סיבוב בין אירוע להפגנה ולפיצה בתל אביב ויפו

הצעתי לשאול לקפוץ ולראות מה עשתה חגית ורנר בפסאז' התת-קרקעי באלנבי 94. ורנר למדה אדריכלות בבצלאל והיום היא לומדת שם אוצרות והפרויקט החדש שהיא אוצרת הוא "מיצג סאונד ופרפורמנס" שיצר אורי דורמר. שאול הסכים.

הגענו וירדנו לפסאז'. הלכנו ישר לחדר הראשון שהדלת שלו היתה פתוחה. אלה היו השירותים ושאול התלהב  מהעיצוב הפשוט והיצירתי. לא היה לו קשר למיצג. היינו צריכים לקבל הסבר, ואותו קבלנו ממוטי שהגיע גם הוא לראות את המיצג והסביר שיש כאן שמונה נקודות סאונד "דרכם ניתן לחוות את החלל".

.

IMG_1409

מיצג הסאונד של אורי דרומר באלנבי 94

.

"אני מרגיש שהארוע בכלל לא התחיל" אמר שאול אחרי עשר דקות שבמהלכן הקפנו ובדקנו כל אחת מנקודות הסאונד שפוזרו בנבכי הפסאז'. שאלתי אותו מה דעתו על האירוע (כי עניין אותי לדעת). הוא ענה שבגדול הרעיון להפוך מקומות כאלה למקום מפגש ובילוי, עם קנטינה, שתיה, אורות ומוסיקה זה שימוש נכון למקומות מהסוג הזה "אבל האירוע עצמו נראה לי שלא התחיל". בכל מקרה הסכמנו שנגיע גם לאירוע הבא שורנר מתכננת עם רן סלווין, וכשיהיו לנו כבר שני אירועים בארסנל נוכל להתייחס אליהם אחרת.

שאול אמר שהוא צמא והבטחתי לו שבתחנה הבאה. יצאנו חזרה לאלנבי ושאול בפעם המיליון תהה למה הרחוב הזה שיש לו כל כך הרבה פוטנציאל נראה כמו דכאון. הסברתי לו שאם הוא רוצה לסגור חשבון עם האחראי לתכנון התחדשות הרחוב, אז שילך למתכנן הערים (אפילו לא אדריכל) אלי שטרן ושישאל אותו, כי הוא זה שיצר את המדיניות שסירסה את אלנבי (אחר כך הוא עשה אותו דבר לשכונת שפירא). מעניין שאף אחד לא כתב על זה עדיין. שאלתי את שאול מה לדעתו צריך לעשות כדי שאלנבי יחזור להיות רחוב חי ויפה. "זה תלוי במדיניות של העיר. לפי דעתי להרוס את כל הבניינים ולבנות מחדש. אפשר להשאיר חזיתות אבל צריך לעשות איחוד וחלוקה מחדש של המגרשים ולבנות מסה שתביא הרבה אנשים כדי שהרחוב יעבוד גם בלילה ובסופי שבוע. אי אפשר להישאר עם בניינים ריקים משנות השלושים". אני לא בטוח שאני מסכים עם הפתרון הפשטני ששאול זרק לרחוב הלח והמוזנח.

המשכנו לבוטלג בקינג ג'ורג' 48, שם נערכה מסיבת אמנות שהבטיחה "55 אמנים" מכל מיני תחומים. לא עניין אותי שם כלום חוץ מלראות מה הולכת להציג Oum Kultuv. בעצירת המתנה שהרמזור יתחלף במפגש של קינג ג'ורג' ושדרות בן ציון, אום קולטוב עמדה והמתינה גם היא עם ציור גדול בידיה. תוך חצי דקה היא נבלעה בבוטלג הסמוך ואני ושאול אחריה. אך רגע לפני שנכנסנו ראינו הפגנה נגד יצוא הגז. קבוצה עצרה את התנועה באמצע הרחוב, מתחת לדיזנגוף סנטר עם אוהל ושלטים והתמקמה בלי כוונה לזוז. נתקלתי שם בראש העיר יואב לרמן ורעייתו ושאלתי אותו האם הוא שייך לעסק. הוא ענה שהוא שמע רעש אז רק ירד לראות במה מדובר. שאול הצטרף להפגנה ואני העדפתי לעמוד בצד.

בינתיים שכחנו ממסיבת האמנות ושאול התחיל להתעצבן שהוא צמא ואני נהייתי רעב והיה לי בא פיצה. היות ואתמול כבר הייתי בטוני וספה אז נאלצנו ללכת לקחת את המכונית ולנסוע לפיצה האהובה עלי בשוק הפשפשים ביפו. בשביל פיצה טובה זה שווה.

.

IMG_1414

חלק אחר בפסאז' התת-קרקעי באלנבי 94

.

.

IMG_1410

קטע מאורי דרומר מסדר את מיצג הסאונד

.

IMG_1403

שאול התלהב מהשירותים 01

.

IMG_1406

שאול התלהב מהשירותים 02

.

IMG_1408

שאול התלהב מהשירותים 03

.

IMG_1405

וגם אני

.

IMG_1412

ויטרינה למטה

.

IMG_1416

שאול ואלנבי 01

.

IMG_1418

שאול ואלנבי 02

.

IMG_1422

הפגנה נגד יצוא הגז למרגלות דיזנגוף סנטר

.

IMG_1426

שאול מפגין מול השוטרים

.

IMG_1428

לב תל אביב

.

IMG_1423

עוצרים את שוד הגז. הצעתי לשאול לשדוד טלפון חדש.

.

IMG_1430

רחוב בעלי המלאכה. רחוב ארוך, שקט ויפה.

.

IMG_1448

שאול נוהג ליפו

IMG_1452

יהודה הימית

.

IMG_1432

שאול וצ'יסר

.

IMG_1435

הטבח

.

IMG_1437

שאול ופיצה

.

IMG_1442

המטבח

.

IMG_1444

שאול ובחורה

.

זהו להיום. לילה טוב.

. . .

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • amitaisandy  ביום 20/06/2013 בשעה 12:45

  הייתם בסנטר ונסעתם עד שוק הפשפשים בשביל פיצה?! טירוף, הפיצה הכי טובה בתל אביב נמצאת מטר מהסנטר. "הפיצה", פינת בוגרשוב-פינסקר.

 • אסתר  ביום 20/06/2013 בשעה 15:40

  מעניין. גם בבאר שבע יש פסאז'ים ולמרות שהם כל כך מתאימים לעיר שהשמש קופחת עליה ללא רחמים, הם מתו בזה אחר זה. ממש מדגדג לעשות אתם משהו! עוד סיבה לטפח את חיי האומנות במדבר.

 • נחום זולוטוב  ביום 22/06/2013 בשעה 9:48

  כדי להחזיר לרחוב אלנבי את כבודו צריך להבין למה רחוב זה נעזב. קולנוע מוגרבי היה מרכז ת"א שם כולם פגשו את כולם ("ניפגש על המדרגות במוגרבי…" או "ניפגש ליד השעון במוגרבי…") כך נפגשנו כדי להמשיך.. מרכז נוסף כמובן היה אצל וויטמן (במעלה הרחוב מצד שמאל כשהגב לים) כי אצלו הייתה הגלידה הכי טובה. ולא רחוק משם הספריה של אקסלרוד, כולם החליפו שם ספרים ואח'כ נפתחו בצידו השני של הרחוב, חנות כל-בו "חפציבה".וקולנוע "אלנבי", ליד הגישה לשוק הכרמל. כל אלה ועוד, ולא אפרט את כולם, גרמו שכדאי ללכת לאורך רח' אלנבי כי שם הכל, ושם פוגשים את כולם, ומה הוא מרכז? זה מקום שאנשים מתרכזים בו. כשמוגרבי נהרס וויטמן נעלם והתרבו כלי הרכב, יותר נוח היה לקנות בקניון, ששם כל החנויות היוקרתיות, ובתי-הקולנוע וחניה בשפע, והקניון הפך למקום המפגשים. (ראה איך מרכז ירושלים "המשולש" התרוקן כשהוקם הקניון במלחה.)
  ואם רוצים להחזיר לרח' אלנבי את יוקרתו יש לפתור ראשית את בעיית החניה, לעצב את הרחוב ע"י שימור מה שראוי שישמר, והגדלת % הבניה באופן משמעותי, כי רק אלה יכולים להיות המנוף להתחדשות. חשוב גם לקשור מרכז זה למרכזים אחרים בדרך שתשמש הולכי הרגל כך שכדאי יהיה להם ללכת במקום לנסוע לקניון. נחום

 • Shaul Rind  ביום 22/06/2013 בשעה 23:22

  אני מסכים עם נחום בנושא הפתרון לרחוב אלנבי.
  1.לפי דעתי צריך בשלב ראשון להתמקד בקטע הרחוב בין קינג ג'ורג ושדרות רוטשילד.
  רחוב אלנבי מהווה את אחד הרחובות הרחבים בלב ת"א עם פוטנציאל אדיר.
  2. מיכאל קל לרשום לפרק את הכל, יש לשקול כל מבנה לגופו לאורך רחוב אלנבי, אך לפי דעתי להרבה מבנים ניתן להוריד את החלק האחורי ולאחד מגרשים לבניה חדשה וגבוהה, 15 קומות תלוי בגודל המגרשים ובמרווחים בין הבניינים.
  3. יש לזכור שלרחוב אלנבי יש אח מקביל צנוע אך מלא בפעילות מסחרית – רחוב נחלת בנימין.
  צריך לבנות מחדש את כל הרקמה בניהם עם שימור המבנים למדרחוב נחלת בנימין.

  טוב יש הרבה עבודה למי שבאמת אוהב את העיר הזאת ורוצה את אלנבי חי ובועט כמו אבן גבירול.
  שאול ר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: