סיבוב בקרית גת / פה ושם בין השיכונים [1]

אחרי שעצרתי באוסף השרידים בלב היישוב עשרת, המשכתי לקרית גת. התכנית הייתה לבקר את שמוליק – חבר טוב שלא פגשתי כבר הרבה שנים וגר בה. באותה הזדמנות רציתי להסתובב ולהכיר קצת את העיר של נינט. שמוליק הוא אחד מהאנשים המרתקים ביותר שנתקלתי בהם בימי חיי.

לקרית גת יש המנון מאת יורם טהרלב עם לחן של ג'קי אלקיים (שהלחין גם את המנון מכבי תל אביב המפורסם), נראה לי מתאים כאן להביא את מה שחלמו וחשבו אז: "לך קרית גת באנו אל לכיש השוממה / אל ערבות הרוח החמה פנה בנינו לנו בית וגינה בעיר שבה דוד חנה / בין הצברים והטרשים אהלים צמחו פה וכבישים ובלילות החורף בצריפי הפח זימרנו את הזמר לך / לך קרית גת העיר אשר צמחה בערבה, לך קרית גת נשירה שיר שמחה ואהבה / התגשם חלום הראשונים עיר יפה חרושת וגנים אבל הרוח עוד נושבת בלבבות ושרה לך – כל הכבוד".

.

הסיבוב בקרית גת חשף עיר חיה ובועטת במובן החיובי של המילה, אך מהבחינה הפיסית נראה שפישלו כאן כבר עם הקמתה.

בראש צוות התכנון של קרית גת עמד האדריכל שמעון מרגולין שאת הסקיצות האורבניות הנקיות והפשוטות שלו ליישוב החדש, קשה לי להאמין שישנו אורבניסט ישראלי שאינו מכיר. הכל היה צריך לעבוד, אך במקום זה ממש שום דבר לא עבד, וקרית גת נראית היום כאילו היא מתפוררת כבר חמישים שנה.

'מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך', אבל כנראה שהאמירה הזו לא פעלה על "הפרויקט הישראלי" ובהזדמנות שהם מחקו את המרחב הערבי שפעל במקום, היום מוחקים הצאצאים אט אט את היצירות הציוניות של ראשית ימי המדינה (או יש כאלה שיגידו שזה נעשה דווקא במהירות יעילה).

את הסיבוב בקרית גת, בשל חשיבות הפרויקטים – אחלק לשלושה חלקים, כשזה שלפניכם הוא הראשון (אם לא מחשיבים את הרשימה על עשרת). הרשימה השניה תעסוק ב"אוניות" – כפי שמכונים שיכוני יסקי הנטושים שייהרסו מייד אחרי החגים, והרשימה השלישית תעסוק במפעל "בגיר" הנטוש.

בעיה מרכזית של קרית גת בשונה למשל מיוקנעם – זה שהיא התפרסה על שטח גדול מידי ובצפיפות מאד נמוכה – דבר שלא סייע לה רבות ומביא היום את הרשות המקומית לבחינה מחודשת למערך האורבני של העיר, מרכיב איתו מאד קשה להתמודד ועוד יותר קשה לתקן. יריית הפתיחה המשמעותית לפרויקט התחדשות העיר, ביצעה העירייה לפני חודשים ספורים, עם הריסת המרכז האזרחי של היישוב לטובת תכנונו מחדש.

המגוון הרחב של אוכלוסיית קרית גת רק מוסיפה רובד חיובי לחיים העירוניים. לא רבים יראו בעין יפה את העובדה כי רבים מבני הקהילה האתיופית לא הצליחו להשתלב בשוק העבודה, ונאלצים בעקבות זאת להתבטל בשיחת רעים ברחובה של עיר. אך אני במהלך ביקורי מצאתי באותם אנשים – את אלה שמחיים ושומרים על המרחב הציבורי. ניתן למצוא אותם מתקהלים מידי כמה רחובות – משוחחים על ענייני דיומא, קוראים עיתון, מאזינים לרדיו או משחקים יחד – חיים חברתיים עשירים העולים עשרות מונים על החיים החברתיים המלאכותיים בראשון לציון או מודיעין.

הערך החברתי בקרית גת מרשים ביותר, ולא משנה באיזו שעה תבקר בעיר – החיים במרחב הציבורי קיימים, וכמה שזה יישמע אבסורד, נדמה כי החיים העירוניים מהם ג'יין ג'יקובס כל כך התלהבה מתקיימים בקרית גת. אך זה לא בא הודות לאדריכלים ומתכנני הערים שיצקו כאן את המרחב הפיסי, אלא למרות התערבותם. כל זה בא הודות לחברה המצויה בקרית גת, וכעת עם התחדשותה של העיר, נקווה שאותה אוכלוסיה לא תידרס ותודר מהמרחב הציבורי אותו היא מחייה ועליו היא שומרת ומאבטחת.

הרשימה הזו מביאה מבט כללי על העיר (בלי כאמור מפעל בגיר ושיכוני יסקי – להן יוקדשו רשימות נפרדות). פתחתי את הביקור על כוס עראק אצל שמוליק בקומה השלישית בדירת השיכון, ומשם המשכנו לרחובות העיר. רשימה קודמת על ההרס במרכז האזרחי של קרית גת, תמצאו כאן.

רגע לפני שאני ניגש לרשימה עם התמונות שאני צילמתי, אני מעוניין להציג כאן כמה תצלומים שצולמו במרכז האזרחי של קרית גת, שנהרס בינתיים על ידי צה"ל כחלק מאימון הריסה בשטח בנוי כדי להתאמן ככל הנראה על ההתנחלויות…. את התצלומים לקח האדריכל מתן פורן לפני שנה במהלך לימודיו בטכניון, שם הועבר סטודיו בהנחית האדריכלית אלס ורבקל שפתחה לאחרונה משרד מבטיח ומסקרן במרכז תל אביב. הסטודיו שנעשה בשיתוף פעולה עם עיריית קרית גת, הותיר אחריו אתר בו ניתן לבקר ולהתרשם מתוצרי העבודות של הסטודנטים. התמונות מציגות אם כן, את המרכז האזרחי לפני הריסתו וגם את התכניות המקוריות לאתר של האדריכל מיכאל קון (שהשפיע רבות על היישובים בכל חלקי ישראל במיוחד בשנות ה-50 וה-60 וטרם נחקר פועלו).

.

להגדלה לחץ כאן
להגדלה לחץ כאן
.
וכעת לתמונות שצילמתי:
.

.

פינוי-בינוי הוא לא עסק זר לקרית גת, ועל פי טענותיו של שמוליק, כבר בשנות ה-70 נמחק "שיכון הרכבות" (כך הוא היה מכונה בפי התושבים המקומיים) שבשדה שאכלס אותו ביקרנו.

מהשכונה נותרו רק המדרגות, שבילי האספלט ועמדות פחי האשפה. בכל מקרה, זה רק פרויקט פינוי – כי בינוי לא התבצע כאן והמקום נותר שטח ריק בלב העיר, שלא מוסיף לרצף העירוני. נראה מה יקרה כשיפנו את שיכוני יסקי – האם יותירו פצע אורבני נוסף שכזה.

.

.

טיפוסי שיכון "השטיח" בקרית גת מצויים פה ושם, והנה אחד מהם כאן למעלה לדוגמא. מצד שני, כל שני רחובות ניצב שלט המכריז על הקמתה של טיילת, כמו זו שכאן למטה. אלו כנראה שרידים מתקופת טרום-בחירות, כי בשטח לא נראה שמישהו מזיז משהו. השאלה היא בכלל האם פיתוח טיילות זה הפיתרון לקרית גת…

.

.

שמוליק רצה להראות לי מצבה גדולה של קבר אחים שנחפר על ידי הצבא המצרי באחד מקרבות מלחמת העצמאות, בו נפלו לידיהם כמה עשרות חיילי צה"ל. אך מסתבר שבשנות ה-90 הועברה המצבה לכניסה הצפונית לעיר ולכן לא מצאנו אותה. מה שכן מצאנו זה את המעבר החוצה את מסילת הרכבת ואת מתקן השאיבה של מקורות שבטח היה בעבר יצירה ברוטליסטית נאה שנצבעה במהלך השנים בצבע לבן.

.

.
לרשימה בה הצגתי את מרכז קרית גת רגע אחרי ההריסה – לחץ כאן
ולסיום: אם אתם רוצים לראות סרטון קצר שצילמתי ביום ששי האחרון בשרידי כפר ערבי ליד היישוב צור נתן אז לחצו כאן
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • בעל תובנה  ביום 29/09/2009 בשעה 11:33

  חיים עשירים ותוססים במרחב הציבורי, בילויים מחוץ לבית והמון אנשים בחוץ כל אלה מתקיימים באזורי עוני ועיירות פיתוח מוזנחות עם אוכלוסייה בעייתית. לאנשים שם אין כסף לקנות מחשב וטלוויזיה ולבלות זמן בבית. אז יורדים לרחוב, פוגשים את החבר'ה ומבטלים זמן. נכון שבראשון או במודיעין אין חיי רחוב עשירים אבל זו רק נקודה לזכותן. אנשים מסודרים שחייבים לקום בבוקר וללכת לעבודה לא יסתובבו ברחוב סתם.

 • דבורה לדרמן דניאלי  ביום 29/09/2009 בשעה 11:59

  בתור קריית-גתית לשעבר, חייבת לציין שמה שתארת נחווה כך גם על ידי התושבים – יש בעיקר הרס ולא בנייה. תחושה שהעיר רק הולכת אחורה…היה מרגש לראות את התמונות ולהיזכר…

 • מיכאל  ביום 29/09/2009 בשעה 13:15

  בעל תובנה: אתה מעדיף אנשים המחוברים למסך בלי כל קשר למרחב הציבורי? ברור שישנם ערכים חיוביים לכאן ולכאן. אך כשמתבוננים בערך החיובי שבהמצאותם של אותם מובטלים המצויים ברחוב ובכיכר – ניתן למצוא כי הם אלה שמחזקים את התחושה העירונית והחברתית במקום, מה שאין כן כל אותם אנשים שמגיעים מעבודתם במכונית, מחנים במוסך, עולים במעלית ומתחברים מייד אל המסך, וגם כשהולכים לחדר הכושר מתחברים למסך בכדי להמנע מקשר עין עם הבחור ליד.

 • קורא נאמן  ביום 01/10/2009 בשעה 0:01

  אז היה מעניין לראות בכפר איפה שהערבושים יתחבאו? בערך בשניה ה 38 לסרט

 • מיכאל  ביום 01/10/2009 בשעה 0:10

  לפעמים לשאול יש פליטות פה מטומטמות ולא כל כך ברורות…..
  בכלל התפלאתי שכל העניין לא מעניין אותו, אבל הוא מצחיק.

 • דנה  ביום 19/02/2010 בשעה 21:55

  דבר ראשון מטרת האימונים של צהל לא היו להתאמן לקראת פינוי התנחלויות, אלא להתאמן לקראת רעידות אדמה רצינות או הפצצות גרעיניות.
  דבר שני כבר יש תוכניות בנייה לאחר שיהרסו את בנייני היסקיוהכל מוכן, רק מחכים שהדיירים שגרים שם כבר לא יגורו שם(במילים עדינות).

  • paula  ביום 09/04/2016 בשעה 12:03

   דנה – הכל הרוס לתפארת קריית גת …. עדיין מחכים … למי ??? אולי למשיח ???

 • ruth  ביום 07/04/2011 בשעה 17:49

  למה שמים רק תמונות של מקומות ערוסים יש לנו מקומות מ אד יפים כמו:ש'ד לכיש וגם הביג החדש??????????????????

 • paula  ביום 09/04/2016 בשעה 12:00

  1. אני קריית גתית משנת 90, תושבת האזור מילדות .. הנוער מקריית גת והאזור כולו היה מבלה המון בהיכל העשור המיתולוגי, וכל הסרטים הכי IN הוקרנו בהיכל העשור שתוכו עלה עשרות מונים על מראהו החיצוני. הוא היה מרשים מאוד בסגנון הבנייה שלו בפנים, עם מדרגות מימין ומשמאל שהובילו ליציע. בקיצור – חבל מאוד ועצוב שהבניין המפואר הזה נהרס. לדעתי, צריך היה לשקם, לשפץ , לפאר את המבנה ולהחזיר עטרה ליושנה.

  2. היום – אפריל 2016 – שוב דבר לא נבנה במקום. החורבן וההרס בכל מקום. אפילו בניין עירייה נורמלי שמאחד תחת קורת גג אחת את כל צורכי העיר המוניציפליים – אין.

  3. טיילת אפרים אמנם הוקמה – לא בטוח שתרמה רבות לעיר… אולי לשכונה הנחשלת… ?!

  4. מסכימה עם רות – לא הכל אפור – יש פנינות יפות בעיר … אבל הן לא הנושא פה….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: