סיבוב על אתר עברי חדש ברשת: Public School

לפני כמה שבועות הפנה אותי אלעד לאתר שגיבש לעצמו לאחרונה זהות ייחודית ברשת האינטרנט העברית. אחרי ביקור ראשון באתר שנמשך כמה שעות יפות, כמובן שנשביתי בקסמו והתחלתי להעלות ספקולציות מיהו העומד מאחורי האתר החדש.

.

לוגו האתר

.

Public School החל את דרכו כאתר המתמקד יותר בתחום המוסיקה מאשר בתחום האדריכלות והאמנות, אך אט אט ירדה המוסיקה מקדמת הבמה ואת מקומה תפס העיסוק בתחומי גרפיקה, אמנות ואדריכלות ישראלית – בעיקר מ-30 השנים הראשונות לקיומה של מדינת ישראל.

העיצובים של אדריכלית הפנים זוכת פרס ישראל דורה גד למשביר לצרכן בשנת 1968, עיצוב פנים מטוס אל על 747 של דן רייזינגר שאף הוא זכה בפרס ישראל הם רק חלק מהחומרים המוצגים באתר. גולת הכותרת של האתר היא ללא ספק מפעל צילום הספרים וכתבי העת ובהם ספרו של דני קרוון "מקום" מ-1982, יצחק דנציגר מ-1982, קטלוג תערוכת בצלאל+70 משנת 1975, קו גיליון 2, קו גיליון 3 בעריכתם של דן עומר, יונה פישר ורחל שפירא מ-1965 וגם קו 4 משנת 66', "הקיבוץ" משנת 1963, יגאל תומרקין מ-1975, ספרו של אריה שרון "קיבוץ+באוהאוס" שיצא לאור בשנת 1976, ספר המסכם את פועלו של האדריכל מקס גלפז בתחום מתקני הספורט והנופש (ובהם בריכת גורדון עם תמונה בה נעשה שימוש לאחרונה לכריכת ספרו החדש של רועי צ'יקי ארד "החלום הישראלי").

בנוסף מפרסם האתר תמונות בודדות של אמנות במרחב הציבורי: גדר בטון ברחוב שנקין, חולצה מדהימה על מוכרת בפונגו, קיר במוזיאון ארץ ישראל, סורג ברזל של משה שטרנשוס בחזית מוזיאון האצ"ל במצודה, תבליט מתכת על קיר סניף בנק לאומי ברחוב טברסקי, פסל של שטרן לב ברחוב המסגר, פסל בטון של עזרא אוריון ברמת אביב ג' ועוד.

.

תומרקין (התצלומים ברשימה זו למעט אחד אותו צילמתי אני, הם כולם מתוך האתר Public School)

.

מיכאל יעקובסון: בראשית ימיו של Public School, פורסמו בו כל מיני יצירות מוסיקליות משנים עברו, בעיקר פאנק וסול, שנעלמו אט אט מהאתר. הדבר נראה כל כך מנותק מהחומרים המופיעים בו כיום, עד שנדמה כי האתר החליף עורך. מה קרה שם?

Public School: לא הוחלף עורך, מטרתו של פרויקט פאבליק סקול היתה מלכתחילה ציטוט שימור ותעוד של דברים שקורים בישראל. הפרויקט התחיל כפנזין מודפס תחת השם Public School Editions, שמטרתו היתה להוציא לציבור הקלטות של הופעות חיות. כל מהדורה של פאבליק סקול הכילה הקלטה של הופעה חיה (בוטלג) ופנזין זירוקס האוצר תחומים שונים שמתכתבים עם החומר המוקלט: מוזיקה תרבות אמנות ועיצוב, הפנזין לא הוגבל לז'אנר מסוים והשתנה ממהדורה למהדורה. באותו הזמן מטרת האתר לא היתה לתעד אלא להיות מעיין בלוג שהוא תוספת דינאמית ופתוחה יותר לפנזין, עם הזמן האתר הפך להיות הפלטפורמה העיקרית, מה שגרם לפאבליק סקול להתרכז בתעוד של חומרים אחרים.

מ"י: במציאות הישראלית המתקיימת היום ברשת מצוי מספר מאד מצומצם של אתרים העוסקים באדריכלות ישראלית. בתוך כל זה האתר public school תופס את מקומו החלוצי בחזית הפרסום בנושא. למה?

PS: פאבליק סקול אינו אתר העוסק באדריכלות אלא אתר שעוסק בשימור, תיעוד וציטוט של יצירות ישראליות שמעניינות אותנו וזה עדיין כולל מוזיקה במיוחד פאנק, הרדקור, פריג'אז וג'אנרים שונים שלדעתנו קשורים בצורה מסוימת לשאר התכנים. בנוגע לבחירות בבלוג בנושאים הקשורים לאדריכלות אמנות ועיצוב נראה לי שמה שמאפיין את הבלוג זה לא תחום מסוים אלה תקופה מסוימת. תקופה שעדיין לא הצלחתי לנסח מהי בדיוק, יש שיגידו מודרניזם, אני עדיין מחפש הגדרה מוצלחת יותר, אולי הפעם היחידה שהרגשתי שמצאתי כותרת היתה שנתקלתי במושג Pax Israeliana בספר של רן שחורי: דורה גד הנוכחות הישראלית בעיצוב הפנים.

מ"י: ציפיתי למצוא לפחות רשימה אחת המציגה עבודות קרמיקה או טקסטיל ישראליות – היכן הן או שמא זה לא מעניין אותך?

PS: למיטב זכרוני ניתן לראות מעט קרמיקה וטקסטיל בספר של דורה גד, התחום מאוד מעניין אותנו, פשוט עוד לא נתקלנו במספיק חומרים מעניינים.

מ"י: טרם ראיתי את רע מוכיח והאורקסטרע – אך מה הקשר ביניהם או בינו לבין public school?

PS: כפי שציינתי מקודם האתר הוא גלגול של פנזין עם הקלטות של הופעות חיות, לאורקסטרע יצאו שתי הקלטות כיוון שזה מצא חן בעיינינו ונראה היה שמישהו צריך לתעד את הפרויקט של רע באותה מידה שצריך לתעד תערוכה של דני קרוון או פסל של עזרה אוריון. דרך אגב אם רע חתום באיזשהו לייבל (במירכאות כפולות) תחת שם עצמאי נדמה לי שזה רק בפאבליק סקול

מ"י: האתר הוא ישראלי מאד, אם כי, כפי שציינתי בראשיתו הבאתם דווקא חומרים מחוץ לארץ. מדוע אם כן כותרת האתר היא באנגלית?

PS: באתר וכך גם בפנזין לא הרגשנו צורך לתת חשבון אם ואילו דברים צריכים להיות בעברית ואלו באנגלית, האתר והפזנין פונים לקהל הישראלי אך אנחנו מנסים להשתמש בשפה בצורה לא מאולצת, לא לתרגם בכוח דברים לעברית. עברית ואנגלית מתערבבים בפאבליק סקול בצורה שמזכירה קצת את האופן בו אנחנו מדברים. לפאבליק סקול יש כותרת בעברית – הוצאה לציבור – היא מוזכרת גם בפנזין וגם באתר אם כי בצורה צנועה. ייתכן כי בעתיד הכותר העברי יתפוס מקום חשוב יותר.

קישורים לפנזין:

 http://www.publicschool.org.il/public-school-editions/ http://www.publicschool.org.il/category/public-school-editions/

.

רזניק וראו בקמפוס גבעת רם

.

אדום

.

בריכות שחיה

.

רפי לביא על קו

.

יסקי באפקה עם בית הלוחם ואלדר ואריה שרון במוזיאון בקיבוץ יד מרדכי

.

אריה שרון

.

תצלום בית התרבות שתוכנן על ידי האדריכל מיכאל קון בקיבוץ גינוסר כפי שנסרק מהספר הקיבוץ ומופיע באתר

.

המבנה כפי שצילמתי אותו בקיץ 2009 (מתוך רשימה על קיבוץ גינוסר)

.

בהתחלה הייתי בטוח שצבי אלחייני עומד מאחורי כל הסיפור הזה. מה שבטוח הוא שמשהו אחד הקים את האתר עם טעם מאד מיוחד במוסיקה, התעייף והעביר את השרביט לחבר שבחר להרחיב את תחומי האתר עם עיסוק מסיבי בפיסול וגרפיקה בהקשרים לאדריכלות. הייתי בטוח שזה צבי, למרות השם באנגלית של האתר (צבי בחיים לא יבחר שם בשפה זרה). שלשום ישבתי עם חברים ברוסקו קמתי והתחייבתי שאם זה לא אלחייני אשתין על דלת משרדן של צמד אדריכליות הנוף השנואות עלי.

לאחר מסע שכנועים בו ניסיתי לשכנע את צבי שאכן עליו לקחת אחריות לאתר, הסתבר שלא הוא העומד מאחוריו. ההשתנה טרם בוצעה, אך גם אם היה זה צבי הייתי משתין. היא תתבצע מתי שיתחשק לי היות ולא התחייבתי למועד פירעון התחייבות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: