סיבוב בתיאטרון הפתוח של קיבוץ גלעד

מראה כללי לכיוון הבמה

אני מכיר הרבה אנשים שחושבים שהמציאות היא תיאטרון אחד גדול, ובגלל זה הפסקתי מזמן ללכת להצגות ומעדיף את הקומדיה האנושית, חוץ כמובן מהצגות של דיויד מאמט וחנוך לוין. הייתה לי כוונה לכתוב עבודה במסגרת הלימודים שתתייחס לאירועי 100 שנה לקיבוצים בישראל, זה ברור שלא מדובר בחגיגה אלא רק ציון המספר העגול, ובחרתי לעסוק בפן התרבותי ובתוך זה בתיאטרונים הפתוחים שהוקמו כחלק בלתי ניפרד מתכנית הקבוצה.

לצערי לא הצלחתי להשיג שיתוף פעולה מספיק טוב עם בעלי מקורות המידע וכך כל העסק התמסמס עד שהחלטתי לרדת מהסיפור ולא לכתוב על כך. בתוך כל זה, הספקתי לבקר בתיאטרון אחד פתוח ששוכן בקיבוץ גלעד והוא זה שמוצג כאן ברשימה.

אמנון להב שמנהל את "מוזיאון גלעד" של הקיבוץ, הוא זה שנתן לי קצת מידע על המקום וכן תמונה אחת מקיץ 1985 אז התקיים מופע חג הארבעים לקיבוץ גלעד. המופע נערך בידי חברי הקיבוץ ונקרא "כגנבים בלילה" ועוצב בבימוי של הבמאי בני פורת – מהבימאים החשובים, אם לא החשוב ביותר, שפעלו בתנועה הקיבוצית (בין השאר ביים את ההופעות ההיסטוריות של הגבעטרון ועשרות הצגות בקיבוצים שונים).

1985 (מקור: אמנון להב, קיבוץ גלעד)

התיאטרון הפתוח בקיבוץ גלעד הוקם כחלק ממתחם התרבות של הקיבוץ שהיה ועדיין – יישוב קצת מבודד ברמת מנשה. היישוב הגדול ביותר הקרוב אליו הוא יקנעם…

אדריכל המתחם שלמה גלעד (2005-1922) מהאדריכלים והמורים לאדריכלות הבולטים היה זה שתכנן את המתחם שכיום אינו מתפקד בייעודו המקורי ובחלקו לא מתפקד בכלל (תכנון הנוף תוכנן על ידי חיים פרוכטר וז. פולק). המתחם נחלק למספר מבנים שהבולטים שבהם היו "בית גיורא" ששימש כבית התרבות של קיבוץ גלעד. תיאטרון הצמוד אליו נבנה כך שדופן הבניין תהווה את גב התיאטרון והשניים יעבדו כמבנה אחד שלם.

"בית גיורא" נחנך באירוע גדול בתאריך 23.02.1966 ונקרא היה על שמו של גיורא יוספטל – ממייסדי וחברי הקיבוץ ודמות פעילה ומרכזית בכמה מממשלות ישראל. יוספטל נפטר מהעולם בעודו משמש בתפקיד שר השיכון והפיתוח בשנת 1962, נטמן בבית הקברות של הקיבוץ ושכונות, רחובות ומבני ציבור רבים ברחבי הארץ נקראו באותה העת על שמו.

בטקס חנוכת הבית השתתף גם יו"ר הכנסת דאז – קדיש לוז והאירוע היה לאחד מהגדולים והרשמיים שהתקיימו בקיבוץ. עד לסוף שנות השבעים שירת התיאטרון את צרכי המופעים והאירועים של הקיבוץ. כמו כן, הוקרנו בו סרטים, נערכו חתונות וחגי בר מצוה ובמיוחד חגי הקיבוץ ובראשם חג ה-25, ה-40 וה-60.

כיום בדומה למצבה של התרבות, הפך "בית גיורא" לבית סיעודי לחברי הקיבוץ הקשישים והתיאטרון מושבת וכמעט שאין בו פעילות.

יש משהו יפה ורומנטי בתיאטרון הזה ששוכן דומם לצד בית התרבות שהפך לבית סיעודי, זה הסיפור של הקיבוץ ואני חושב שצריך לתת לו להשאר ככה כי זה שווה אלף מילים.

.

.

מראה כללי

הבמה

מבט מכיוון הבמה אל שורות המושבים כשברקע הדופן האחורית של בית התרבות (כיום בית אבות)

המושבים ובית התרבות

שורה

שורה ראשונה

אחורי הבמה

וכעת לאחר ששזפנו עיניינו בתיאטרון הפתוח של קיבוץ גלעד, אני מזמין אתכם לסיור קצרצר בקיבוץ: 

 

חדר האוכל

חזית הכניסה (כניסה נוספת למבנה יש מהצד השני, אך למעשה ניתן להכנס למבנה משלל מקומות)

הפסיפס בכניסה לחדר האוכל: תיאור הנוף המקומי

בחלל הכניסה לחדר האוכל מוצבת תערוכה זמנית לכבוד 100 שנה להולדתו של נתן אלתרמן

מבנה

מגדל המים מכיוון דרום

מגדל המים מכיוון צפון

אדם בקיבוץ

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסתר  ביום 31/10/2010 בשעה 10:47

  האם במקרה לא צילמת שם אנשים או שחצר הקיבוץ ריקה? איזה עצב…

 • דניאל ונטורה  ביום 31/10/2010 בשעה 12:57

  כמה מבנים כאלה יש במדינה ?

  אולי נקים בהם ישיבות .

 • שרון רז  ביום 31/10/2010 בשעה 21:35

  תודה שהבאת. זה, אפעס, לא נראה כמו המקום הכי מצודד ויפה בעולם… אבל יותר חשוב, נראה כמשהו שלא תוכנן כך שהצופה יקבל את מירב הנוחיות, וזה ב-אנדרסטייטמנט. הכל מאוד רוחבי, הספסלים והבמה, נמתח, אין עומק ופרספקטיבה, ולא נראה לי שכייף לראות הצגה מהקצוות כאן.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 31/10/2010 בשעה 21:59

   אסתר: היו דווקא ילדי הגן שהסתובבו עם הגננת בין בתי הקיבוץ (הלכו מהגן לפינת החי או משהו כזה), היו גם הזקנים שהסתובבו וכל השאר עבדו. הקיבוץ מטופח ונראה באופן כללי שיש בו קהילה עמידה, חזקה וטובה (וסגורה). בסרטון תוכלי לראות את אחד מתושבי הקיבוץ.
   דניאל: לא צריך רק ישיבות במדינה. צריך גם תיאטראות ובתי תרבות. המשותף לשני הכיוונים האלה זה ששניהם באים כנגד "תרבות" הטלויזיה.
   שרון: זה דווקא כן יפה. ספספלי הבטון, השורות הישרות, הצמחיה הפראית שמתחילה לכבוש את מעשה האדם – זה יפה ומי כמוך יודע את זה. אם זה כיף או לא כיף לראות מהקצוות – זה כבר לא משנה כי המקום שינה ייעוד מתיאטרון לנטוש.

 • אסתר  ביום 02/11/2010 בשעה 12:30

  היי מיכאל – כן ראיתי בסרטון קשיש עם הליכון ודווקא תמונה זו מילאה אותי בעצב. נכון שהקיבוץ מטופח כדרכם של רוב הקיבוצים בארץ. ילדים היו מקנים קצת שמחה ותקווה לתמונות. אילו היינו ממפים את המקומות הנטושים במדינה היינו מגלים שיש כאן יותר שטח ממה שחשבנו קודם (משפט לא מוצלח).

 • אמנון להב  ביום 10/11/2010 בשעה 12:35

  למיכאל שלום בשוטטות מקרית מצאתי את האתר שלך ואת התיאור של האמפי שלנו וגם מבט יותר רחב של גלעד. חבל שעבודתך המתוכננת לא תתממש, אך מצאתי ענין בתיאור שלך. אכן יש משהו בדבריך על האמפי העזוב שמבטא משהו יותר רחב ועמוק במציאות חיינו בקיבוץ, והשיונוי בקיבוץ מעיד על שינוי עמוק בכלל החברה הישראלית
  אתה מוזמן לחזור ולבקר
  אמנון להב

  c

 • חנה נ.  ביום 09/01/2013 בשעה 14:25

  שלום לכם!
  חבל שאין היום עוד הרבה קיבוצים כמו קיבוץ גל-עד!!!
  קיבוץ חזק למדי ביחס לקיבוצים אחרים במדינה. ככלל הקיבוץ מאד מטופח, אז מה אם יש פה ושם איזה אתר שלא בשימוש למספר שנים, כל עוד אינו מהווה מפגע בטיחותי לא נורא, אולי בעוד המון שנים מישהוא ימצא שזה אתר ארכיאולוגי, ולפי האבנים (סליחה הבטון) ידעו מה ומי היו שם בעבר…
  לאנשי הקיבוץ יש ודאי הרבה זכרונות יפים ומרוממי רוח מאירועים שהתקיימו לאורך השנים באמפי הזה. ובחורף מדרונות הדשא לצידיו מלאים בפריחה ססגונית משובבת עין ולב. בכל אופן הפך "בית גיורא" מבית תרבות (אולם מופעים, ספריה, חדר עיון, חדר שולחן טניס וכו') לבית אבות קטן של הקיבוץ הנותן לחבריו המייסדים המבוגרים בית חם ותומך בערוב ימיהם.
  ח.נ.

 • אמנון להב  ביום 26/09/2017 בשעה 10:32

  שלום לך! במקרה עליתי היום על האתר שלך. אתה מוזמן היום לבקר שוב אצלנו. גם אז תמונה של קיבוץ די עזוב הייתה מטעה, וגם התרבות לא נדמה אלא נדדה לחדר האוכל מכל מיני שיקולים. אבל היום גלעד קבוץ לחלוטין לא מופרט, במצב כלכלי מצוין, משפחות בנים עומדות בתור לחזור, בונים- הקיבוץ- בתים מורחבים לחברים, וגם האמפי חוזר לתפקד לעיתים. בוא וותרשם. מבטיח לארח אותך. גם בארוחה טובה בחדר האוכל שפתוח, לא מופרט. שנה טובה וחתימה טובה. אמנון להב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: