סיבוב בבניין היפה ביותר באוניברסיטת תל אביב

ולמרות שאני מבלה לא מעט זמן באוניברסיטת תל אביב, כמעט ולא יוצא לי להסתובב ולבקר במבנים הפזורים בקמפוס שלחלקם הגדול ישנה חשיבות ארכיטקטונית לא מבוטלת. למעשה הקמפוס הנו גלריה לאדריכלות, ורק אם היה מדריך או שילוט היה ניתן לערוך ממש סיורים אדריכליים במקום. עד היום, כתבתי רשימה על בניין הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, כך שבמידה ויהיה מעניין אז אולי אספיק להציג כאן את שאר מבני הקמפוס.

אחד המבנים בקמפוס שמשך את תשומת לבי ועם הזמן נראה לי שמדובר באחד המבנים המרתקים והמיוחדים ביותר באוניברסיטה, הוא לא מבנה משפטים, הנדסה או רפואה, כי אם בניין התחזוקה. האדריכל  משה הראל הצליח ליצור כאן בעזרת משחקי אור, חלל וחומר את אחד המבנים הטובים בארץ. המבנה מצליח לייצג את האופן בו ייעוד פשוט ויומיומי כמו תחזוקה יכול להפוך למבנה מרהיב, גם אם לא במבט ראשון, וזאת הודות לשימוש בערכים של צניעות, פשטות וכנות. אין כאן נוסטלגיה רומנטית, אלא כאן ישנם ערכים אסתטיים ואדריכלים שחשוב שהם יחזרו לאדריכלות העכשווית.

.

.

במשך שנים הסתקרנתי לדעת מי תכנן את מגדל המאיץ בקמפוס מכון ויצמן ברחובות. בספרו של אבא אלחנני "המאבק לעצמאות של האדריכלות הישראלית" הופיע המגדל ותחתיו הכיתוב "מ. הראל". רק אחרי שנים גיליתי את חשיבותו ויחד עם זאת צניעותו של האדריכל משה הראל, שהביאה בין השאר להעלמותו המוחלטת מהזיכרון – ולא בצדק. מגדל המאיץ במכון ויצמן הוא המבנה המקורי והייחודי ביותר שתכנן הראל. גם בניין התחזוקה באוניברסיטת תל אביב שתוכנן ונבנה בשנות ה-70 בשולי הקמפוס של אוניברסיטת תל אביב, מתאפיין ביצירתיות ואיכות עבודה גבוהה עם הבטון.

לפני שנה העליתי כאן את אחת מהרשימות שלי שהציגה סיבוב במכון ויצמן כללה אמנם בין השאר תמונות של פנים חללי מגדל המאיץ אך רק חומר ביוגרפי מועט על הראל ואני מקווה שבעתיד אעלה לכאן רשימה יותר מקיפה על פועלו של הראל שהיה בעל סיפור חיים לא רגיל. בינתיים, ניתן להתרשם מסרט שערך בנו בו מספר הראל על עבודותיו בישראל מאז שנות ה-50.

.

הפיצה שאכלתי בדרך לבניין: האוכל האיטלקי בקמפוס טעון שיפור

.

אז למה אני חושב שזה הבניין היפה ביותר באוניברסיטת תל אביב? קודם כל בגלל שזה הבלוג שלי ואני יכול להגיד כאן מה שאני רוצה. אבל עם קצת יותר רצינות, הבניין מייצג באופן מובהק את הברוטליזם. אין כאן התחכמות בטכניקת השימוש בבטון החשוף. העיבוד החומרי הוא מזערי אך מבוצע באופן מקצועי ואיכותי. פרטי הבניין בהם נעשה כאן שימוש הם פשוטים ועמידים, ככל הנראה מהטעם שמדובר בבניין תחזוקה המשמש את עובדי התחזוקה של האוניברסיטה ולא את בני התשחורת המשכילים…

העיקר כאן הוא יחסי החלל והמסה שבשילוב שימוש בתאורה הטבעית יוצרים יחד יצירה שלימה שהצליחה לגרום לי לחוות את הבניין באופן (כמעט) דתי מבלי להקטין את האדם ביחס לבורא עולם כפי שנהוג לעשות בקתדרלה, אלא כאן הבורא מצוי בגובה העיניים. זוהי חוויה שקשה לנסח אותה במילים.

בשיחה שערכתי עם אדריכל האוניברסיטה המקפיד על פי רב לשמר את כל האוצרות האדריכליים שהופקדו תחת ידיו, מסתבר שדווקא עובדי הבניין לא סובלים את האפור והגולמי שהמבנה מייצג ולוחצים עליו ללא הפסק לצבוע את קירות הבלוקים והבטון החשוף בצבע קצת יותר שמח. הבורות הזו לא מעסיקה את האדריכל, שמקפיד לשמור על חזות הבניין המקורית. גם מבנה הנדסה שתכנן אחד מגדולי אדריכלי המאה ה-20 לואי קאהן ניתקל בדרישה דומה מצד עובדי הבניין וכן בשלל טענות, מענות ובקשות – כמו למשל הרחבת פתחי החלונות לשיפור האוורור והתאורה הטבעית – דבר שיפגע בחזית המקורית ולכן נתקל בסירוב מוחלט.

יחד עם זאת, החצר הפנימית של בניין תחזוקה שבמקור החדירה הרבה יותר אור לחלל הפנימי, כמעט ונסגרה לחלוטין, בעקבות תוספת קומה של בנייה קלה. למרות זאת, לפי מה שאני ראיתי, הבניין מאד מרשים בזכות התאורה הטבעית, החומרים החשופים המייצגים צניעות, פשטות וכנות וגרמי המדרגות והמעברים המעניקים קשרי מבט ייחודיים.

.חזית מערבית במבט מדרום

.

הכניסה לאגף הארכיב מורכבת מרמפה. הכל הטון

.

חריף צר מאיר את הרמפה באור טבעי

.

חזית מזרחית

.

הכי ישראלי: בטון, מזגנים ותריסי פלסטיק

.

כניסה ראשית בחזית דרום

.

רשימות נוספות על בניינים באוניברסיטת תל אביב:

(1) בית הספר למוסיקה

(2) בית הספר לרפואה

(3) בניין שרת למדעי החינוך

(4) הספריה המרכזית ע"ש סורסקי

(5) בניין תחזוקה

(6) בניין מקסיקו

(7) אתר ההנצחה לזכר חללי אוניברסיטת תל אביב

(8) בית הספר למינהל עסקים

(9) ספרית המפות

(10) המעבדה למחקרי תכנון סביבה

(11) שרידי הכפר שיח' מוניס

(12) בניין גילמן

(13) בית הספר לאדריכלות בבניין דה-בוטון

(14) בניין שרמן ובניין בריטניה למדעי החיים

(15) המנהרות התת-קרקעיות בקמפוס

(16) אודיוטוריום סמולרש

(17) בניין בית הספר למדעי היהדות

(18) הריסות חזיתות בנייני מדעי החיים

(19) בית הספר פורטר ללימודי סביבה

(20) מתחם חדש של מעונות הסטודנטים

(21) ביקור ראשון במוזיאון אוספי הטבע

(22) ביקור שני במוזיאון אוספי הטבע

(23) ביקור שלישי במוזיאון אוספי הטבע

(24) אוספי הטבע לפני העברתם לבניין החדש

(25) הספרייה למדעים מדויקים

(26) הגשות בבית הספר לאדריכלות 1 2 3

(27) כניסה מחודשת לבית התפוצות

וגם: ראש בית הספר לאדריכלות על לימודי אדריכלות

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי  ביום 17/02/2010 בשעה 21:45

  בנאדם אתה חייב לצאת קצת מהארץ. טייל בפראג ותראה מזו ארכיטקטורה מדהימה.

 • מיכאל יעקובסון  ביום 18/02/2010 בשעה 8:19

  ברור שבשוויץ והאלפים יותר יפה, אבל כאן אני גר.

 • דני  ביום 18/02/2010 בשעה 11:29

  אני עובר לידו הרבה ואין ספק שיש לו פוטנציאל. אבל הוא מוזנח מבפנים, וגם במידה רבה מבחוץ (לפחות בחזית המזרחית המשמשת כמגרש גרוטאות), כנראה בגלל ש"בני התשחורת" לא משתמשים בו

 • יפעת  ביום 18/02/2010 בשעה 22:03

  כל כך נהנית לקרוא את הרשימות
  תודה

 • מוטי ב'ח  ביום 25/02/2010 בשעה 9:06

  כן היפה ביותר -אבל התוספות של אנשי התחזוקה, הן השערוריה האופיינית. תזעק על כך.

 • ירון  ביום 17/03/2010 בשעה 1:42

  אכן בניין מדהים, היופי בפשטות ,החללים הגדולים וגרמי המדרגות הדומיננטים, ברוטאליזם יפהיפה. אין צורך להשוות למבנים בשוויץ או בפראג זה בכלל לא לעניין…..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: