סיבוב מקורי בשדות קרית טבעון ומגדל מים ייחודי

לפני כשנה הסתובבתי בביתרונות רוחמה עם חבר להגנת הטבע שמכיר כל פרח ועץ, וכך הוא הראה לי שהטבע הפראי מלא באוכל – רק צריך לדעת מה לקטוף ואיך.

אז כשד"ר נאוה סבר הציעה לי להצטרף אליה ואל חבריה לסדנת ליקוט ובישול עשבי בר, מיד התחננתי בפני שולי שתסכים לבוא איתי אל מעבר להרי החושך. ביישוב קריית טבעון לא שולי ולא אני ביקרנו בחיינו, ולהפתעתי שולי הסכימה לבא, בתנאי שאתיר לבנה להתלוות אלינו (אחרי הכל הסדנא הייתה מיועדת גם לילדים).

.

20090327_1788

הסדנא אורגנה במסגרת המרכז לאקולוגיה מעשית הפועל בקרית טבעון (ונקרא אקו טיפ), ולו אחראית סבר. את הסדנא הנחתה זאהיה סוואעד מהכפר הבדואי חוסניה שבגליל. סוואעד משקפת מצד אחד שינוי באורח החיים הבדואי המסורתי ומחזקת את מעמדה של האשה הבדואית בכלכלה ובתיירות, אך יחד עם זאת, משיבה את האדם אל הטבע ממנו התרחק במאה האחרונה.

להבדיל מסוואעד שיצאה מהכוך שלה עם יוזמה נפלאה, שולי חסרת יוזמה לחלוטין ודי מאכזב אותי שבחורה עם כל כך הרבה פוטנציאל, גמרה בתור פקידה של חצי משרה.

השדות שלמרגלות קריית טבעון היו פורחים, שטופי זהב-אור וריח מים. הייתי די עצבני כשהגענו, מפני ששולי נתקעה בשירותים של איזו תחנת דלק, דבר שעיכב אותנו בחצי שעה ובגללו הפסדנו את הסברי הפתיחה.

זאהייה סוואעד מהכפר חוסנייה שליד מעלה צביה, מעבירה סדנאות לקבוצות בתיאום מראש. ניתן ליצור עימה קשר בטלפון: 054-5884879

כשסוף סוף הגענו אל העמק, כבר הייתה הקבוצה עסוקה בליקוט מיני עשבים, וכל שנותר לנו הוא להצטרף למלאכה. מידי פעם עצרה  סוואעד את עבודת השדה, והסבירה על עשב נוסף ממנו ניתן להכין מאכלים. שולי שנכנסה בין רגע לאווירה החקלאית, שלפה פנקס ועט ורשמה לעצמה את הפרטים. לפחות מישהו עשה משהו חוץ מלצלם.

אחרי שלוקטה כמות מספקת של עשבים לשביעות רצונה של סוואעד, נשלפה מחצלת והנשים החלו בקילוף, ניקוי וחיתוך היבול, בעוד הגברים עסקו בטיפול באש. הבן של שולי, פנומן לא קטן, כמעט שרף כמה מאותם גברים, אבל בסוף הסירים מולאו בעשבים ובתבלינים והבישול החל.

לאחר שעה קלה, נאספו כולם על מחצלת הענק ואכלו את אשר בישלו. היה טעים מאד אך השעה כבר הייתה מאוחרת, ונראה היה שהגשם עומד לרדת. אז נפרדנו לשלום מכולם, לא לפני שעוד הספקתי לטפס אל מגדל המים הייחודי של קרית טבעון. מגדל שגופו בטון וקדקודו זכוכית, ואשר שימש ערב הקמת המדינה כתחנת משמר ואיתות לכוחות העבריים.

מעוז עזריהו פתח את נושא פרשית מגדלי המים והאתוס הציוני כבר לפני למעלה מעשור, ועל כך ישנו המאמר המצוין "מגדלי המים בנוף הזיכרון" שפורסם בכתב העת קתדרה 79.

מספיק עם מור"קים עבשים, צריך לחזור, והפעם נראה עם שולי למדה משהו ותכין לי באיזה בוקר ארוחה מן הצומח.

.

.

.

תובנות להיום:

אני לא מבין בכלל בחקלאות ולא מכיר את השמות של הפרחים אבל היום, תפסתי לי ראש כפרי וזה טוב, וככה זה צריך להיות. כמוני הגיעו קבוצה הומוגנית מקרית טבעון: אשכנזים / מעמד בינוני / נאורים / חושקים בקיומו של האחר (על פי שיטת לוינס).

הישראלים התנתקו מהאדמה ונראה כי השורש לכך טמון בעובדה שהציונות היא זו שהובילה אותנו לכאן. הציונות שפעלה כתנועה מודרנית הרואה במרחב טבולה-ראסה, הקימה יישובים סמי-אוטופים ובהם קיבוצים, מושבים (ובראשם נהלל), עיירות הפיתוח וכו' וכו' – כל אלה תוכננו כמעט כאנטיתזה למקום.

הדבר בא לידי ביטוי ביחס לטופוגרפיה, לחומרים, למערך האורבני, לצמחיה ועוד. לא סתם הערבים שקועים גם היום בחקלאות וברעיית צאן ולכל משפחה יש את החלקה החקלאית שלה. וגם אם כל בני המשפחה כבר מזמן אינם חקלאים, עדיין יש את החלקה המעובדת על ידי הבנים בחלוקה שווה במטרה שלא לנתק בין האדם לאדמה, וכך והאדמה היא חלק בלתי ניפרד מהנרטיב הערבי מקומי.

אנחנו נותרנו עם יחס של עורך דין לכל ארבע נפשות, ים של היי-טק ומגדלי YOO, וגם כמה חקלאים עייפים שמנצלים את אותם שכנים ערבים או איזו חבורת תאילנדים, וממתינים בכיליון עיניים לפיצויים מהמדינה או להפשיר את הקרקע לבנית שכונה.

ישראל בגל הדמוניזציה של השכנים הערבים, נותקה מהשדות, מעצי הזית ומהעזים, ולמעשה נותקה מהמקום. אך כיום עדנה: בשנים האחרונות נראה שחלה ירידה ביראה חסרת הפשר מאותם מרכיבים בנוף שאפיינו כל כך את האחר, וישנה שיבה והכרה בנוף הישראלי. אני חושב שהדבר בא לידי ביטוי בתעשיית שמן הזית שפורחת עכשיו בישראל, בגינות הקהילתיות ובחקלאות העירונית וכבר חורגים בהרבה מתחום הטרנד הזמני. כך גם, ישנה תופעה סוחפת בעיקר ביהודה ושומרון ובנגב, בה מוצאים ישראלים צעירים הבוחרים לעמול כרועי צאן ומקימים חוות שאף מוכיחות את עצמן כלכלית.

נראה, כי כעת הכיבוש עובר שלב – ואת אחד משני התחומים היחידים שישראל לא כבשה מהערבים, עכשיו היא משלימה.

.

.

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יגאל סרנה  ביום 30/03/2009 בשעה 22:25

  מצמחים שהוא מלקט בסנטרל פארק בניו יורק

 • יגאל סרנה  ביום 30/03/2009 בשעה 22:26

  אוכל מדירות בתל אביב
  כאלה שעדין אוכלים בהן וטרם גילו את העולם של הרחוב

 • בתיה  ביום 30/03/2009 בשעה 22:38

  נדמה לי שבאחת התמונות רואים את בית הוריי.

 • לא  ביום 30/03/2009 בשעה 23:57

  מה, את מרחוב רמז? י

 • שרון רז  ביום 31/03/2009 בשעה 8:12

  על בליינד, התבשיל הצימחי הירקרק הזה לא יהיה לי טעים…

 • חוה  ביום 31/03/2009 בשעה 16:19

  אם לומר את האמת, הניסוח שלך את הדברים מעורר סלידה. אין לי מושג מי זאת שולי, אבל אם זאת הצורה בה אתה כותב עליה, אני כמעט מקווה שהיא לא קוראת.
  לא צריך להיות חקלאי בשביל להיות מעורב בסביבה. צריך לרצות להסתכל.
  והקביעה אודות ניתוק הישראלים מהאדמה.. נו באמת. כמה קל להעיף את המשפטים האלה לחלל הרשת. ואיפה האחריות?
  ובאופן כללי, הפתיחות והידע הם נחלתם של משוטטים אמיתיים…

 • מיכאל  ביום 31/03/2009 בשעה 18:51

  חוה היקרה!
  אני מקבל את מחצית הערותיך, ולכן בחרתי לעדכן את הרשימה ולהוסיף לה מספר פסקאות המבהירות את כוונתי.
  לגבי שולי: בנישה בה התיר לי אתר רשימות להציג את עצמי, מוזכרות הדמויות הדומיננטיות שהשפיעו עלי ובהם גם יצחק בנימיני (המכונה איציק). שולי איננה עוד אנקדוטה מינית בחיי הכותב, כי אם חלק ממערך הרשימה כולה. לכן אני ממליץ לך לקרוא את ספריו של הוד קדושתו בנימיני (שאחד מהם חדש יצא לאור בשעה טובה בעוד שבוע ימים) וכן את מבחר ספרי הוצאת רסלינג נמצאת בבעלותו, ובמיוחד את הספרים המתייחסים ליצירתו של היצ'קוק.
  במידה ורשימותי גורמות לך סלידה, אז צר לי – אך זה חלק בלתי נפרד מהכוונה שלי, החלון האחורי לא תמיד מציג דברים נעימים לעין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: