סיבוב בכפר כמא / אחד משני הכפרים הצ'רקסים בגליל

לפני כמה שבועות בקרתי עם רועי בכפר כמא הסמוך להר תבור. הביקור היה לקראת הכנת הצעה לתכנית מתאר. בסוף לא זכינו במכרז למרות שהקמנו צוות מצוין. ההתמודדות לא היתה על איכות או ניסיון אלא על כסף, והפסדנו לאדריכלית אלמונית ורעבה שהיתה מוכנה לרדת עם המחיר לרצפה. עם כאלה דברים לא ניתן להתמודד. בכל מקרה, מכל העסק הזה יצא שהכרתי את כפר כמא.

לצ'רקסים יש בישראל שני יישובים: כפר כמא וריחנייה. את ריחנייה אני טרם מכיר אבל מהביקור בכפר כמא בולטים חיי הקהילה והמערך הפיסי של היישוב.

.

IMG_7462

הכניסה לכפר

.

כמה שנים לאחר הקמת כפר כמא, במהלך טיול מראשון לציון למרג' עיון שהתקיים ב-1908, חלפה כאן נחמה פוחצ'בסקי. כך היא מתארת את היישוב: "הנה עוברים אנחנו את כפר כמא. העיירה הצ'רקסית העשירה. פה הינך פוגש הרבה נטיעות של עצי תות ושל גפנים, ובתוך העירה הנך רואה בתים גדולים ומרווחים. עברנו את שדותיה הרחבים, המשתרעים עד קצה העמק, ומתחילים אנו לעלות על הרי נפתלי" (בתוך: "אעברה נא בארץ, מסעות אנשי העליה הראשונה", משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1992).

.

ck

מפת התמצאות

.

קהילה: מדובר באוכלוסיה צ'רקסית, שהוזמנה להתגורר כאן לפני 130 שנה על ידי השלטון העות'מאני. ראשי המשפחות שהוזמנו היו לוחמים מיומנים, וזו היתה הסיבה העיקרית שהעות'מאנים ביקשו באמצעותם לחזק את שלטונם באזור. ב-1878 הגיעו המשפחות היגרו מהרי הקווקז והקימו את הכפר. הצ'רקסים הם מוסלמים ודוברים כאן עברית וערבית וביניהם מדברים בעיקר קווקזית בניב מיוחד. היישוב היום מזדקן היות ורבים מבני הדור הצעיר נתקלים בחסמים מצד החברה הישראלית, מה שמונע מהם להתקדם מקצועית ומעמדית ולכן הם עוזבים לחו"ל.

פיסי: מדובר אמנם ביישוב בבנייה כפרית שמשמעותה נמוכה ומסביב לכל בית חצר, אך יש כאן גרעין עתיק שעבר חידוש ופיתוח לפני כמה שנים. קצת נראה כמו גרסה חלשה של שיפוץ עכו העתיקה או זכרון יעקב, אלא שבשונה מהם, כאן חוץ משיפוץ הרחוב אין ייעוד מעניין. יש אמנם את המסגד שהוא מבנה ציבור בולט וחשוב בעיר, אך בשורה התחתונה הוא כמו כל מסגד אחר. יש גם מוזיאון אך הוא בשוליים ובמהלך הביקור בכלל לא מצאנו אותו, וזאת למרות ששטח גרעין הכפר קטן יחסית. מרבית בתי גרעין הכפר בנויים מאבן בזלת, מה שיוצר שפה אחידה בבינוי. ועל כך ברשימה זו.

.

kav01

הדגל הצ'רקסי נבחר ב-1860 אחרי שעיצב אותו דיפלומט סקוטי: הצבע הירוק מסמל את אדמת קווקז, 12 הכוכבים מייצגים את 12 השבטים המרכיבים את החברה הצ'רקסית ו-3 החיצים מייצגים את 3 השבטים שנלחמו אחרונים ברוסים.

.

הזהות התרבותית בכפר כמא חשובה לתושבים והדבר בא לידי ביטוי לא רק באורחות החיים אלא גם במרחב הפיסי. השמירה על המורשת הבנויה חשובה ליישוב ורואים שהרחובות נקיים ומאורגנים, דבר חריג ביישובים כפריים שאינם יהודים. בין השאר ניתן למצוא שפה של סמלים המשתלבת בבינוי. אחד הסמלים הוא הדגל הצ'רקסי, המורכב משלוש חיצים וסדרה של כוכבים המייצגים את השבטים השונים שהרכיבו את הצ'רקסים בקווקז.

מבחינה קולינרית יש כאן מספר מסעדות. אחת מתבססת כולה על המטבח הצ'רקסי אך היא נפתחת רק ב-12 בצהריים והיא גם קצת יקרה. מסעדה שניה היא סתם מסעדה מזרחית והאוכל הצ'רקסי הוא לא העיקר בה. אני הסתפקתי במאפה צ'רקסי שנמכר ב"מאפיית בונז'ור" הממוקמת ממש בכניסה ליישוב. נכנסתי למאפייה ומצאתי שתי מוכרות שעמדו מאחורי הדלפק, אמא ובת. הבת לא היתה נחמדה ובקושי הסכימה לתת שירות, האמא היתה אדיבה. התייעצתי איתה מה לקחת והיא המליצה על חלוז – מאפה ממולא בגבינה מסורתית. בנוסף, לקחתי לחמניה פשוטה עם חתיכה גדולה של גבינה צ'רקסית מעושנת. לא משהו שהייתי רוצה לאכול שוב. רועי העדיף פלפל במסעדה ממול, גם הוא לא התלהב.

נכנסנו לכפר רגלית. כל מרחקי ההליכה פה קצרים ונוחים. בניין המועצה הוא מבנה סתמי אך מעמדו ברור. על החזית בכניסה אליו תלויה מפת הכפר. השילוט מיושן, דהוי וחלקי. השקיעו אמנם במעגל התנועה המרכזי ובמרכזו הציבו שער סימבולי עשוי ממתכת, אבל הוא כבר דהוי, לא יפה ואין בו שום תרומה להתנהלות או לחזות המקומית. לכפר כמא יש נקודת ההתחלה טובה שבאה לה מהייחוד החברתי והפיסי שלה, אבל מביקור עצמאי בה עולה שביקור לא דורש עצירה של יותר מ-10 דקות ולכן הפוטנציאל טרם התממש. בכל מקרה שווה לעצור גם לכמה דקות, לראות ולטעום משהו.

.

kav02

פיוטר ניקולאיביץ גרוזינסקי (1872): ציור המתאר את נדידת השבטים בקווקז במאה ה-19, שחלק מהם באו לכאן

. . .

וכעת לכפר:

. . .

IMG_7461

שלט בכניסה לכפר

.

IMG_7411

הכיכר המרכזית של כפר קמא היא למעשה מעגל תנועה סואן, סביבו שועטים זקני הכפר בקלנועיות חשמליות. במרכז שער מתכת גדול ועצי דקל

.

IMG_7410

בניין המועצה המקומית בכיכר המרכזית של הכפר. היום מדובר במעגל תנועה סואן ומסוכן.

.

IMG_7412

בחזית בניין המועצה מפת הכפר דהויה ומתפוררת, רוב המקרא חסר

.

IMG_7413

בבניין המועצה מנהל אגף ספורט מסביר לרועי על קווקז

.

IMG_7415

הכניסה לאזור גרעין הכפר עם מכולת

.

IMG_7418

ילד מנקה טרקטורון באחד מרחובות גרעין הכפר

.

IMG_7421

מסגד הכפר ובחזיתו רחבה גדולה המתפקדת כחניון

.

IMG_7442

המסגד

.

kav03

מצא את ההבדלים: מסגד אבו דרוויש בעמאן דומה מאד למסגד כפר כמא (צילום של David Bjorgen, 2005)

.

IMG_7439

מגדל המואזין

.

IMG_7438

הכניסה לאולם התפילה

.

.

IMG_7427

המפלס העליון באולם התפילה

.

IMG_7429

אולם התפילה

.

IMG_7430

גג הבניין מורכב מסדרה של כיפות ובמרכז כיפה גדולה במיוחד

.

IMG_7433

כיפות קטנות יותר

.

IMG_7436

על מדף בצד סלסלה עם מחרוזות

.

IMG_7435

על סטנדר

.

IMG_7431

חלון עם מחרוזות

.

IMG_7432

מחרוזות

.

IMG_7423

מבנה סגור סמוך למסגד, בחזית הפונה לרחבה יש מזגן ופח אשפה ירוק

.

IMG_7422

סמלים קווקזים על חזיתות בתים

.

IMG_7443

רחוב

.

IMG_7444

רועי ברחוב

.

IMG_7446

פתח לאחד הבתים. ברקע צריח המסגד

.

IMG_7448

עץ הלימון

.

IMG_7449

בזלת

.

IMG_7451

בית עם עץ לימון

.

IMG_7452

בית נטוש

.

IMG_7453

חצר נטושה

.

IMG_7454

הכניסה לחצר הנטושה

.

IMG_7455

בית

.

IMG_7456

רחוב

.

IMG_7459

רחוב

.

זהו להיום. להתראות.

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דניאל ונטורה  ביום 25/08/2013 בשעה 9:10

  יפה. תענוג לצפות.

 • ברוך  ביום 25/08/2013 בשעה 9:20

  מאד יפה . בלי פוליטיקה גלויה , בלי פוליטיקה סמויה . מעניין ומושך לב

 • יוסוף יוסוף  ביום 10/12/2013 בשעה 20:12

  מעניין שכבודו לא להזכיר במאומה
  שהממשלה מונעת את פיתוח הכפר והפשרת
  קרקע חקלאית לכיוון מערב
  ואפשרות חיבור עם כביש סלול
  ישיר מכפר כמא לכביש הראשי 65,
  בלי צורך לרדת דרומה לכפר תבור.

 • דחוף  ביום 21/03/2016 בשעה 14:46

  אם אני נוסעת לשם על מדים יהרגו אותי?

 • צ'רקסית  ביום 20/10/2017 בשעה 8:47

  במקרה הגעתי לפה, קראתי וקצת לא היה לי נעים, התיאור שלך על הכפר כאילו אתה נגעל מן המקום מקום ששוה 10 דקות ולא יותר? מקום מקסים עם העם הצ'רקסי מוסלמי שחי לצד שכניו בכיף תמיד תמצא יהודים בכפר (ולא לא הורגים את הנכנסים על מדים לא לא נראה לי, הצ'רקסים משרתים בצבא וחלקם אף חותמים קבע ונשארים שנים רבות) כיכר סואן ומסוכן?? כל הכפר הזה בן כ3500 איש שחצי ממנו לא נמצא בכפר מרבית היום כי עובד או לומד אין שום דבר מסוכן בכפר הזה, בעצם יש רק את הכביש הראשי לצד הכפר שבו חולפים תיירים בדרך לכנרת במהירות שלא מתאימה.
  נכון שהמדינה לא מקלה על הקידום בחיים כמו שלא מקלה גם על היהודים אך הצעירים אינם עוזבים לחו"ל בודדים אלו שנוסעים אבל זה כמו בכל המדינה צעירים שנוסעים לחוויה וניסיון בחיים אחרים, כולם חוזרים לבסוף לכפר הקטן כי אין כמוהו, לצעירים אין חסמים וכולם משתלבים בכל עבודה ובחל חברה ישראלית כי אלו ישראלים לכל דבר.
  ממליצה לכל אחד להכיר את הצ'רקסים לא בקריאה אלא בלדבר עם צ'רקסי.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 20/10/2017 בשעה 9:04

   הכוונה שלי היתה שמבחינה תיירותית לכפר יש פוטנציאל שטרם מומש

   • צ'רקסית  ביום 20/10/2017 בשעה 9:14

    הכוונה שלך לא נכתבה כמו שצריך, בהנחה שלא הייתי מכירה את הכפר רק מהכתיבה הזאת לא הייתי נכנסת לכפר, אכן לכפר יש פוטנציאל שרק מחצית ממנו ממומשת אבל הכתיבה הזו לא מסבירה את זה, אתה מתאר כפר חצי נטוש שתושביו סגורים ואטומים שלא מתקדמים לשום מקום. מזמינה אותך בכיף לבקר שוב ולהסיק מסקנות חדשות.

    • מיכאל יעקובסון  ביום 21/10/2017 בשעה 23:56

     הטקסט כאן נכתב על בסיס התחושה שלי מהביקור שערכתי בכפר כמא. נקודת המבט שלך כתושבת המקום וככזו שמכירה היטב את את הכפר ואת אנשיו בודאי שונה. בכל מקרה, מאז הביקור שלי חלפו 4 שנים ואולי דברים השתנו.

 • צ'רקסית  ביום 22/10/2017 בשעה 9:59

  אז מנקודת המבט שלך זהו כפר מסוכן ומסכן? אני מאוכזבת.. כמו שאמרתי לפני כן, אתה מוזמן לביקור נוסף.

 • צ'רקסית  ביום 22/10/2017 בשעה 11:18

  הבנתי שמבחינה זו אבל כאשר לכיכר המסוכנת שאתה מציין נכנסים אולי..ובהגזמה 50 מכוניות ביום ונהגים שסובלניים גם לקלנועיות שנוסעות אני לא רואה שום סכנה.
  וכאשר אתה מגיב למישהו שלא נראה לך שמסוכן להיכנס בבגדי צבא ואתה לא שולל כל סכנה לחייל במדים אז זה פוגע,
  פוגע בי, באבי ששירת 20 שנה ובשלושת אחיי ששירתו ובכל חייל אחר צ'רקסי שנמצא כרגע במדים בצהל.

 • צ'רקסית  ביום 22/10/2017 בשעה 13:00

  בתגובה של הבחורה ששאלה האם יהיה לה מסוכן להיכנס במדים ענית לה שלא נראה לך, זאת לא הייתה שלילה בוודאות מוחלטת.

 • צ'רקסית  ביום 22/10/2017 בשעה 13:06

  אז על זה קבל התנצלות, אבל על השאר עדיין אני לא מסכימה איתך.

 • יאללה, עוד חופר  ביום 25/02/2018 בשעה 0:12

  איזה יעוד מעניין אתה רוצה שיהיה באיזור מגורים? שלטים עם הכיתוב "כאן גרים נא לשמור על שקט" כמו ביפו העתיקה ובראש פינה?. הצעירים שעזבו את הכפר ועברו לחו"ל ניתן לספור בחמש אצבעותיך, הכיכר פחות מסוכן מהכניסה של כפר תבור. מה יש לישובים היהודים להציע שלכפר שלנו אין? תתפלא שהכפר שלנו יותר מפותח משאר הישובים היהודים באיזור שלנו ורובם קונים אצלנו כי אצלהם אין חוץ מפרות . סע ליבניאל ותעשה כתבה על הזבל שברחובות וכמה נחמדים שם התושבים ומושחטים. בטח גם כשנכנסת לסופר התחלת לשאול שאלות והתחלת לחפור לעובדת , גם אני לא הייתי מתייחס אליך אם הייתי עובד בסופר ויש לקוחות מאחוריך שמחכים לקבל שירות ובטח תוך כדי חפירה דיברת עם פה מלא מהמאפה שאכלת חבל שלא נחנקת מהמאפה לפחות היה סיפור טוב ומעניין בכתבה שלך.

 • נאור  ביום 09/09/2021 בשעה 23:11

  נראה לי שאם הכותב היה זוכה במכרז לתכנית המתאר אז הכתבה היתה אוהדת
  ונוטפת צוף.
  סיירתי במקום לפני שקראתי את הכתבה ונחשפתי לכפר חביב מאוד עם תרבות מעניינת, שווה לבקר במקום בלי דעות קדומות של מי שכנראה מתושכל שמבוקשו לא הושג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: