סיבוב על גדות הביוב בפרויקט הארכיטקטוני המפתיע בחולות ראשון לציון

מה קורה כשנותנים לאדריכל צעיר לתכנן במדינת ישראל של 2009? רוב הסיכויים שזה לא יקרה: חבורה של זקנים עבשים שולטים בשוק, ובכלל התפיסה היא שהצעירים לא מספיק יודעים את העבודה ואי אפשר לסמוך עליהם.

ומה אפשר לצפות מאותה גווארדיה וותיקה? את מדינת ישראל הקימו ובנו צעירים, השנים חלפו והעסק התייבש ויחד עם הצבא המדינה החלה להזדקן. היות וזונדה זה עסק שזר לחלק מאותה אוכלוסיה אז השתן עלה למח והציף את כל התאים החיוניים וכך כל אותם זקנים הותירו לנו מדינה מושחתת, שסועה, לוחמנית, קנאית, תאוות בצע וארכאית.

אז אולי עדיף, לפני שיהיה מאוחר מידי, להשיב לצעירים את הכח. הנה דוגמא נהדרת לכך: אסף לרמן – אדריכל צעיר שהצליח להחיות כמה מהרקמות היותר גוססות בתל אביב, עכשיו גם מראה את כוחו בתכנון האנגר סתמי לכאורה בהפיכתו ליצירה ארכיטקטונית המצטרפת לחזית הארכיטקטורה הישראלית בה ניתן להתגאות: לא מדובר במשכן הכנסת החדש אלא במשכן הביוב של ישראל.

  

 

כדי שיהיה פה סדר אבהיר שהתמונות כאן כוללות למעשה שלושה מבנים שונים, סמוכים זה לזה במתחם השפד"ן בחולות ראשון לציון:

1. מרכז המבקרים החדש של השפד"ן – בתכנונה של האדריכלית אורית גלעדי.

2. בניין הנהלת השפד"ן – הבניין תוכנן על ידי חברת תהל והוקם בשנת 1987 (ניסיתי לברר מי האדריכל, אך לצערי בשפד"ן לא ידעו).

3.מבנה ההסמכה והסחיטה אשר מושלם בימים אלו – בתכנונו של האדריכל אסף לרמן.

השפד"ן זה מקום מסריח אי שם בחולות ראשון לציון, מקום בו לא מסתובבים סתם כך אנשים, ולכן אין כל טעם לכאורה להשקיע בארכיטקטורה של המבנים השונים, להם ישנו על פי רוב ייעוד די מבאיש.

ייתכן שפרשת מיקי מזר שהייתה יו"ר השפד"ן בתקופה בה הזרימו ביוב באופן חופשי לים בתל אביב, הביאה את הנהלת החברה למצב בו היה צורך למתג את כל העסק באופן יותר ידידותי. אך, בנתיים מזר עפה מהשפד"ן ישר לקידום מקצועי, והחבר'ה בשפד"ן נתקעו עם כל החרא.

ככל הנראה הם לקחו משרד יחסי ציבור מעולה, כי חל כאן שינוי תדמיתי משמעותי.

מרכז המבקרים החדש הוא בניין מרשים, אך למרות זאת אין הרבה מה לומר עליו – כי ראיתי כאלה כבר מאות ובטח שעוד אראה. אז נכון שזה מפתיע לראות מבנה נאה הצומח בינות לחולות ראשון. אבל לא זה מה שתפס אותי.

המבנה שמשך אותי לקצה הזה של המדינה, היה מבנה ההסמכה והסחיטה שתוכנן על ידי האדריכל שכבר ניער מאבק את בניין עיריית תל אביב ואת איצטדיון יד אליהו. לרמן – בן לזוג אדריכלים פעיל מאד בזירת התכנון המקומית, סיים את לימודיו בבית הספר לאדריכלות ה-AA בלונדון, וכבר מראשית דרכו פרץ עם פרויקטים מוצלחים ומרכזיים.  לרמן גם מרצה במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, ולצד עבודתו כאדריכל פעיל הוא עומד מאז שנת 2006 בראשו של משרד עצמאי הנושא את שמו ופועל בכל רחבי הארץ.

זה לא המבנה הראשון שתיכנן לרמן בתחום הביוב, וניתן כיום להתרשם ממבנה המתקן לטיהור שפכים שתכנן הפועל בנתב"ג. אך מה שמייחד את הבניין הזה בחולות, הוא מיקומו הנסתר, המרוחק והבלתי נגיש לכל.

במבט ראשון, הזכיר לי הבניין את ההצעות השונות שהיו למשכן הכנסת (שמעון פובזנר, דב ורם כרמי), אחרי שניסו לדחוק את הצעתו של האנס קלרווין. כשכרמי ביקש לצמצמם את מספר העמודים שהופיעו בהצעות קודמיו לחזית הכנסת, הוא בחר בשלב מסווים בהצבת 12 עמודים בלבד, כמטאפורה ל-12 שבטי ישראל. במתקן הזה, ספרתי רק 11 עמודים בחזית, אבל ייתכן שאחד מהעמודים נעלם מעיניי.

אגב, 60 שנה בדיוק חלפו מאותה העת בה הוגשו אותן חלופות למשכן, והיות ונראה שמהחלום האופטימי של מדינת ישראל, נותרנו על גדות הביוב – דומה שמתאים לתרגם את משכן הכנסת מגבעת רם שבירושלים עיר הקודש אל מתקן הביוב שבחולות ראשון לציון.

מכל מקום, הבניין מושלם בימים אלה, ואם קברניטי השפד"ן לא יפשלו והתכנית תושלם – אז המים שיופקו מתהליך הסחיטה במבנה, יוזרמו לבריכת מים גדולה, שבהחלט תעשה כאן משהו מיוחד בחולות, ובה גם גג המבנה הייחודי יישתקף.

השפד"ן יכלו להקים פה האנגר סטנדרטי ומוכר, אבל לרמן וככל הנראה בתמיכת הנהנלת השפד"ן, בחר להעניק טיפול והשקעה ביחסי המסה והחלל ובפרטי הבניין – שהם אלה שעושים אותו לכזה מבנה מוצלח ומפתיע.

פרטי הבניין באים לידי ביטוי בבחירת החומרים ובטקסטורות שלהם. עם השלמת המבנה ומימוש כל התכניות, יודגשו חלק מהפרטים באמצעות ההשתקפות במים, כפי שכבר ציינתי. אך אחרי הכל, מדובר כאן בחומרים הכי פשוטים ומקובלים – רק שבאמצעות השקעה תכנונית נכונה ויצירתית, הפכו אותם מוצרי מדף לפרטים המושכים אתה עין.

לגבי חלוקת המסות, אין ספק שהיא המרכיב השני המשמעותי שהופך את הבניין לייחודי בנוף ההאנגרים הישראלי. לרמן חילק את החזית הראשית לשני חלקים: חלקה של החזית אטומה ומוצבת קו אפס, וחלקה מופיע בגריעה מהמסה באמצעות נסיגת החזית ויצירת אכסדרת עמודים. חלל עמודים זה, היה בהחלט הולם מבנה דת או שילטון (ומכאן הדימיון למשכן הכנסת או לפרתנון). לדני מינץ (אדריכל ומרצה בבצלאל) ישנה תיאוריה שלימה על יחסי החללים האלו, אותם הוא מכנה 'היער' או 'מרחב הזיכרון' ו'מרחב השיכחה', אבל אין כאן המקום להכנס לזה.

ייתכן והעלויות היו גבוהות יותר מהעלויות הנדרשות למוצר סטנדרטי, אך אני מאמין שהיתה כאן מסגרת תקציב לחוצה שהאדריכל התחייב לעמוד בה, ואת זמן ההשקעה הוא ספג לעצמו.

התמונות שלי לא שוות כמו התמונות המקצועיות שמופיעות באתר של לרמן, אבל הבניין הזה מצטלם נהדר בכל מצב.

   

 
 
:מרכז המבקרים – אדריכלית אורית גלעדי:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
:בניין המנהלה – חברת תה"ל:
 
 
 
 
 
 
:מתקן סחיטה – אדריכל אסף לרמן:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסירחון מעולם לא נראה טוב יותר
  
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יפה  ביום 08/07/2009 בשעה 11:37

  אני קוראת מתמידה של רשימותיך ומתעשרת מהן בידע . מפריעה לי הנימה המרירה תמיד שלך והנה גם הפעם כשכתבת על משהו חיובי הנימה השלילית הזקנים וכו') משתלטת על כל הטקסט. רבק, לך לאיזושהי סדנה "רוחנית" ותשנה גישה. חם לי מידי בשביל השליליות הזאת

 • מיכאל  ביום 08/07/2009 בשעה 13:17

  יש כאלה ששרים במצעדים
  שירים על תהילה
  יש כאלה ששרים שירי דודים
  ומחפשים כלה

  אבל אני שר להעביר את הזמן
  כמו ששר אותו משורר
  להעביר בשיר
  שלא משאיר סימן
  שרק שולח מן חיוך מסמיק לו ועובר

 • יחי  ביום 09/07/2009 בשעה 14:17

  יהיו עוד פרוייקטים, מרשימים ומושקעים בשפדן. אני לא מטעם, אלא אחד ששותף בנסיון לתת תוכן, וחיים…כן, חיים חדשים בים המוות של סוף הדרך של כולנו, שפכים וכאלו דברים. הכותב מוזמן לבקר בשנים הקרובות ולחזות בעוד ארכיטקטורה לא רגילה למכון כגון זה. חובת ההוכחה על המתכננים. עובדים על זה. בחדווה רבה יחסית למקום הלא שיגרתי. י.ק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: