סיבוב בשכונה החדשה שכולה עם גגות ירוקים

משהו טוב מתרחש כבר כמה שנים ביקנעם.
מעיר פיתוח עם כל הבעיות המתלוות, היא למדה לנצל את מיקומה האסטרטגי והפכה לאחד מיעדי המגורים המבוקשים ביותר – ובצדק. על הכביש הראשי שמחבר את הצפון עם המרכז, על יד כביש 6, בין עמק יזרעאל לכרמל, מוקפת בערכי טבע ונוף מהשורה הראשונה, בתחומה תל ארכיאולוגי מרשים שטרם נחפר – יש לה ייתרונות רבים ועל העירייה היה מוטל רק התפקיד להניע את העסק והיא עמדה בו בכבוד וממשיכה.
אז כשהוחלט על הקמתה של שכונת מגורים חדשה מדרום ליישוב הקיים, הוחלט שזו תהיה שכונה ירוקה, ולא סתם ירוקה – אלא האמא של כל השכונות הירוקות. ועל כך ברשימה זו.

 

הדמיה של השכונה החדשה (מתוך חוברת פירסום של חברת מגידו)

 

אך האם יקנעם עם כל הייתרונות שמצויים בה, הייתה זקוקה להצטרף לטרנד המגוכח הזה של הצבע הירוק? אני משער שלא, ויתכן שמי שבחר ללכת על הגגות הירוקים רצה ליצור איזושהי אחידות שתבלוט ותיצור זהות למקום. אך ככה לא בונים זהות למקום והשכונה מאד מאכזבת.

הפיתוח ביקנעם סטנדרטי לחלוטין והיא לא מעודדת כל פעילות חברתית, תנועת הולכי רגל או שהייה במרחב הציבורי – דברים שיקנעם ההיסטורית מתאפיינת בהם באופן מובהק וזה רק אחד מהערכים שכל אדריכל כדאי לו לעצור ולראות כיצד זה עובד, ועוד על טופוגרפיה קשה. אך כאן בשכונה החדשה נוצר מרחב שעל אף קרבתו לאתר טבע מרהיב ביופיו הרי שהמרחב השכונתי הזה הוא מנוכר ובעל אופי פרברי במובן השלילי של המונח, שנראה יותר כאילו הוא בועט בכל מה שמריח מיוקנעמיות.

פתחתי חוברת פירסום לאחד המתחמים ההולכים ונבנים כאן: "בוא לגור מחר בבוקר מול נוף מדהים ושיר חדש בלב!" (עמ' 2), "לגור מול יער הזורע […] הרשו לעצמכם להתרווח על הכורסא בסלון, לפתוח חלון, להתבונן בנוף, לחיות את הירוק ולנשום את הטבע" (עמ' 4) , "בשלושה צעדים מחדר השינה שלכם ושני צעדים מהסלון פרוס לרגליכם הטבע במלוא הדרו" (עמ' 6).

יקנעם יושבת באחד מהמקומות המרהיבים בישראל, אבל במקום לפתח את המרחב הציבורי בשכונה בחרו להבליט את הטבע שמחוץ לשכונה. הבתים מתכוננים כדי להגשים את החלום של האזרח הישראלי: "רצפת פרקט בסווטית ההורים", "מטבח משודרג", "אביזרי חשמל מעוצבים ויוקרתיים", "דלתות פנים איכותיות ביותר", "תקרות גבוהות" (עמ' 11).

השכונה היא ירוקה, זה ללא ספק. בזכות הרעפים הירוקים אף אחד לא יוכל להתווכח עם העובדה שמדובר בשכונה עם הכי הרבה גגות ירוקים…

 

מגורים אל מול הטבע (מתוך חוברת פירסום של חברת מגידו)

מראה של אחד מהרחובות המאוכלסים בשכונה

סמל עיריית יקנעם

הדמיית השכונה הירוקה (מתוך חוברת פירסום של חברת מגידו)

הדמיית השכונה (מתוך חבורת פירסום של חברת מגידו)

מראה כללי של השכונה מכיוון מרכז יקנעם

באתר הבניה 01

באתר הבניה 02

באתר הבניה 03

באתר הבניה 04

באתר הבניה 05

באתר הבניה 06

באתר הבניה 07

באתר הבניה 08

באתר הבניה 09

בשכונה 01

חזית 01

חזית 02

חזית 03

חזית 04

חזית 05

חזית 06

חזית 07

חזית 08

מעבר להולכי רגל בין המבנים

מדרכה בלי עצים

מדרכה עם עצים

גדר ירוקה 01

גדר ירוקה 02

רעפים ירוקים ואבן ירושלמית

רעפים ירוקים

"שירת העשבים" על פי חוברת הפירסום של חברת מגידו הבונה בשכונה את פרויקט "שירת היער"

***

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולה פוליטי  ביום 16/08/2010 בשעה 11:00

  די נו תגיד את האמת, צילמת בשוהם ועשיתי פוטושופ לגגות.

 • אלון  ביום 16/08/2010 בשעה 11:08

  כנראה את כל הירוק הם עישנו ומה שנשאר זה רק צבע לרעפים

  חברת רב נוי לעומת זאת עושה פעילות מאד יפה בתחום, כולל סיורים בפרוייקטים ירוקי גגות (על אמת)

 • שרון רז  ביום 16/08/2010 בשעה 12:29

  סיים שיט.
  כל הכבוד על הפוסטים הללו. איך יש לך אומץ ללכת למקומות הללו? אותי בד"כ שואלים איך יש לי אומץ להיכנס למתחמים נטושים. אותך אני שואל איך יש לך אומץ לשוטט בשכונות החדשות ומעוררות הבחילה הללו. זה לא עד כדי כך מזעזע. זה פשוט רק רע. גרוע. ישראלי כזה.
  מתי גם יפסיקו התעתועים והשקרים הדביליים הללו של היזמים והקבלנים?
  עד מתי? ירוק? איך יש הזנייה של המושג הזה אדריכלות ירוקה. תיכף כל אחד שישים את הניילון הירוק הזה על הגדר יקרא למתחמו בניה ירוקה.
  כרגיל כאן, עיוות ושקר, רמייה והזנייה. ומי בכלל החליט שצריכים להיות גגות רעפים בישראל? למה ומדוע?
  לפחות יש קצת צל מכמה עצים, גם זה משהו.

 • דקל גודוביץ  ביום 16/08/2010 בשעה 13:43

  זה בטח מוגדר כפרויקט "ירוק" ואקולוגי….

 • דפנה לוי  ביום 16/08/2010 בשעה 14:54

  שרון, לא מדובר בהמצאה ישראלית… הקאונטרי-סייד האנגלי מלא שכונות שמתחזות לכפרים האורגניים האמיתיים של פעם, כולל מרכולי ענק שנבנים עם גגות רעפים ושבשבות בדמות תרנגולים ופרות על מנת לתת את האשליה שנמכר שם מזון לא מתועש וטבעי, ובתים ירודים, צפופים, מחניקים ומכוערים במסווה של פיתוח סביבתי נפלא.

 • DOT  ביום 16/08/2010 בשעה 15:19

  כשאני עוד זוכרת את השטח הזה מתקופת השירות שלי בג'וערה.. הכעס וחוסר האונים עושה פליק פלק לאחור בתור הנדסי ……

 • עידן  ביום 17/08/2010 בשעה 2:45

  אני לפעמים תוהה, האם הבנאדם שהמציא את המכונית שיער לעצמו מה יקרה ביום בו כל אדם יוכל להרשות לעצמו לרכוש אחת. חבל שהוא לא היה יכול לחזות את סגנון החיים החדש שנוצר, סגנון החיים שעבורו נבנתה השכונה הזאת.

 • חגי  ביום 19/08/2010 בשעה 14:11

  ממבט כללי של הפרוייקט, הצלחתי לספור פחות מ-50 דורות שבאמות זוכות לנוף – אלו בשורה בחיצונית. כל שאר מאות יחידות הדיור מקבלות נוף של בתים אחרים. ממש להתאורר לנוף ירוק. נראה שהשכונה הכן תוכננה בכפידה, כדי לחסום את הנוף.

 • מיכאל יעקובסון  ביום 19/08/2010 בשעה 21:21

  ==תגובות למגיבים==
  גולה פוליטי: מעולם לא הייתי בשוהם.
  אלון: לא הספקתי לבדוק איזה חומר מסתובב ביקנעם.
  שרון רז: מקומות נטושים הם מלאים ברומנטיקה וגם מלאים בהרבה סימני שאלה. אתרים מהסוג הזה שמופיע ברשימה הזו אולי הם התשובה הניצחת למקומות הנטושים, היות ואין בהם מילימטר אחד נטוש. הם מתוכננים עד הפסיק האחרון בהתאם לתפיסת המודרניזם הישראלי. עוד ששים שנה תבוא איתי יחד לבקר בשכונה הזו ואז אולי יהיה גם לאתר שלך חומר טוב.
  דקל: אם הפרויקט מוגדר כאקולוגי – זה לא נראה לי, אבל הוא בהחלט ירוק. הלכו עם זה כאן עד הסוף. ירוק זה ירוק.
  דפנה לוי: צודקת, אבל שאותו קאונטרי-סייד מיובא ונשתל בחצר שלנו, אז זה מציק. יקנעם רצתה להקים לעצמה שכונה חדשה עם תדמית חדשה וזו הייתה המטרה שעמדה בבסיס הפרויקט הזה. חשיבה חפיפניקית ברמת גן הביאה לתוצר הזה. אגב, הנהירה לשכונה היא אדירה והביקוש עצום כך שכל ניסיון לפתוח פה מלומד על הפרויקט הזה תתקל מייד בטענה להצלחת השכונה.
  DOT: פליק פלק?
  עידן: יש הרבה מאד דברים טובים במכונית, האשמים הם המתכננים ומקבלי ההחלטות.
  חגי: מסכים איתך. תקפוץ לבקר מתישהו בשכונה?

 • רן גולדמן  ביום 19/08/2010 בשעה 21:23

  השכונה הזאת נראית מאוד משמורת עין השופט, אחת השמורות היפות בארץ. יכול להיות שהכוונות היו דווקא טובות (להשתלב בירוק רק עם ירוק) ולא שיווקיות- מסחריות- מה שמראה שכוונות טובות לא תמיד מולידות דברים טובים, בטח לא בטרנד הירוק. לפחות היו הולכים על 3 גוונים.

  • מיכאל יעקובסון  ביום 19/08/2010 בשעה 21:39

   ברור שהכוונות היו טובות, אבל לא מדובר רק בצבעים, השכונה הזו סובלת מחד גוניות שלא מתקרבת לכל "הירוק" שיש בשמורת עין השופט: עיצוב חתך הרחוב, הטיפול בשטחים הציבורים הפתוחים, הכניסה לשכונה – ואני לא מדבר על התכנון המתארי שהוא ריק מכל תוכן לכשעצמו. העיצוב העירוני כאן תוכנן ובוצע ברמה הנמוכה ביותר שיכולה לעלות על הדעת וזה מה שחבל כאן כי ליקנעם יש הרבה מאד פוטנציאל והרבה יותר מה להציע מאשר פתרונות מדף שכאלה.

   • דני  ביום 02/10/2010 בשעה 17:40

    מה זה??? אדריכל יקר, לך תמכור קרח בים, חושב שזה יותר מתאים לבעל חזון ירוד ברמה כה נמוכה שקשה לי לתאר פרוייקט מכוער יותר שנעשה בארץ, נראה שכונה בעזה עם שליכתה ירוקה על הגג..the israeli dream…צריך להשאיר את האוטופיה לשכונות ירוקות כנראה רק בחלום כי שם אפילו זה נראה יותר אמיתי..בתור אדריכל בארץ זה מביך לראות יצירתיות ותגובה ירוקה לסביבה כפי שנעשה בפרוייקט "ירוק" זה..אנשים להתעורר, קבלנים – די עם רדיפת הבצע..לפחות תבינו שעיצוב זה חלק מנקודת המכירה שלכם – טיפשות זה מחמאה בשבילכם, ..לכל המעורבים בפרוייקט, אתם הורסים לנו את המדינה היפה שלנו..תתביישו לכם

 • רן גולדמן  ביום 19/08/2010 בשעה 23:03

  מסכים לכל מילה, למרות שזה לא כ"כ ברור שהכוונות היו טובות

 • מור  ביום 10/02/2011 בשעה 20:56

  לאדריכל המשוטט היקר, קראתי את הפוסט המושקע והמעניין שלך, אך תרשה לי לחלוק על דעת הכלל כאן, לדעתי השכונה הירוקה ייחודית ומעניינת, הגגות הירוקים יוצרים בידול משאר השכונות ונושקים לירוק מסביבם ללא הפרעה, הצבעוניות היחודית הזו לא נובעת רק מטרנד "ירוק" אלא השתלבות בטבע סביב, והרמוניה. ואולי הצבע יביא גם לשינוי אורחות חיים המזיקות לסביבה…

  • מיכאל יעקובסון  ביום 10/02/2011 בשעה 21:00

   אולי את צודקת ואולי לא. לי הירוק הזה נראה מלאכותי, אבל ברור שמביקור קצרצר קשה להסיק מסקנות היורדות לעומקם של דברים. הצלחתי לארגן קבוצת חוקרים צעירה שתערוך בחודשים הקרובים בדיקה לשכונה ואז אני מקווה שנקבל תמונה יותר שלימה.

   • קולומבוס  ביום 24/05/2011 בשעה 12:31

    סיירתי בשכונה מספר פעמים ,המקום ירוק באמת,נקי ,מרכז מסחרי קרוב .איזורי ספורט ואפילו בית כנסת.בקרובכביש שש מגיע לצומת סומך כך שקל יהיה להצפין או להדרים.מחירי הבתים עדיין זולים יחסית לשגעון של מחירימ המרכז.
    מקימים כיכרות משתלבות שומעים את הציפורים ונוגעים בטבע.נכון בחרו הגגות ירוקים אז מה ? אגב שם השכונה הינו המושבה החדשה
    בהצלחה

 • נעמה סלע  ביום 26/05/2014 בשעה 15:40

  אני רכשתי דירה בפרויקט ולאחרונה קיבלנו הודעה שהחברה שאמורה להרכיב את המטבחים בפרויקט פשטה רגל…
  רציתי לתת המלצה חמה על ״עלית עיצובים״ מאלישמע שעשיתי דרכם את המטבח, את כל ארונות הקיר וארונות האמבט.
  עבדתי מול בחור בשם דותן 052-6543556. שווה בדיקה.

 • הנוטע  ביום 14/12/2019 בשעה 19:28

  אוקי. עברו 10 שנים מאז נכתבו כל התגובות המרושעות/אויליות/שונאות הללו. היום בתחילת 2020 זו שכונה משגשגת. כמעט כל התושבים מרוצים. נוף נהדר מסביב. איכות חיים. כל השירותים שחלמתם מסביב בהישג יד ורגל. טבע נהדר שורה מסביב. אויר טוב. גוש דן רק יכול לחלום על איכות חיים ושביעות-רצון במקומות כמו: יקנעם, כרמיאל, עפולה, אשדוד, עכו צפון, נהריה, אשקלון וראשון לציון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: