סיבוב במגדל בסר 3 בתכנון אבנר ישר

במסגרת העבודה על הספר "עיר-תעשייה" שעליו עובד צוות המעבדה לעיצוב עירוני באוניברסיטת תל אביב, יצאנו לבדוק את אזור התעשייה של בני ברק. התעשייה והמלאכה ששלטו באזור מפנים במהירות את מקומם לטובת מגדלי משרדים חדשים. בעיקר כאלה עם זכוכית. מגדל בסר 3 שתכנן משרדו של האדריכל אבנר ישר נמצא לקראת גמר, אז שמחנו לטפס עליו ולהשקיף ממנו על הסביבה.

הבניין הענק בו שכן מפעל ארגמן עדיין כאן אבל בקרוב ייהרס. בצמוד לו בור עמוק שממנו צפוי לצמוח מגדל בסר 4 – אח תאום לבסר 3. הבינוי הנוכחי חסר יומרה, קשה עדיין לראות כיצד ייראה המרקם הסופי, אבל כבר אפשר לראות שההתמקדות פה היא בבינוי מהיר וזול, עם רמת פיתוח נמוכה ומזערית. מאכזב לראות בתחילת המאה ה-21 ובמרכז המטרופולין מקום חדש שצועד לכיוון הכי רחוק מאזורי תעסוקה חדישים.

ועל כך ברשימה זו.

.

IMG_3691

המעבדה צופה בנוף

.

מחקר עירוני יכול להיות מלהיב ולוהט, גם אם הוא נערך באזור התעשייה של בני ברק, בו צמחו לאחרונה כמה מגדלי משרדים חדשים. הנוף הנשקף מהמגדלים הוא לעשירים בלבד, וההזדמנות היחידה לפשוטי העם לזכות וליהנות ממנו, גם אם לרגעים ספורים, היא בזמן הבניה.

בימים אלה הולך ונבנה מגדל ב.ס.ר. 3, במרכז האזור שבעבר היה אזור התעשייה והמלאכה של בני ברק, ועכשיו הוא משתנה והופך לאזור תעסוקה. במסגרת מחקר של המעבדה על האזור, הגעתי עם יואב, כרמל ומרב לאתר הבנייה. לצערי, רוני התפצלה מאיתנו והלכה עם טלי ושלי, לכן היא פספסה. אני בטוח שאם היתה באה איתי, היא היתה נהנית, כי המבט מלמעלה חושף רובד נוסף בקריאת המרחב העירוני', בדיוק כמו שמבט מהקומה ה-110 של מרכז הסחר העולמי ז"ל הותיר את חותמו בקרב מיליוני מבקרים (רק ששם התצפית פתוחה לכולם וכאן רק בעזריאלי יש תצפית).

ב.ס.ר. 3 הוא מגדל משרדים שעתיד להצטרף ממש בקרוב, להצלחת שני המגדלים הקודמים שנבנו בסמוך ביוזמת החברה. היזמית היא קבוצת ב.ס.ר, על האדריכלות ממונה משרד ישר אדריכלים, הקבלן הראשי הוא אורתם סהר ועלות ההקמה היא כ-360 מיליון שקלים. בבניין 35 קומות, קומת מסחר כפולה, 4 מרתפי חנייה ושטח מסחר ומשרדים של 80,000 מ"ר. אם תרצו לשכור משרד, קחו בחשבון שהעלות היא של 85-47 שקלים למ"ר, תלוי בקומה.

השכם בבוקר הגענו לאתר הבניה. גשם ירד והבניין נצץ כיהלום כשהשמש החורפית ירתה בו קרניים מסנוורות. חלונות המגדל הבריקו ואיתם גם מסגרות האלומיניום. נגעתי במסגרת קיר מסך הזכוכית והיא כבר להטה. נזכרתי שרוני אמרה שבשנים הקרובות צפויים לקום עוד הרבה מגדלים באזור.

.

IMG_3630

ישן וחדש

.

פנינו למנהל האתר, שפיקח באותה שעה על מנוף שפרק לוחות שיש ממשאית. לשמחתנו הוא נענה לבקשתנו לעלות אל ראש המגדל. עלינו במעלית לקומת הגג, שם ממוקמות חלק ממערכות בבניין כמו מיזוג אוויר ומעליות. קומת הגג לא נועדה לתצפית ולכן המבט מוגבל. צילמנו קצת אחרי שהתלהבנו מהנוף שנפרס למזרח, וירדנו כמה קומות למטה כדי להשקיף על הנוף מאחת המרפסות ששולבו בחזית הבניין. מדרום למגדל פעור בור ענק העתיד לאכלס את מגדל ב.ס.ר.4. בהמשך שרידי מפעל ארגמן ההיסטורי שהחליף הרבה ידיים ושימושים מאז עבר בשנות ה-60 לאזור התעשייה ביבנה. מימין לארגמן שורת שיכוני מגורים משנות ה-50. השיכונים נראים כמו כמו אי שמתעקש לשרוד בזרם הגועש של האזור. אלה בתים שאולי היו מטויחים בעבר בלבן, אך שנים של הזנחה וחוסר תחזוקה הפכו אותם לבעלי גוון חום-שחור. משמאל שטח ריק שמחכה ליזם שיכניס אליו דחפורים. בהמשך שיכוני שכונת פרדס כץ שנראה שעברו לאחרונה שיפוץ, כנראה במסגרת פרויקט "שיקום שכונות" שעדיין קיים, אם כי בקצב אחר מזה שהיה בעבר הרחוק. גינה מוצלת היטב חוצצת בין שיכוני פרדס כץ לאזור התעשיה. מלמעלה קשה לראות אם יושבים בה אנשים, כי העצים מסתירים (אחר כך ירדנו למטה וראינו שעל הספסלים יושבים כמה קשישים).

המשכנו למרפסת שמשקיפה לדרום: מגדלי ב.ס.ר. 1 ו-2, פארק ונחל הירקון, אצטדיון רמת גן, קניון אילון, מגדל צ'מפיון ההולך ונבנה. למרגלותינו, בקנה מידה שונה לגמרי, צריפי המוסכים הנמוכים והקטנים, מפעלים זעירים בבניינים בני קומה עד חמש. הנוף מרהיב. כולנו עסוקים בצילום כל פרט, מודעים לעובדה שקלוש הסיכוי שנוכל לעלות לכאן בעתיד וליהנות מהמבט הזה שוב.

כשניגשים ללמוד מקום, תחילה אנחנו מביטים בתכניות ובתצלומי אוויר. הקריאה ממסמכים דו-ממדיים נעשית הודות למטוסים או לוויינים שצילמו את האזור, עיבדו את המידע ובאמצעותם נוצרו אותם מסמכים. את הריחות, הקולות, הזמן, הרוחות, וקרני השמש אנחנו מקבלים כשאנחנו באים להסתובב באזור. הליכה ברגל או נסיעה במכונית חושפים בפנינו רובד נוסף. המבט מראש המגדל מאפשר לנו להיחשף לרובד שלישי, זה שמקשר בין המבט מלמעלה למבט מלמטה. עדיין שומעים את הקולות, רואים את האנשים והמכוניות, את השפעות תנאי הטבע. קריאת המפה והתצ"א, המבט מראש המגדל והמעבר ברחוב, מאפשרים שלושתם לחשוף ולגעת במציאות, ואם ממש מתאמצים (ולי זה בא בקלות) אפשר אפילו לשמוע את נשמותיה המלטפות.

.

IMG_3782

רגע לפני שיוצאים לשטח, טלי מסבירה את חלוקת העבודה

.

IMG_3613

ב.ס.ר. 3

.

IMG_3626

חזית צפונית: הרבה זכוכית, בטון ופלדה

.

IMG_3654

חזית דרומית: על שפת הבור של ב.ס.ר. 4

.

IMG_3633

קטע בחזית הדרומית

.

IMG_3661

כרמל למרגלות המגדל

.

IMG_3665

מנהל העבודה משקיף מגג הבניין

.

IMG_3667

מירב מצלמת

.

סרטון 01:

.

.

IMG_3669

מימין שכונת פרדס כץ ומשמאל שרידיו האחרונים של אזור התעשיה הוותיק של בני ברק

.

IMG_3735

מגדל צ'מפיון שמימין (בתכנון יסקי-מור סיון אדריכלים) מסמן את המקום אליו יגיעו המגדלים בעתיד

.

IMG_3724

איצטדיון רמת גן

.

IMG_3729

קניון אילון וברקע בתי שיכון דן

.

IMG_3721

צל כבד

.

IMG_3679

המפגש בין בתי שכונת פרדס כץ ואזור התעשיה

.

IMG_3678

בפרדס כץ

.

IMG_3686

קומה טיפוסית במגדל

.

IMG_3692

כרמל משקיפה

.

IMG_3701

שאול שמקיף (הוא לא חבר מעבדה, אלא רק הצטרף באופן חד-פעמי)

.

IMG_3700

נוף לדרום: הבור של ב.ס.ר. 4 מפריד בין ב.ס.ר. 3 למבני מפעל ארגמן ההיסטורי (היום מכון מור)

.

IMG_3705

מבני מפעל ארגמן לשעבר

.

IMG_3706

שכונת שיכונים כלואה בין המגדלים

.

IMG_3714

מבט למערב: גבעת נפוליון ושכונת המגדלים "פארק צמרת"

.

סרטון 02:

.

.

IMG_3720

יואב משקיף כשברקע מגדלי ב.ס.ר. 2+1 ופארק הירקון

.

IMG_3738

המרפסת הגדולה שבחזית הצפונית

.

סרטון 03:

.

. . .

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איש אחד  ביום 24/01/2013 בשעה 0:43

  שלוש הערות –
  – האיזור שנקרא על ידך רמת החי"ל הוא דווקא נווה דן, שיכון דן בפי העם (שיכון, עאלק)
  – להזדמנות כזו כדאי שיתלווה צלם נוף מנוסה שיידע להפיק תמונות סביבה איכותיות יותר
  – ראוי היה להזכיר ישוב פלסטיני במקום וברי שהיה כזה

  • מיכאל יעקובסון  ביום 24/01/2013 בשעה 0:53

   שלוש תגובות:
   (1) אכן אתה צודק ותקנתי לשיכון דן.
   (2) כאן זה בלוג ואין צורך בצלם מנוסה.
   (3) שני יישובים היו בסביבה: ג'מסין א-שרקי וג'רישה.

 • bddaba  ביום 24/01/2013 בשעה 8:59

  מיכאל- שעשעת אותי עם תגובה מספר שתיים…
  תגיד, בתמונה הזו- "נוף לדרום: הבור של ב.ס.ר. 4 מפריד בין ב.ס.ר. 3 למבני מפעל ארגמן ההיסטורי (היום מכון מור)"- מבני מפעל ארגמן במיקומו הראשוני ההיסטורי- זה בניין מכון מור או המבנה שלפניו הנמוך יותר או שניהם? את הנמוך יותר צילמתי, מבחוץ, מעניין.
  יש מלבן שטוח ענקי משמאל בתמונה, לא הבור, אלא משמאלו, שם היה גם מפעל ענק שגם צילמתי לפני שנהרס- אתה יודע איך קראו לו? היה שם גם מגדל מים שמשום מה אני לא רואה אותו בצילום שלך ואני לא מאמין שהרסו אותו
  תודה
  שרון

  • מיכאל יעקובסון  ביום 24/01/2013 בשעה 9:04

   ארגמן שכן כאן עד אמצע שנות ה-60 במספר מבנים כשרק שניים מהם נותרו: הבניין בחזית רחוב ז'בוטינסקי (כיום שוכן בו מכון מור), והבניין הנמוך והגדול שמאחוריו שנראה כמו מפעל. מגדל המים אכן חוסל.

   • bddaba  ביום 24/01/2013 בשעה 9:08

    אוקיי, תודה, מה שחשבתי, מתחם ענקי, אולי כלל גם את המבנים שהיו והרסו אותם. ממש מבני מפעל. אתה יודע, משולשים, עם החלונות לצפון. לא יאומן שהרסו את מגדל המים. טוב, מזל שצילמתי אותו.

 • שביט  ביום 24/01/2013 בשעה 9:22

  מזל שיש את פרק הירקון , גבעת נפוליון ועוד כמה ריאות ירוקות שלא יהפכו לערימות בטון זכוכית ומתכת מכוערות שגורמות לריגושים אצל אנשים מסוימים

  • מיכאל יעקובסון  ביום 24/01/2013 בשעה 9:25

   פארק הירקון חשוב מאד, אך לעובדי אזור התעשיה והתעסוקה הוא לא תורם כלום חוץ מנוף. באזור עצמו אין אף גינה או כיכר ציבורית נורמאלית אחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: