סיבוב באתר הבנייה של מתחם שרונה ובתערוכת אדריכלות גרועה במיוחד

התערוכה החדשה במוזיאון תל אביב "כוריאוגרפיה אורבנית" שמתויגת בנישה של אדריכלות ועיצוב היא ביזיון למוזיאון תל אביב ובזבוז זמן. עדיף לקפוץ לצד השני של הקריה ולהתרשם מאתר הבנייה של שרונה. המגדלים שם כבר צומחים לגובה והמתחם ההיסטורי מקבל את הגימור הסופי ומחכה לאכלוס.

תל אביב השתנתה, ישראל השתנתה אבל המחלקה לאדריכלות ועיצוב במוזיאון תל אביב בראשות מאירה יגיד-חיימוביץ מעדיפה לעסוק בנושאים מגה-איזוטרים, להגיש אותם לצופה באופן הכי משעמם ולעטוף הכל בשפה מיושנת שלא מבינים. הגעתי לתערוכה עם ציפיות נמוכות ולא האמנתי שאפשר לרדת יותר נמוך מהציפיות שלי. בשתי הגלריות שמרכיבות את האגף מוצגות כמה עבודות וידאו משעממות ושולחן לבן מואר שעליו מונחת סדרת פסלים סתמיים. אחרי שהייתי בפתח תקוה והמילה "סתם" הדהדה לאורך כל הסיבוב שם, הרגשתי שוב גם כאן. סתם.

אבל כמו ארוחה במקדונלד'ס: פעם בשלושה או ששה חודשים אני קופץ לאכול את הקציצה הדוחה עם החסה והעגבניה, רק כדי להיזכר למה צריך להתרחק מכאלה מקומות. המחלקה לאדריכלות במוזיאון ממשיכה להיות לא רלוונטית וסתמית. יצאתי מהתערוכה עם תחושה שבזבזתי את הזמן. גם שאול, גם עמית, גם דוד וגם איתי הסכימו.

.

1604638_768186986544219_1330459678_n

שרונה בבנייה

.

התערוכה:

יש עכשיו כמה תערוכות אדריכלות בישראל. סך הכל שש תערוכות במקביל, כך שהמצב לא רע מבחינת הספק: (2+1) במוזיאון מוניו גיתאי-וינראוב ובגלריה בכפר מסריקללמוד מורנקולר, שאצר פייר פרי השוויצרי. (3) בגלריה זהזהזה מוצגים ספרי סקיצה של אדריכלים ישראלים שונים. (4) במרכז פסג"ה (רחוב שפירא 21) בפתח תקוה מוצגת תערוכה צילומים שיצרה אסנת בר אור העוסקת במעמדה של האדריכלות בבתי ספר. (5) בגלריה של המכון הטכנולוגי בחולון מוצגת התערוכה "התערבויות" שיצר האדריכל יואב מאירי.

בתערוכה "כוריאוגרפיה אורבנית" מציגים 4 אדריכלים מכל מיני מקומות בעולם, אחת מהן במקור מישראל. המדיום שהם בחרו להשתמש בו הוא וידאו. בתחילת שנות ה-90 כשיוצרים גילו את הקלות היחסית בה ניתן לערוך סרט ביתי, המדיום של הוידאו השתלט על כל חלקה טובה. אך רוב העבודות היו לא מעניינות והוידאו שקע. בתערוכה הנוכחית נתקעו באווירה של שנות ה-90. לא מעניין לשבת על ספסל, לבהות בהקרנה ולנסות להבין מה רוצים המציגים מהצופים. צפיתי בהתנהלות המבקרים בתערוכה: כולם ללא יוצא מן הכלל ניסו לנצל את הביקור ועצרו להבין. הייאוש תפס אותם מהר וזמן השהייה הממוצע בתערוכה היה שתי דקות.

באותו יום היה גם "מפגש עם היוצרים". הוא התקיים אחרי שהמוזיאון סגר את שעריו. הגיעו רק 20 או 30 איש. בעיקר נשים מבוגרות. למרות מיעוט המשתתפים התקיים הארוע באודיטוריום הגדול כך שתחושת הריקנות היתה כפולה ומכופלת. כמו התערוכה המשעממת שלא מצליחה לתקשר עם הצופה, גם הדברים שנשאו היוצרים היו משעממים. הטריד אותי הזלזול ואחיזת העיניים. האם יש ביקורת על המתרחש במוזיאון? האוצרת מאיישת משרה מלאה כדי לאצור כזה דבר?

ססמאות כמו "חברה אזרחית", "מורפולוגיה עירונית", "אורבניזם בעוורון חלקי", "מפגשי הידברות", "נוף פואטי סוראליסטי" מופיעים בטקסט שמלווה את התערוכה, בינם לבין העבודות שהוצגו קשה למצוא קשר. לא מעניין אותי שחלק מהעבודות הוצגו כבר במקומות אחרים ונחשבים, במצב הנוכחי בה, אולי בגלל אוצרות גרועה, התערוכה לא עובדת ולא יוצאים ממנה עם תובנה חדשה, גוף של ידע או עם חוויה, אלא רק עם אכזבה ותחושת ריקנות. היוצרים המשיכו לדבר לאולם הריק ואחרי רבע שעה הסתלקנו.

.

IMG_9215

בדרך למוזיאון

.

שרונה:

השערים כבר נפתחו וניתן לבקר באופן חופשי (הפתיחה הרשמית עוד חצי שנה). שאול הסתכל בכמה סרטוני הדמיות של המתחם ורצה לראות איפה עובר הגבול בין דמיון למציאות. במתחם החדש של גינדי שכולל את שרונה מרקט (בעיצוב Studio MU) שאול מצא פערים שאפשר כבר לזהות בביקור וגם בתמונות שכאן.

אמנם כל המרפסות עדיין עומדות במקום ונראות יציבות מלמטה, אבל המרכז המסחרי שמופיע בסרטון השיווק של שרונה מרקט כמקום שוקק חיים, הוא למעשה מרתף בטון סגור ואטום, שרק פס צר פתוח בו לשמיים. משני קצותיו הוא לא מוביל לשומקום ומעניין מאד יהיה לראות איך הוא יתפקד כשיאוכלס ויפתח כולו לציבור. בינתיים הכל בטון, ואת פיתוח הנוף שתכננו משרד אדריכליות הנוף צורנמל-טורנר לא ניתן לראות. את המגדלים החדשים שמתאפיינים בחוסר מעוף ואולי גם חוסר כישרון, תכננו משרדי האדריכלים קיקה ברא"ז ופרי דוידוביץ. הם התבלבלו וחשבו שכאן זה פתח תקוה.

בסרטון של המתחם ההיסטורי – עמדו בציפיות. המתחם היסטורי הוא בעיקר עבודת נוף מושקעת במיוחד בהיקף שלה (בתכנון משרד צור-וולף). הבניינים של הנאצים עברו תהליך שימור, אבל הדיסנילנד שכלוא בין מגדלי הזכוכית שמקיפים מכל כיוון וחונקים אותו הוא לא מעניין, בטח לא אחרי המקרה של "מתחם התחנה".

אם כבר משמרים משהו, אז אעדיף שיטפלו בכפר סומייל שעדיין נמצא בין הרחובות ארלוזורוב, אבן גבירול וז'בוטינסקי ויש לו ערכים עירוניים, היסטוריים, פוליטיים וכלכליים. אבל אנשי השימור המפגרים נמצאים בסוג של אווירה רומנטית שהם מנסים להמציא (בהצלחה יחסית, הרי מי לא אוהב צעצועים). במדינה בה אנשי הרוח מנסים לדרוס את המסורת הכי עתיקה, אין פלא שכאשר חלק מהם מנסים בכל זאת להידבק לאיזו מסורת, הם מתאהבים בכל מה שלא חשוב ולא אמיתי.

.

IMG_9247

שאול והמוזיאון

.

IMG_9229

תערוכת אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון 01

.

IMG_9234

תערוכת אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון 02

.

IMG_9227

נחום גוטמן

.

IMG_9232

ציבי גבע

.

IMG_9233

משה קופפרמן

.

IMG_9237

עמית מצלם פרט בניין

.

IMG_9217

עמית מציג תמונה שצילם בכניסה למוזיאון

.

IMG_9246

בכניסה לתערוכה "כוריאוגרפיה אורבנית"

.

IMG_9220

וידאו

.

IMG_9221

עוד וידאו

.

IMG_9225

ועוד וידאו

.

IMG_9226

שאול ווידאו

.

IMG_9223

וגם כמה מוצגים סתומים

.

IMG_9238

בדרך למטה – להרצאה 01

.

IMG_9239

בדרך למטה – להרצאה 02

.

IMG_9240

20 מאזינים

.

IMG_9251

שרונה 01

.

IMG_9253

שרונה 02

.

IMG_9252

שרונה 03

.

IMG_9258

שרונה 04: המגדלים הראשונים צומחים בדרום המתחם

.

IMG_9259

שרונה 05

.

IMG_9260

שרונה 06

.

IMG_9262

שרונה 07: ברקע מציץ אחד מהמגדלים ברחוב הארבעה

.

IMG_9265

שרונה 08: המסחר בשרונה יתחבא בין המגדלים בין קירות בטון ולא יהיה קשור לשומקום

.

שאול כתב כמה מילים על "שרונה מרקט":

טוב חברים, בקיץ האחרון זכינו לשבוע פרסומות על "שרונה מרקט". כחובב שווקים שמחתי לשמוע שמתכננים עוד "פנינה ארכיטקטונית" במה שנותר מהמושבה הטמפלרית "שרונה", אזור ייחודי בצנטרום של הפיילה. חשבתי לתומי שהולכים לשלב את השוק בין הבתים הקטנים, אולי להגדיל ראש ולהפוך את אחד הרחובות הצרים לשדרת השוק, כמו מקומות אחרים שאני מכיר ואוהב שוק הכרמל, התקווה, מחנה יהודה ושוק פתח תקוה. אך לא – עכשיו מסתבר שהשוק הייחודי ימוקם בתחת של הפרויקט (סליחה על הביטוי). בין מגדלי המשרדים הקיימים ברחוב הארבעה ובין האחוריים של מגדלי המגורים החדשים של גינדי. לוקחים את אזור קווי הבניין שבדרך כלל משמש את החתולים ואת ארובות האוורור של החניונים והופכים ל"שרונה מרקט". זו אומנות של ממש ולפי דעתי ההברקה של 2014. טוב אז אני לא בקטע וכנראה לא יצא לי לקנות שם מלפפון ב-8 ש"ח לקילו. אז מי בעד?

.

IMG_9266

שרונה 09: איפה האדריכל?

.

IMG_9272

שרונה 10: במרכז הרחבה בין המגדלים יהיה גגון זכוכית מכוער שיכסה על שדרת חנויות תת-קרקעית. אפילו לא רחוב מסחרי.

.

IMG_9276

שרונה 11: מבט על שדרת החנויות התת-קרקעית שתקורה בפרט בניין מכוער במיוחד

.

IMG_9280

שרונה 12: הפרט

.

IMG_9284

שרונה 13: השדרה העליונה בין המגדלים היא כבר היום מקום לא נעים, סגור ואפשר לעוף בו בגלל הרוחות

.

IMG_9285

שרונה 14

.

IMG_9286

שרונה 15: מבט בתוך שדרת החנויות התת-קרקעית

.

סרטון תדמית של היזמים ל"שרונה מרקט":

.

.

IMG_9288

שרונה 16:בית טמפלרי

.

IMG_9289

שרונה 17: בית טמפלרי וקיר המגדלים

.

IMG_9290

שרונה 18: שדרת בתי הטמפלרים וערימת פסולת בניין

.

IMG_9291

שרונה 19: דיסנילנד

.

IMG_9292

שרונה 20: שאול וקורות דק העץ

.

IMG_9293

שרונה 21: מרצפים ביום ששי בשעה 15:20

.

IMG_9294

שרונה 22: שאול מברר פרטים על הריצוף

.

IMG_9295

שרונה 23: חוזרים לעבוד

.

IMG_9296

שרונה 24: אתנחתא בריצוף

.

IMG_9299

שרונה 25: בריכה אקולוגית

.

IMG_9300

שרונה 26: שדרה טמפלרית

.

IMG_9301

שרונה 27: עוד בריכה

.

IMG_9302

שרונה 28: רחוב קפלן בלי עצי צל ועם שביל אופניים

. . .

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: