סיבוב במלון עץ הזית בירושלים

מלון עץ הזית בנוי על הגבול בין מזרח למערב ירושלים וייחודי בנוף המלונאות הישראלי, זה מלון קונספט. כמוהו יש את מלון סינמה בככר דיזינגוף ומלון הרודס באילת ובתל אביב שהחליטו למתג את עצמם בעזרת מרכיב מסוים, שלפעמים הוא קצת מוגזם ושקוע יתר על המידה באשליה למשהו שהוא לא. הקונספט המוביל את מלון עץ הזית הוא… עץ הזית.

הוא הוקם לקראת שנת 2000, במקביל לשני בתי מלון נוספים שנבנו בצמוד לו: לאונרדו ירושלים וגרנד קורט. חשבו אז שיגיעו לשנת המילניום מיליוני תיירים, אך כמה אוטובוסים שהתפוצצו בארץ על ידי פלסטינים דאגו למנוע את בואם של המיליונים המיוחלים. 14 שנה לאחר שנפתחו, ממשיכים שלושת בתי המלון הללו לשרת בעיקר קבוצות של צליינים הבאים לארץ הקודש מכל רחבי העולם.

ועל כך ברשימה זו.

.

1470139_747242515305333_627635493_n

קטע מחזית המלון

.

(1) המיקום:

המלון ממוקם, יחד עם עוד שני בתי מלון שהוקמו במקביל ובצמוד לו, על משולש שהיה עד לשנת 1967 שטח הפקר בין מדינת ישראל וממלכת ירדן (ראו מפת התמצאות שהכנתי). המשולש נמצא מול שכונת בית ישראל ומאה שערים וכמה מאות מטרים בודדים משער שכם והעיר העתיקה. צמודים אליו מלון אמריקן קולוני, קברי המלכים, שכונת וקבר שמעון הצדיק וכן אנדרטת הצנחנים. בכיוון השני נמצא מרכז הספורט של האוניברסיטה העברית בהר הצופים – הפרויקט האחרון שתכנן משרד "נדלר-נדלר-ביקסון-גיל עם אלקון". בהעדר בריכה למלון, הכניסה למרכז הספורט היא חופשית לאורחי המלון.

.

etz hazayit

מפת התמצאות: מלון עץ הזית במרכז (בגבולות שטח הפקר עד 1967)

.

(2) הביקור:

מבחינה חזותית כל שלושת בתי המלון האלה דומים: הם מפנים לרחובות המקיפים אותם חומות בגובה שתי קומות, ומעליהם סדורים חלונות אטומים כך שאי אפשר לדעת מה באמת מתרחש בתוך הבניין והאם החזית היא רק תפאורה שמחפה על כור אטומי. נכנסתי תחילה ללאונרדו ואחר כך לגרנד קורט – שניהם מעוצבים באופן סתמי ומנוכר. הספיקו לי שתי דקות בכל אחד מהם, כדי להתרשם מהסתמיות.

בהיבט של עיצוב הפנים שונה ובולט מלון עץ הזית בנוף המלונאות בישראל ועל כך ארחיב בהמשך. כדי להגיע למלון ניתן לנסוע ברכבת הקלה החולפת על דרך חיים בר-לב, זו דרך רחבה שניתקה עד 1967 בין מזרח למערב העיר וממשיכה בזה גם היום. המלון נותר בחלק המזרחי מנותק כמו מובלעת מסביבתו. במקום שהמלון יפנה את פניו לאחר הרחובות הראשיים, הכניסה אליו היא דווקא מרחוב קטן וצדדי, כשלשני הרחובות הראשיים המשיקים למלון מופנים הגב והתחת. במרחק שתי דקות מהכניסה למלון מצוי אתר קברי המלכים שסגור כעת לרגל שיפוצים ומלון אמריקן קולוני ששווה ביקור בפני עצמו. 10 דקות הליכה מזרחה, תוביל לשער שכם והשוק הססגוני שחוצה את העיר העתיקה בשני נתיבים. 5 דקות של הליכה מערבה, תוביל לשכונות החרדיות שבשנים האחרונות חלה בהם התעוררות שהביאו אותם להתנער מהאבק והעובש שהצטבר עליהן שנים, כך שבהחלט יש מה לראות בסביבה.

.

IMG_7470

במתחם 3 בתי מלון (מימין לשמאל): גראנד קורט, לאונרדו ועץ הזעת

.

(3) האדריכלים והאדריכלות:

כנהוג במבנים רבים בירושלים, גם פרטיים וגם ציבוריים, מצויינים בחזית הבניין ובצמוד לכניסה שמות אנשי המקצוע והחברות שהיו מעורבים בהקמת בית המלון. את הבניין תכנן משרד האדריכלים הירושלמי גולדשמידט-ארדיטי-בן נעים שמתמחה בעיקר בתכנון מתקני ספורט. בימים אלה הם בונים את מגרש הכדורסל החדש תל אביב בשטח הדרייב-אין ולפני שנתיים השלימו את איצטדיון נתניה ואיצטדיון המושבה בפתח תקוה שעל שניהם כתבתי בעבר. זהו המלון הגדול ביותר שהמשרד בנה והוא כולל 403 חדרי אירוח.

בשונה מבתי המלון שנבנו בירושלים במהלך המאה ה-20 ובראשם מלון המלך דוד, מלון ענבל או מלון הייאט (כיום דן), נותר מלון עץ הזית כמו שני אחיו למתחם – כמבנה סתמי סגור ומסוגר שלא מנסה ליצור חוויה מיוחדת בקרב המבקרים. קופסה עם חצר פנימית, ולכן אין גם מה להאריך כאן, ייחודו בא לו רק הודות לעיצובו הפנימי.

.

IMG_7466

הבניין מפנה חומה לרחוב

.

(4) אדריכלית הפנים והעיצוב:

על עיצוב הפנים הופקדה אדריכלית הפנים התל אביבית ריקי גדרון שמתמחה בעיצוב פנים של בתי מלון. היא בוגרת מסלול אדריכלות פנים שהיה בטכניון לפני שלושים שנה, ועבדה בלונדון שמונה שנים במשרדו של עזרא עטיא שמתמחה בעיצוב בתי מלון (בישראל עיצב בעבר את מלון שרתון טאוור ואת מרכז הכנסים בחיפה). עד לפני כמה חודשים ספורים היתה גדרון "מעצבת הבית" של רשת מלונות דן. העבודה האחרונה שסגרה 25 שנות עשייה ברשת היו הסוויטות הנשיאותיות בדן אכדיה ובמלך דוד. לאחרונה החלה להתמחות בעיצוב בבתי חולים.

בבתי מלון מנסים בחלק נכבד מהמקרים ליצור אווירה של עושר, לפעמים מוגזם, שנראה כמו הדבקה מלאכותית על הקירות, התקרה, הרצפה, הריהוט ומה שביניהם. נראה לי שכאשר נכנסים לבית מלון ומעוניינים לבדוק את איכויות העיצוב, השאלה הראשונה שצריכה לעלות היא איזה סוג של עושר ביקשו כאן להציג ומהם מקורותיו הרעיוניים. את התשובה ניתן לקבל בקלות בעת ביקור במקום וכן באמצעות תמונות, אבל בכל זאת הרמתי טלפון לריקי גדרון כדי לשמוע ממנה על העבודה:

מיכאל יעקובסון (מ"י): בכניסה למלון מצוין על לוח אבן כי בתהליך היתה חברה שעסקה ב"פיתוח נושא" המלון. מה זה אומר?

ריקי גדרון (ר"ג): המלון הוא בעיקרו מלון לצליינים ולכן רצו לחבר את נושא הצליינות למלון והנושא שנבחר הוא עץ הזית. השאלה שנשאלה היא מה עץ הזית צריך לספר לצליינים ונמצא הסיפור המספר על משלחות עולי רגל שעברו כאן ונחו תחת עץ הזית וכך נבחר הקונספט שנבנה ונמכר לבעלי המלון שבקשו לבנות מלון קונספט.

מ"י: בתור מי שעיצבה הרבה מאד בתי מלון, מה דעתך על מלונות קונספט?

ר"ג: זה טרנד שהספיקו כבר לרדת ממנו בינתיים. הבינו שאין לזה כל כך משמעות כי בסופו של דבר במלון עץ הזית התייחסתי לירושלים, לאבן, למיקום של המלון על התפר שבין מזרח ומערב העיר. במרכז המלון יש עץ זית שהוא הסימבול של התפיסה בבית המלון, אך כל העיצוב מתייחס לדברים אחרים.

מ"י: איך "ירושלים" מופיעה בעיצוב שלך?

ר"ג: לאחרונה סיימתי את העבודה על חידוש חדר האוכל והלובי של מלון דן פנורמה [ברחוב קרן היסוד, אדריכל הבניין: יצחק ישר, מ"י] ויש לו אופי שונה לחלוטין. שם העבודה היתה קשה בטירוף כי המלון בנוי משני חלקים, ישן וחדש, והוא בנוי על רשת עמודים שכל אחד צומח במקום אחר. לא היה לי שם מקום להכניס אופי ירושלמי אלא ליצור ארגון. לעומתו, מלון עץ הזית שידר לי הרבה יותר את האופי של ירושלים, קודם כל הודות למקום שבו הוא ממוקם, לעומת דן פנורמה שנמצא בסביבה חסרת אופי. לא רציתי לעשות יותר מידי "ירושלים", כי אז הבניין היה הופך לקיטש, אבל לקחתי מהקרבה לחומה, מהקטע של השוק, הנגיעה עם קו התפר והצד הערבי. רציתי לשייך את לסביבה את הצליינים שמתארחים במלון וממשיכים מכאן לירושלים הערבית ולבית לחם.

מ"י: איך היתה העבודה מול האדריכלים?

ר"ג: בהתחלה היה קצת אגרופנות עד שהיה לי גיבוי מלא מבעלי המלון והעבודה היתה בסדר גמור. המפגש ביני ובין האדריכלים היה בעיקר בחזיתות של המבנה ובכל הדרישות של כיבוי אש.

מ"י: כמה זמן עבדת על המלון?

ר"ג: עבדתי עליו שנתיים וחצי והוא נפתח בסוף 1999. בנוסף עבדו איתי גם אמנים, כמו על הפסיפס בכניסה לחדר האוכל שיצר אמן איטלקי והמנורות שיצרה אמנית שביצעה גם את התמונות הגדולות שתלויות בלובי. את הקירות שמשולבים בהם כדים ביצעה חברה באילת. לא נגעו בעיצוב המלון מאז שנפתח, אבל אני ממשיכה ללוות אותו ועכשיו אנחנו לקראת שיפוץ נרחב של פנים המלון.

מ"י: מה יכלול השיפוץ?

ר"ג: החלפת הריהוט לריהוט קליל ובהיר יותר, החלפת רצפת הפרקט הכהה, הגדלת חדר האוכל, הסרת עץ הזית ממרכז החצר הפנימית כדי שיהיה יותר מקום לשולחנות, תוספת תריסים עליהם תטפס צמחייה ורטיקלית, כי בקיץ יש בעיה של קרני שמש ישירות שחודרות פנימה ומפריעות. כבר התחלנו בעבודה והבדים שעיטרו את החצר הוסרו ובמקומן תלינו מנורות חדשות, וגם חדרי השירותים בסמוך ללובי חודשו.

.

IMG_7373

בחזית אחרת נמצאת הכניסה שמודגשת בכל אמצעי אפשרי

.

IMG_7444

ויש גם עמודים כאילו שבורים וכאילו עתיקים

.

IMG_7443

ויש לוח אבן עם אגדה באנגלית ובעברית

.

IMG_7376

וקרדיט מכובד למתכננים והמבצעים

.

IMG_7377

ומתחת לזית הכי גדול שראיתי יש גם הסבר (רק באנגלית) על הזית

.

IMG_7440

מבואת הכניסה עם דלפק הקבלה

.

IMG_7442

במרכז האולם עמוד רחב ועם כותרת שלא מתאימה למידות של העמוד

.

IMG_7380

על העמוד לוח שמציין את העובדה שכאן היה עץ זית תחתיו ישב דוד המלך וניגן בנבל

.

IMG_7379

אולם הקבלה

.

IMG_7404

הריצוף עוצב בהשראת ריצוף שבוצע בעיר העתיקה ומשלב ריצוף שנחשף בחפירות ארכאולוגיות עם ריצוף חדש, כאן זה כאילו

.

IMG_7424

המעבר המקשר בין אולם הקבלה ובין הלובי, מבט מאולם הקבלה

.

IMG_7382

המעבר במבט מהלובי

.

IMG_7412

גם את המנורות עיצבו במיוחד למלון כחלק מהעיצוב הכולל

.

IMG_7409

את רצפת הפסיפס המתארת עץ זית, יצר אמן איטלקי

.

IMG_7398

כלי נגינה מעץ זית תלויים על הקיר

.

IMG_7397

בכניסה ללובי

.

IMG_7416

הלובי 01

.

IMG_7426

הלובי 02

.

IMG_7417

הלובי 03

.

IMG_7419

הלובי 04: גם על השולחנות יש עץ זית, וכל הסרוויס והאגרטלים עוצבו במיוחד למלון בעיטור של זית

.

IMG_7403

דלתות הכניסה לאולם האוכל

.

IMG_7399

אולם האוכל

.

IMG_7402

אולם האוכל

.

IMG_7436

במרכז המלון חצר מקורה "גן עץ הזית" המשמשת כמסעדת המלון

.

IMG_7386

החצר המקורה: במרכז עץ זית והמסדרונות המקשרים לחדרי האירוח בקומות העליונות פונים לחצר הפנימית

.

IMG_7394

לאחר 13 שנות הפעלה בית המלון עובר היום חידוש וגם החצר תעבור מתיחת פנים. בינתיים הוסיפו כאן את גופי התאורה צבעי שחור-לבן-אדום

.

IMG_7406

בקרוב עץ הזית היחיד בבניין שנמצא במרכז החצר יסולק לטובת תוספת שולחנות

.

11111

מסדרון

.

IMG_7435

באזורים הציבוריים של המלון מעטורים חלק מהקירות בעיטור שמדמה כדים עתיקים שקבורים בקיר

.

IMG_7432

זה רק כאילו. הקירות האלה יוצרו באילת

.

IMG_7434

אולם אירועים בקומת המרתף

.

IMG_7384

גם השילוט כאן קשור לקונספט

.

IMG_7396

בקומה 4 בין המעליות

.

IMG_7446

מסדרון באחת הקומות: משמאל חדרי אירוח ומימין חלונות המשקיפים על החצר הפנימית

.

ולסיום שיר:

.

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אחת העם  ביום 22/12/2013 בשעה 9:56

  רשימה יפה ומעניינת, תודה!
  גם בחיפה יש גם מלונות קונפסט: מלון ארט גלרי, שמאוכלס ביצירות אמנות ישראלית, ממוקם ברחוב הרצל ומלון תיאודור, ששוכן ממש מולו, והוא מלון-ספרייה, בהשראת תיאודור הרצל. שניהם מלונות חדשים יחסית, שממוקמים בבניינים לא ייחודיים חיצונית ברחוב הרצל המסחרי. וכן, במידת מה, מלון קולוני במושבה הגרמנית, שקירותיו מקושטים בתמונות היסטוריות של המושבה הגרמנית.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 22/12/2013 בשעה 9:58

   תודה. לא בקרתי במלונות האלו בחיפה, אבל תליית תמונות על קירות היא לא קונספט, כי בכל המלונות שבקרתי בהם יש אחידות בתמונות.

 • אחת העם  ביום 22/12/2013 בשעה 10:31

  אבל מלון ארט גלרי הוא מלון-גלריה, האמנות אינה רק קישוט, היא יותר מזה, כשלעצמה סיבה להגיע למלון הזה. מלון תיאודור גם מיוחד – בכל קומה ספרייה, והתייחסות מיוחדת לדמותו של הרצל. חוצמיזה, בשבוע של כריסמס, עם מזג אוויר צלול במיוחד, כדאי לבוא לבקר בחיפה. (אינני יחצנית, סתם חיפאית).

 • amitaisandy  ביום 22/12/2013 בשעה 22:56

  אכן, דיסנילנד. שני דברים דווקא אהבתי: הריצוף והחור בדלפק הלובי.

 • Amir in Tel Aviv  ביום 23/12/2013 בשעה 0:42

  קשה היה שלא להבחין בסרקסם. היא לא רצתה אבל זה בכל זאת יצא קיטץ'.
  אהבתי את הרצפה הפסאודו עתיקה בקבלה. חבל שלא אימצו אותה גם בלובי.
  פרקט חום? מה זה? מסבאה בטקסס?

 • corinnahasofferett  ביום 27/12/2013 בשעה 2:23

  מלון משופע אמירה ממעיטה. וצניעות. רק לחשוב כמה עצי זית אפשר היה בכסף הזה שנשפך שם -כשמן שבידוע צף כמו האמת – לשתול ולטעת במקום העקורים.

 • מרטינה בובר  ביום 30/12/2013 בשעה 22:10

  ה"זית" בכניסה אינו סתם זית עם הסבר, זהו זית שבאמצעותו אפשר לדעת מהו מזג האויר. כמובן שצריך לקרוא את ההסבר בהומור, ולא ביובשנות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: