס הרחוב קומת מסחר המלווה את הכניסה לטיילת

.

IMG_6916

ברחוב הבנים תחנת אוטובוס שחוסמת את מרבית שטח המדרכה

.

IMG_6870

מדרום וממזרח למלון יש גן גדול אך המלון מפנה אליהם את חדרי המכונות והזבל

.

IMG_6874

קטע מחזית דרומית: המרפסות פונות לכנרת ולהרי הגולן

.

IMG_6873

קטע מחזית דרומית

.

IMG_6875

כניסה ראשית למלון אמנם מכיוון רחוב הבנים, אך מוגבהת ממפלס הרחוב ומנותקת ממנו בקיר תמך וכביש שירות

.

IMG_6877

נכנסים לאולם מבואה מרשים המתנשא לכל גובה הבניין

.

IMG_6878

האולם מעוצב בצורת יהלום או אולי הפשטה של צורת הכנרת כשפס בצבע כחול מדמה רקיע או אם האגם

.

IMG_6963

לחדרים עולים במעלית זכוכית המשקיפה על הכנרת, הרי גולן ושרידי העיר העתיקה של טבריה

.

IMG_6886

המעלית השקופה (הציפורים על המעלית הן פסלים)

.

IMG_6883

מבט על השדרה המסחרית היורדת לטיילת וברקע שרידי העיר העתיקה

.

IMG_6887

מלון קיסר בולט בקו הנוף על רקע הכנרת

.

IMG_6893

מבט מאחת הקומות העליונות על שאר המסדרונות הפונים אל אולם המבואה

.

IMG_6885

מבט למטה 01

.

IMG_6894

מבט למטה 02

.

IMG_6896

מבט לתקרת אולם המבואה

.

IMG_6892

מסדרון לחדרים

.

IMG_6907

אחד משני אולמות האוכל

.

IMG_6899

הלובי

.

IMG_6902

מרפסת הלובי

.

IMG_6911

הבריכה

.

IMG_6915

טיפולים

.

IMG_6910

מבט על חזית המלון הפונה לכנרת עם מעליות הזכוכית

.

IMG_6935

מבט על המלון מכיוון הטיילת הקרויה על שם יגאל אלון

.

בטיילת:

.

IMG_6936

לאורך הטיילת יש יצירות אמנות, כמו זו של אריק בראואר שעיצב גם את מרכז קסטרא בחיפה

.

IMG_6938

כך מדמיין אריק בראואר את "הוי, כנרת שלי"

.

IMG_6939

אם יש מישהי שאני מעדיף על שולי זו רחל

.

IMG_6941

מלון לאונרדו פלאזה שגם אותו תכנן פייגין הוא גרסה קטנה של מלון נהר הירדן – שניהם סמוכים אחד לשני

.

IMG_6942

צריח מסגד נטוש על רקע חזית מלון פלאזה

.

IMG_6950

המסגד הנטוש היום הוא חלק רומנטי מהטיילת

.

IMG_6947

מבעד לחלון הפרוץ ניתן להציץ לתוך המסגד

.

מלון לאונרדו פלאזה טבריה – הראשון שתכנן ובנה פייגין בטבריה:

.

IMG_6956

חזית מלון פלאזה (היום "לאונרדו פלאזה") שהשלים פייגין ב-1977

.

IMG_6951

למרות שהפלאזה הוא מלון קטן ממלון נהר הירדן, הכניסה אליו מרשימה ובולטת יותר

.

IMG_6952

הלובי בפלאזה

.

במרכז טבריה:

.

IMG_6919

גם לטבריה יש מגה-סטרוקטורה: מגורים, מלונאות, מסחר, בידור ומשרדים

.

IMG_6930

"בניין הפלאפל" – כך נקרא הבניין שמושלם בימים אלה ברחוב הגליל

.

IMG_6926

האדריכלים ישי-וילסון שולטים בטבריה ואחראים בין השאר לעיצובו המחודש של רחוב הגליל

.

IMG_6927

חזיתות המבנים חודשו והוקם קירוי ונוסף ריהוט רחוב, אבל המבנים נותרו נטושים, העסקים ריקים והרחוב נותר מלוכלך

.

IMG_6928

עזה זה כאן – רק במקום ים תיכון יש שלולית מזוהמת

.

IMG_6929

לא העיצוב הוא הבעיה אלא המהות: רחוב ריק למרות שהשקיעו 12 מיליון בחידוש חזיתות, ריצוף, ריהוט וקירוי

.

IMG_6925

20 מטר מאיפה שנגמרה ההשקעה תמצאו תור והמולה בפלאפל הישן והעלוב. ברגע שישפצו פה צפוי גם המקום הזה להתרוקן ולמות

.

getimage

פרסומת למלון מ-1985

.

פרויקטים אחרים של משרד פייגין אדריכלים שסקרתי, והיום הייתי כותב לגמרי אחרת:

(1) מלון בראשית מצפה רמון (צילומים של איתי סיקולסקי)

(2) וולדורף אסטוריה בירושלים

(3) פרויקט קמפינסקי

(4) חוות הברון בזכרון יעקב

. . .

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שביט  ביום 18/03/2014 בשעה 13:13

  מפליא שמישהו שכח" את המסגד ולא גילח אותו
  אחרי הכל – תושבי העיר הערבים גורשו ממנה ב 48 באיומי רובים
  יש תצלומים וסרטים של הגירוש כדי שלא נשכח
  כל העיר העתיקה נמחקה
  "לתפארת" מדינת ישראל

 • חן משגב  ביום 18/03/2014 בשעה 16:45

  מומלץ לצפות בסצנה הנפלאה במלון נהר הירדן בסרט המופלא לא פחות וקאלטי "אבא גנוב" (הראשון). פעם המלון הזה באמת היה לוקסוס…

 • אסתר  ביום 18/03/2014 בשעה 18:04

  דבר לא השתנה בטבריה מאז תק' העותמנית ותק' המנדט. גם אז הייתה זו עיר מלוכלכת וענייה. פספסת תושבים חביבים וחומוס טעים לא רחוק מהתחנה המרכזית. בפעם הבאה.

 • יריב  ביום 18/03/2014 בשעה 21:55

  מעניין להגיע לטבריה בראשית כל ינואר, בערב לפני מרתון טבריה. העיר מתמלאת בבת אחת באלפי אנשים, למחרת משותקת חלקית לכיוון צמח, ואחה"צ חוזרת לשנה שינה… המלונות שציינת הם המלונות המארחים בדרך כלל.

 • ברק  ביום 18/03/2014 בשעה 22:30

  אם אני לא טועה הלוגו המקורי של נהר הירדן הוא ראשי התיבות באנגלית של המלון J-R

 • iaarchive  ביום 18/03/2014 בשעה 22:47

  דיכאון

 • אביטל  ביום 19/03/2014 בשעה 0:16

  התארחנו לפני שבועיים בליאונרדו פלאזה. לא בפעם הראשונה – אבל תמיד יצאנו מרוצים.
  בקשר לעיר – הפתעה מאד נעימה היתה – הנקיון המופתי. גם בערב המדרכות מאד נקיות. רחוב הגליל שופץ ושודרג – ולנו נראה כקפיצת מדרגה בחזות העיר. אנחנו אהבנו.

 • דודי  ביום 19/03/2014 בשעה 8:04

  הטיילת בערב מלאה באנשים מאנשים שונים. לא התרשמתי שיש בה משהו מפחיד.

 • amitaisandy  ביום 19/03/2014 בשעה 14:33

  וגם על נהר הירדן יש לי סיפור. ב-85 אנחנו התארחנו במלון היפה של רמות ובן דודה של אמי ומשפחתו התארחו בנהר הירדן, שהיה אז חדש לגמרי. נסענו לבקר אותם במלון ולי כילד בן 9 הוא אכן נראה מאוד מרשים. בתוך הלובי ירדו מהקומה העליונה סרטי תאורה ו\או צמחיית מטפסים. קרובינו התאכסנו באחת הקומות העליונות, והורינו ישבו במרפסת ופטפטו בזמן שאנחנו הילדים השתובבנו בחדרים, עד שגילינו תגלית נהדרת: ממרפסת חדר אחד אפשר לטפס ולעבור למרפסות חדרים אחרים, ואף לגג המלון! כך בילינו שעה ארוכה בטיפוסים מעט מסוכנים אך מהנים ביותר, עד שההורים עלו עלינו והפסיקו את כל הכיף. אז איזור העיר העתיקה אכן היה הרוס, שומם, מלוכלך ומטריד, אבל הטיילת על המים עוד הייתה מלאה בתיירי חוץ ופנים ומסעדות דגים רבות והומות. אבל זה היה לפני שש"ס תפסה את ראשות העיר והרסה את כל התיירות.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 19/03/2014 בשעה 14:41

   אני לא יודע אם ש"ס היא הבעיה, כי ש"ס הגיעו רק בשנות התשעים וטבריה במצב רע מאז ומתמיד. הטיילת גם היום מלאה אנשים, אך רק בעונות התיירות.

 • haf  ביום 22/02/2016 בשעה 21:59

  טבריה היא העיר הכי מפוספסת במדינה – פוטנציאל בשמים, פח אשפה במציאות.
  פשוט כאב לב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: